22 Haziran 2024, Cumartesi

“İzmir'in Yüzyılına İz Bırakanlar” kitabı tanıtıldı

6 Ocak 2023, Cuma 06:23

     


İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir'in kurtuluşunun 100. yılı anısına Elçin Demirtaş tarafından hazırlanan “1922-2022 İzmir'in Yüzyılına İz Bırakanlar: Geleceğe Örülen Kilit Taşları” kitabının tanıtımına katıldı.

Gazeteci Elçin Demirtaş'ın İzmir'in kurtuluşunun 100. yılı anısına hazırladığı “1922-2022 İzmir'in Yüzyılına İz Bırakanlar: Geleceğe Örülen Kilit Taşları” kitabının tanıtımı Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi'nde yapıldı. Kitabın tanıtımına İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, ilçe belediye başkanları, kitapta katkı sunan yazarlar ve İzmirliler katıldı.

Soyer: “Kilit taşı bireyleri iyi anlamamız lazım”

Tunç Soyer, “Biz bir şeyi hatırlamak için yavaşlarız, unutmak için hızlanırız. Bu hız çağı bizi geçmişle olan bağlarımızdan kopartıyor uzaklaştırıyor. Hayatı bizle başlayıp biten bir şey gibi yaşıyoruz. Oysa tüm canlıların genetik kodları olduğu gibi toplumların da genetik kodları var. Canlılarda bireylerde tekil birimlerdeki genetik kodlar tespit etmeniz daha kolay, onların sürdürülebilirliği olduğunu anlamanız daha kolay ama toplumların genetik kodları zor anlaşılıyor. Orada kilit taşı diye tarif ettiğimiz bireyleri iyi anlamak lazım. Gelenekler, mimari tasarımları, müziği, kültürü iyi anlamak lazım. Onlardan yola çıkarak geçmişin izlerini bulmak ve genetik kodları daha iyi anlamak mümkün. O kodları iyi anlamazsak bir gelecek yok. Gelecek yüzyıla taşımak şu an için iyi bir dilek belki, dilerim o dileği yerine getirir ve cumhuriyeti ikinci yüzyıla hep beraber taşırız. Ona yol gösterecek, ışık tutacak tarihi anlamamıza ilham verecek çalışmanız için sizi kutluyorum” dedi.

Demirtaş: “Bu kuşağa ait olmanın sorumluluğu büyük”

Gazeteci Elçin Demirtaş, “Tarih bizlerden Cumhuriyet ve İzmir'i ikinci yüzyıla taşıyan kuşak olarak bahsedecek. Bu kuşağa ait olmanın sorumluluğu büyük. Bizler dünyanın daha hızlı döndüğü, zamanın daha hızlı aktığı bir dönemi yaşıyoruz. Baş döndürücü bu hız içinde yola nasıl çıktığımızı unutmuyoruz, unutmayacağız. Son 100 yılda sahip olduğumuz kültürel yapıyı ayakta tutan kilit taşı insanlarımızın hayatı üzerinden İzmir'in 100 yıllık serüvenini kaleme aldık. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız, 100. yılın belediye başkanı Tunç Soyer de bize katıldı. Birlikte çalışmanın en güzel örneklerinden biri ortaya çıkmış oldu” dedi.

(SERKAN SELİNGİL)  
Son Eklenen Haberler