131019098
13 Ağustos 2022, Cumartesi

Kültür merkezi resmen cemevi oldu

27 Haziran 2022, Pazartesi 07:16

     


İzmir Büyükşehir Belediyesi Aliağa Kültür Merkezi, resmi olarak cemevine dönüştürüldü. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Başkan Tunç Soyer ile protokol imzalayan Alevi Kültür Dernekleri Aliağa Şube Başkanı Celal Süslü, kültür merkezinin artık rahatlıkla cemevi olarak kullanılacağını belirtti.

İzmir’de cemevi olarak kullanılan Aliağa, Selçuk ve Gültepe kültür merkezleri resmi olarak cemevine dönüştürüldü. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Alevi Kültür Dernekleri Aliağa Şube Başkanı Celal Süslü, Konak Alevi Kültür Derneği Başkanı Murtaza Çiçek ve Selçuk Alevi Kültür Derneği Başkanı İsmail Çetin ile konuyla ilgili ortak kullanım protokolünü imzaladı.

Soyer, “Bütün Türkiye'ye örnek olacak bir çözüm”

Uzun süredir bu çalışmanın hayata geçirilmesi için çabaladıklarını söyleyen Başkan Tunç Soyer, “Bu ne belediyenin bir lütfu ne de özel bir imtiyaz. En doğal hakkın teslim edilmesidir. İki yıldır uğraşıyorduk. Biz yerelde bir çözüm ürettik. Bu bütün Türkiye'ye de örnek olacak bir çözüm. Gönül ister ki hepsiyle yapalım ve bütün İzmir bundan yararlansın. Ben umudumu kaybetmedim, bunu yapabileceğimize inanıyorum. Sizlerin de anlayış ve desteğine teşekkür ediyorum. Bu tek taraflı yapılabilecek bir şey değil. Birbirimizi anlayarak, birlikte irade ortaya koyarak yol alınabilirdi. Biz birlikte yol almayı başardık. Bu bütün Türkiye'ye yayılsın, bütün Türkiye böyle olsun. O günlere de az kaldı” dedi.

Süslü, “Kültür merkezini rahatlıkla kullanamıyorduk”

Alevi Kültür Dernekleri Aliağa Şube Başkanı Celal Süslü herkesten aynı hassasiyeti beklediğini ifade ederek, “Uygulama bizim için oldukça önemli. Kültür merkezi adı altında yapılan yerleri rahatlıkla kullanamıyorduk. Yapacağımız her etkinlik için dilekçe yazmak zorundaydık. Tunç başkanımızın gelmesiyle birlikte görüşmeler başladı. Tunç Başkan da buna çok olumlu baktı, kurumlarımız söz sahibi oldu. Meclisten karar geçti, İzmir Valiliği onayının ardından durum resmileşti. Kültür merkezleri artık rahatlıkla cemevi olarak kullanılacak” diye konuştu.

(VOLKAN GÜNDÜZ) 
Son Eklenen Haberler