13 Haziran 2024, Perşembe

Menemenli çömlek ustaları İtalya'daki festivale katıldı

8 Eylül 2022, Perşembe 06:08

     


Menemenli çömlek ustaları İtalya'nın Faenza kentinde düzenlenen "Uluslararası Argilla Seramik Festivali"ne katıldı.

Menemen Belediyesinden yapılan açıklamaya göre Belediye Başkan Vekili Aydın Pehlivan'ın da katılımıyla 3-4 Eylül tarihlerinde İtalya'da düzenlenen festivale Menemen'den 6 çömlek ustası katıldı.Açıklamada görüşlerine yer verilen Pehlivan, festivalde Menemenli ustaların eserleriyle tüm dikkatleri üzerine çektiğini ve Menemen standının kısa zamanda ilgi odağı olduğunu bildirdi.

Faenza Belediye Başkanı Massimo Isola ve ekibine konukseverliği ve ilgisi için teşekkür eden Pehlivan, çömlek ustası Oktay İde'nin dünya ikinciliğini elde ettiğini belirterek, dünyanın gözünün şimdiden Menemen'de gerçekleştirilecek Uluslararası Çömlek Festivaline çevrildiğini aktardı. Finale kalan 4 ustayı ve Oktay İde'yi tebrik eden Pehlivan, Menemen'in eşsiz işler yapan ustalarını ve eserlerini dünyaya tanıtmak için çalışmalarına devam edeceklerini aktardı.

Faenza Belediye Başkanı Massimo Isola da Menemen'in çömlek ustalarının çok özel ve etkileyici eserler yaptığını ifade etti. Festivalde ortaya renkli görüntülerin çıktığını ve farklı ülkelerden gelen 50 sanatçının iki turda yarıştığına değinen Isola, ekim ayında Menemen'de ilki gerçekleştirilecek olan Uluslararası Çömlek Festivali'nde buluşacak olmanın heyecanını yaşadıklarını belirtti. Festivale, yaptığı dev vazoyu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hediye eden Kültür Bakanlığı sanatçısı Ahmet Taşhomcu ile Menemen Çömlekçiler Derneği Başkanı Bilal Deniz ve dernek üyeleri Ayhan İde, Ali Hikmet Koç, Ramazan Deniz ve Oktay İde de katıldı.

(AA) 
Son Eklenen Haberler