15 Temmuz 2024, Pazartesi

Kültür merkezi cemevi oldu

29 Kasım 2022, Salı 06:48

     


İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan Aliağa Kültür Merkezi, cemevi olarak hizmete açıldı. Açılış töreninde Türk Halk Müziği Sanatçısı Tolga Sağ sahne aldı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 2014’te açtığı Aliağa Kültür Merkezi cemevi olarak faaliyete geçti. İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde alınan kararı ve ardından Alevi Kültür Dernekleri (AKD) Aliağa Şubesi ile imzalanan protokolle merkez hafta sonu düzenlenen törenle cemevi olarak hizmete açıldı. Açılış törenine İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Özuslu, Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Mustafa Aslan, Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı İsmet Kurt, Alevi Kültür Dernekleri Aliağa Şube Başkanı Celal Süslü, belediye meclis üyeleri, siyasi partilerin il ve ilçe temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Özuslu: “Yanınızdayız ve yanınızda olmaya devam edeceğiz”

Açılışta konuşan İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Özuslu, “İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak yanınızdayız ve yanınızda olmaya devam edeceğiz. Bizim aldığımız ilk kararlardan birisi cemevlerinin ibadethane sayılmasıydı. Bugün burada bir hakkı da teslim etmiş oluyoruz. Aslında mesele çok açık bir şekilde ortada. Bu ülkede birlikte yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarıyız. Bakın burada güzel bir tablo var. Her parti burada. Bu o kadar kıymetli ki. Türkiye bu zaten. Bu, Aliağa’dan Ankara’ya verilmesi gereken en güzel mesajdır” dedi.

İzmir Büyükşehir’e teşekkür

Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Mustafa Aslan, cemevi açılışında buluşmaktan mutlu olduklarını belirterek “Emeği geçen tüm dostlara teşekkür ediyorum. Bu, laik demokratik bir ülkede birlikte yaşamanın en güzel örneklerinden biri. İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bundan dolayı da teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı. Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı İsmet Kurt: “Mabedi kıymetli eden içine giren candır. Bu mabet için taş üstüne taş koyan kimsenin emeği zayi olmasın, teşekkür ediyorum” dedi. Alevi Kültür Dernekleri Aliağa Şubesi Başkanı Celal Süslü ise kültür merkezinin yapımı ve devri için İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ederek “Cemevimiz hepimize hayırlı olsun” diye konuştu.

Tolga Sağ sahne aldı

Konuşmaların ardından kurdele kesilerek cemevinin açılışı gerçekleştirildi. Açılışın ardından, Türk Halk Müziği Sanatçıları Tolga Sağ ve Gülcan Oktay türküler ve deyişler seslendirdi. Programın sonunda Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı İsmet Kurt tarafından, katkılarından dolayı İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Özuslu’ya plaket, sanatçılar Tolga Sağ ve Gülcan Oktay’a da çiçek takdim edildi.

(VOLKAN GÜNDÜZ) 
Son Eklenen Haberler