20 Haziran 2024, Perşembe

Kılıçdaroğlu, Roman yurttaşların sorunlarını dinledi

17 Ocak 2023, Salı 06:32

     


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, hafta sonu Halk Konut Projesiyle Bayraklı’da yapılacak Dilber Apartmanı'nın temel atma törenine, Karabağlar’da Orhan Kemal'in ismini taşıyan ilkokulun temel atma törenine ve Konak’ta Roman Buluşması’na katıldı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu İzmir programı kapsamında, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin, depremzedeler için başlattığı kooperatifçilik modeli Halk Konut Projesiyle Bayraklı’da yapılacak Dilber Apartmanı'nın temel atma törenine, Karabağlar’da, yazar Orhan Kemal'in ismini taşıyan ilkokulun temel atma törenine ve Konak’ta Roman Buluşmasına katıldı. 30 Ekim depreminden etkilenmesine rağmen evleri ağır hasarlı olmadığı için devlet desteği alamayan İzmirli depremzedelere destek olmak geliştirilen Halk Konut Projesi kapsamında Dilber Apartmanı'nın temeli, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından atıldı.

“Vatandaş ile kamunun birlikte el ele olması lazım”

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin başlattığı Halk Konut projesinin ilk uygulaması Dilber Apartmanı’nın temel atma töreninde konuşan Kılıçdaroğlu, “Daha önce de buraya geldim, kat artışı istediler. Başkanımıza bunu yapmasını söyledim. Çünkü depremzedenin ödeyeceği para yok. Evi elinden gitmiş. Bu yapıldı. Ucuz kredi bulundu. Şimdi yüzde 1 kar ile depremzedeler konut sahibi olacaklar. Başkan hiç endişe etme. Bu projeyi Türkiye’nin tüm illerinde uygulayacağız. Evleri hasar gören herkesin uygun koşullarda ev sahibi olmasını sağlayacağız. Vatandaş ile kamunun birlikte, el ele olması lazım. Birlikte mücadele etmesi lazım. Kazanımları birlikte kazanmamız lazım ve bu kazanımların getirdiklerini hayata geçirmemiz lazım. İzmir bu konuda öncülük yaptı. Belediye başkanlarımıza şükran borçluyum ve onlara teşekkür ediyorum” dedi.

“Bu sorunu aşmakta kararlıyız”

Türkiye'nin bir deprem bölgesi olduğunu da ifade eden Kılıçdaroğlu, “Depreme karşı önlem almak siyasi iktidarların temel görevlerinden biridir. Japonya da deprem bölgesi ancak burada daha şiddetli depremler olmasına rağmen kimsenin burnu kanamaz. Ama şiddeti daha düşük olmasına rağmen, çok sayıda insan hayatını kaybediyor. Akılla, mantıkla, bilgi ve birikimle, dayanışma ile bu sorunu aşabiliriz. Ve bu sorunu aşmakta kararlıyız. Bu sorunu aşmanın temel yolu bilgiyi egemen kılmak, bilgiye dayalı inşaatlar yapmak. Ve insanların da o konutlarda güven içerisinde oturmasını sağlamak. Deprem vergileri bunun için çıktı. Deprem vergilerinin halktan toplanmasının temel nedeni de buydu. Güzler konutlar yapılacaktı. Depreme dayanıklı konutlar yapılacaktı. Ancak vergilerin nereye gittiğini öğrenemedik ve bunu hesabı da yeteri kadar verilmedi. Hiçbir yurttaşımız endişe etmesin, bu vergilerin nereye harcandığını bulacağız. Nerelere savrulduğunu bulacağız. Türkiye'nin bütün kentlerini depreme dayanıklı kentler haline dönüştüreceğiz. Temel amacımız şu; Türkiye'de herkesin huzur içinde yaşaması. Herkes huzur içinde yaşarsa caddelerinde, sokaklarında bir araya gelip kucaklaşırız. Helalleşmenin mantığı bu. Artık kavganın değil, barışmanın, artık kutuplaşmanın değil, beraber olmanın, kader birliği yapmanın, tasada ve kıvançta beraber olmanın zamanı. O zamana az kaldı, kimse unutmasın. Geliyor gelmekte olan.” diye konuştu.

“Aile destekleri sigortasını Türkiye’ye getireceğiz”

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Karabağlar yapılacak Orhan Kemal İlköğretim Okulu’nun temeli, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu tarafından atıldı. Sosyal çalışmalardan örnekler veren Kılıçdaroğlu, “Belediye başkanı arkadaşlarıma söyledim; oy versin vermesin bütün vatandaşlara eşit davranacaksınız. Hiçbir ayrım yapamayacaksınız. Eğer bir pozitif ayrımcılık yapacaksanız fakir mahallelerden başlayacaksınız. O mahallelerde okullar, kreşler yapacaksınız. Türkiye Cumhuriyeti topraklarında hiçbir çocuğun yatağa aç girmediği uygar ve güzel bir Türkiye’yi inşa etmekte kararlıyız. Her evde huzurun olmasını istiyorum. Her evde gelir güvencesinin olmasını istiyorum. Aile destekleri sigortası diye bir alanı inşallah Türkiye’ye getireceğiz. Hiçbir aile benim gelirim yok demeyecektir. Hiçbir aile ben yoksulum demeyecektir. Sosyal yardımları yaparken de yoksul insanların onurunu koruyarak yapacağız. Onun yoksulluğunu asla afişe etmeyeceğiz. İnsan onuru kadar değerli bir şey yoktur. Çocukların beslenme çantalarını mutlaka ama mutlaka doldurun. Gereğini yapın. Çocuk okula giderken karnı doymalı. Yapmadılar biz yapacağız. Çünkü biz halkın partisiyiz. Fakirin, fukaranın, garibanların, alın teri dökenlerin partisiyiz biz. Biz sıradan bir parti değiliz, Kuvayı Milliyeci bir partiyiz. Biz 100 yıllık bir geleneği olan bir partiyiz. Halkı kucaklayacağız ve halka huzuru, bereketi, kucaklaşmayı getireceğiz” ifadelerini kullandı.

“Ayrımcılık toplumu böler ve kutuplaştırır”

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi'ndeki (AASSM) toplantıya, ülkenin farklı bölgelerinden yaklaşık 600 temsilcinin katıldığı Roman Buluşması'nda yurttaşların sorunlarını dinledi. Ülkede yaşanan ekonomik krize değinen Kılıçdaroğlu, “Bütün çocukların karnını doyurmak zorundayız. Çocuklar, kadınlar, gençler arasında ayrım yapılmaz. Ayrımcılık toplumu böler ve kutuplaştırır. Kimsenin kimliği, yaşam tarzı, inancı, siyasete konu olmamalıdır. 4-5 yerden para alanlar, beşli çeteler, uyuşturucu baronları, bunların tamamı ile mücadele edeceğiz. Öyle milyon dolarlarını yurt dışına gönderiyorlar. Sanıyorlar ki bu paraları getirmeyecekler. Bu paraların tamamını getireceğim ve bu yoksul halka vereceğim” diye konuştu.

“CHP her kesimin sorunlarına çözüm üretiyor”

Romanların haklarının uzun süre görmezden gelindiğini söyleyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Adalet ve hak talebinde bulunan herkesin yanında oldum, yanında olmaya da devam edeceğim. Endişe etmeyin. Kimsenin inancı, kimliği, yaşam tarzı ayrımcılık nedeni olmamalıdır. Herkesin kimliğine, yaşam tarzına ve inancına saygı göstermek bütün siyasetçilerin ortak görevi olmak zorunda. Hepinize saygı duyuyorum ve sizden bir şey istiyorum. Sandığa gidince CHP’den yana tavır bekliyorum. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk kez bir roman milletvekilini CHP meclise götürdü. Bu ne demektir? CHP toplumun her kesiminin sorunlarına çözüm üreten bir parti demektir” dedi.

“Bugüne kadar sizi unutanlara siz ders verin”

Kılıçdaroğlu sözlerine şöyle son verdi: “Bu, sizin Türkiye'de görünür olmanızı sağlamak için yaptığımız bir hareket. Büyük ihtimalle 14 Mayıs yeni bir sürecin başlayacağı tarih olacak. Sizden tek istediğim bugüne kadar çektiğiniz acılara kendinizin son vermesi. Bugüne kadar sizi unutanlara siz ders verin. Sizi görmeyenlere görünür olun. Biz bunu sağlamaya çalışıyoruz. Sizden tek isteğim sandığa giderken elinizi vicdanınıza koyup oy kullanın. Yaşadığınız ortamı, ailenizi düşünün. Asla moralinizi bozmayın. Haklarınızı sonuna kadar teslim edeceğiz.”

(SAMİYE ÖZTÜRK)  
Son Eklenen Haberler