131019098
24 Temmuz 2021, Cumartesi

“UNUTMADIK, UNUTTURMAYACAĞIZ!”

22 Aralık 2020, Salı 06:34

     


Alevi Kültür Dernekleri Aliağa Şube Başkanı Celal Süslü, yaptığı basın açıklamasıyla 42. Yıldönümünde Maraş Katliamı’nda yaşamını yitirenleri andı.

Alevi Kültür Dernekleri Aliağa Şube Başkanı Celal Süslü, Maraş Katliamı’nın 42. Yıldönümü nedeniyle yazılı açıklamada bulundu. Maraş’ta yaşananların planlı ve örgütlü bir saldırı olduğunu, 7 gün süren katliama hiçbir müdahalede bulunulmadığını vurgulayan Süslü, “1978 yılında Maraş’ta yaşanan ve resmi rakamlara göre 120 denilen ne yazık ki daha fazla kişinin hayatını kaybettiği, yüzlerce kişinin yaralandığı Maraş Katliamı’nın üzerinden 42 yıl geçti. Yaşanan bu katliam, basit bir Alevi-Sünni düşmanlığı ile açıklanamayacak kadar alçakça yapıldı. Noktasına, virgülüne kadar hesaplanmış, planlı ve örgütlü bir saldırıydı ve 7 gün süren katliama hiçbir müdahalede bulunulmadı. İşkence ile öldürülen insanlar, karnında bebeğiyle öldürülen kadınlar, kazanlara atılan çocuklar, satırla, baltayla kesilen insanlar ve döve döve öldürülen yaşlılar…” ifadelerini kullandı.

“Planlı ve örgütlü faşist bir saldırıydı”

Maraş’ta tüm bu insanlık dışı olaylar yaşanırken, Alevilerin yoğun olarak yaşadığı mahalleler yerle bir edilirken, hükümet güçlerinin askeri ve polisi ile günlerce seyirci kalmakla yetindiklerini söyleyen Celal Süslü, “Belediyeden yapılan anonslar, camilerden yapılan çağrılar adım adım katliamın habercisiydi. Ancak hiçbir önlem alınmadı ve olaylar bu noktaya geldi. O gün Maraş’ta yaşananlar planlı ve örgütlü faşist bir saldırıydı. Katliamın üzerinden 42 yıl geçti ama olayı gerçekleştirenler, sorumluluğu olanlar ya hiç yargılanmadı ya da göstermelik dava dosyalarıyla yargılanıp beraat ettirildiler. Peki, ne değişti o günden bu güne? Hakkını arayanlara ve adalet isteyenlere yönelik, yok etme ve öldürme arzusunun, insanlık dışı bir hırsla devam ettiği topraklarda yaşıyoruz. Maraş Katliamı’nın faillerinin cezalandırılmaması Çorum’u yaşattı. Ardından bu topraklar Sivas’ı, Gazi’yi gördü. Bu saldırılar faili meçhul kaldığı sürece bir yenisi eklenmeye devam edecek.” dedi.

“Katliamları unutmak ya da sessiz kalmak bir insanlık suçudur”

Katliamları unutmak ya da katliamlara sessiz kalmanın bir insanlık suçu olduğunu ifade eden Süslü, “Laik, demokratik, özgür bir ülkede eşit haklarla, eşit koşullarda, barış içinde, birlikte, bir arada yaşama inadından vazgeçmeyen bizler; demokrasinin, insan haklarının, özgürlüklerin, hukukun üstünlüğünün yeşermesini istediğimiz bu coğrafyada katliamlarla yüzleşmenin şart olduğunu düşünüyoruz. Bu vesileyle Kerbela, Maraş, Çorum, Sivas ve insanlık tarihinde yasanmış tüm katliamları işleyen zalimleri lanetliyor ve kınıyoruz. İyi bilinmelidir ki bizler her zaman olduğu gibi bundan sonraki yıllarda da toplumsal acıları ve yaraları hatırlatmaya devam edeceğiz. Bu davaların takipçisi olacağız. Kerbela’dan günümüze kadar süregelen katliamlarda yitirdiğimiz canlarımızı rahmetle anıyoruz ve önlerinde saygıyla eğiliyoruz. Devirleri daim olsun. Katliamları unutmak ya da katliamlara sessiz kalmak bir insanlık suçudur. Unutmadık unutturmayacağız!” diye konuştu.

(VOLKAN GÜNDÜZ)  
Son Eklenen Haberler