131019098
29 Temmuz 2021, Perşembe

KYME İÇİN ORTAK TAVIR ÇAĞRISI

9 Ocak 2021, Cumartesi 06:14

     


CHP, İYİ Parti, Saadet ve Gelecek Partisi’nin ilçe başkanlıkları, belediye meclis üyeleri, parti yöneticileri ile sivil toplum örgütlerinin yöneticileri, KYME Antik Kenti’nde ortak basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamada, Aliağa’nın tarihi, kültürel ve doğal zenginliklerini korumak, rant ve rüşvete kurban gitmesini engellemek için birlikte hareket etme, ortak tavır koymaya çağrısında bulunuldu.

KYME Antik Kenti sınırları içinde yapılması planlanan liman projesine tepkiler devam ediyor. CHP İlçe Başkanı Özlem Şan Oğuzhan, İYİ Parti İlçe Başkanı Yavuz Adar, Saadet Partisi İlçe Başkanı Mahmut Koç, Gelecek Partisi İlçe Başkanı Gürcan Alkan, parti yöneticileri, CHP ve İYİ Parti’nin belediye meclis üyeleri, Emekli-Sen Aliağa Şube Başkanı Sabahattin Yeşiltepe, Atatürkçü Düşünce Derneği Aliağa Şubesi yöneticileri, KYME Antik Kenti’nde ortak basın açıklaması gerçekleştirdi.

“Bu imar planı, 3 bin yıllık bir tarihin yok edilmesi anlamına gelmektedir”

Topluluk adına ortak basın açıklaması metnini okuyan CHP Aliağa İlçe Başkanı Özlem Şan Oğuzhan, “Ne yazık ki, yine bir tarih, doğa ve çevre katliamıyla ile karşı karşıyayız. Aliağamızın en değerli varlıklarından biri olan Kyme Antik Kenti’nin talanını durdurmaya yönelik mücadeleler maalesef sonuç vermedi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Nemrut Körfezi’nde liman için hazırlanan imar planını 2020 yılının son gününde onayladı. Bu imar planı, 3 bin yıllık bir tarihin, 88 bin metrekarelik alan içinde yapılacak dolgu ile yok edilmesi anlamına gelmektedir. İzmir 2 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun, antik kentin liman inşaat sahası içinde kalan kısmını birinci dereceden üçüncü derece sit alanına düşürülmesiyle başlayan katliam, bu son kararla iskelenin antik limana doğru genişlemesi yolunu açmıştır.” dedi.

“Aliağa’yı sahipsiz sananlar yanıldıklarını anlayacaklar”

Bölge ile ilgili itirazlar sürerken ve yargıya intikal etmiş, sonuçlanmamış pek çok dava varken, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın onayladığı imar planıyla, zaten birçok büyük sanayi kuruluşu tarafından çevrelenmiş antik kentin modern sanayiye kurban edilmesine, büyük bir kısmının yok olmasına sebep olacağını vurgulayan Oğuzhan, “Oysa ki Bodrum Sualtı Müzesi ve Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz Bilimleri Teknolojileri Enstitüsü uzmanlarınca hazırlanan inceleme raporlarında SİT sınırının üçüncü dereceye düşürülmesine ilişkin net veriler bulunmadığı ve söz konusu değişikliğin antik limana zarar vereceği açık bir şekilde belirtilmektedir. Kamusal nüfuzlarını da kullanarak kendilerine menfaat elde etmeyi alışkanlık haline getirenler, yalnız insana değil, tarihe ve tabiata da saygı duymadıklarını bu şekilde göstermektedirler. Ancak, Aliağa’yı sahipsiz sananlar elbette yanıldıklarını er ya da geç anlayacaklardır.” dedi.

“Yanlış kararın hesabını mutlaka verecekler”

29 Ocak’a kadar askıda kalacak olan Liman Amaçlı 1/5000 ve 1/1000 ölçekli Nazım İmar Planı ve Üçüncü Derece Arkeolojik Sit alanı Koruma Amaçlı Nazım Planı’na itiraz ederek Antik Kyme Kentini ve antik limanı kurtarmak için her türlü girişimde bulunacaklarını ifade eden Oğuzhan, “Bir dünya mirası olan Kyme, ranta kurban edilemeyecek kadar değerlidir. Bölgedeki tarihi dokuya ve arkeolojik kalıntılara geri dönüşü mümkün olmayan zararlar verebilecek böylesi bir kararın yangından mal kaçırırcasına, açılan davalar sonuçlanmadan onaylanmasındaki amaç nedir? Bu işin takipçisi, aracısı ve ısrarcısı kimlerdir? Aliağa’da her şey sadece ticaret aksında mı yürütülmektedir? Halkın temsilcisi olarak gelenler sadece iş adamlarının sözüyle mi hareket etmektedir? Unutulmasın ki kimse halktan, haktan ve hukuktan üstün değildir; bugün alacakları yanlış kararın hesabını mutlaka vereceklerdir. Aliağamızın tarihi, kültürel ve doğal zenginliklerini korumak, rant ve rüşvete kurban gitmesini engellemek için başta Aliağa Belediye Başkanı ve Belediye Meclis üyeleri olmak üzere; bütün sivil toplum kuruluşlarını ve halkımızı birlikte hareket etmeye, ortak tavır koymaya çağırıyoruz. İnanıyoruz ki sağduyu her türlü siyasi ideoloji ve menfaat ilişkilerine galip gelecektir.” ifadelerini kullandı.

(VOLKAN GÜNDÜZ)  
Son Eklenen Haberler