19 Haziran 2024, Çarşamba

CHP’den ‘akaryakıt almayın’ çağrısı

18 Temmuz 2023, Salı 06:25

     


Yapılan zamlara CHP Aliağa İlçe Başkanlığı’ndan tepki geldi. CHP Aliağa İlçe Başkanı Özlem Şan Oğuzhan, tüm Aliağa halkını akaryakıt almayarak tepki göstermeye davet etti.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) örgütleri, 81 il, 973 ilçede eş zamanlı olarak zamlarla ilgili basın açıklaması yaptı. Bu kapsamda CHP Aliağa İlçe Başkanı Özlem Şan Oğuzhan ve yönetimi de parti binasında bir basın açıklaması düzenledi. Özlem Şan Oğuzhan tarafından okunan açıklamada, “AKP iktidarında iki Türkiye var: biri sarayın Türkiye’si, diğeri ise vatandaşın Türkiye’si. Sarayın Türkiye’sinde ‘elektrik faturasını ödeyemedim, doğalgaza da zam gelmiş’ gibi dertler yok. ‘Ulaşım bedeli aldı başını gitti, bu bayramda köye bile gidemedim’ gibi halkın gündelik sorunları yok. Markete gidildiğinde ‘Bugün de et alamadık, peynir alamadık, süt bile alamadık, bu ayı nasıl çıkaracağız’ feryadı yok. Kira derdi yok, kiracının da ev sahibinin de mağdur olduğu düzenden haberleri dahi yok. Sarayda bebek bezlerine gelen zamların, tuvalet kağıdındaki fiyat artışının, yağın, çayın, pirincin, soğanın günaşırı zamlanmasının yarattığı endişe yok. Çocuğunu okula aç göndermek zorunda kalan ailelerin, tenceresini kaynatamayan kadınların çaresizliği yok. Saray'ın şaşalı ışıklarından, işsiz gençlerin sürüklendiği depresyon görünmüyor. Yoksulluk nedeniyle yıkılan yuvalardan yükselen feryat duyulmuyor. Açlıktan midesi guruldayan işçinin, emeklinin isyanı ulaşmıyor. Saray’ın Türkiye'si, satamadığı için ürününü dalından toplamayan çiftçiden de zam üstüne zam gelen ürüne erişemeyen tüketiciden de bihaber.” ifadelerini kullandı.

“Vatandaşın Türkiye’si yangın yeri”

Halkın derdinin, sarayın derdi olmadığını söyleyen Oğuzhan, “Sarayın Türkiye’sinde, 5’li çeteler var, dolar bazında ihale alanlar var, dolarla gelir garantili, yollar, köprüler, hastaneler yapanlar var, dolarla devlete borç para verenler var, dört beş kurumdan birden maaş alanlar var. Vatandaşın Türkiye’si ise yangın yeri. Zam üstüne zam, vergi üstüne vergi, borç üstüne borç. ‘Türkiye’yi uçuracağız. Ülkemizi dünyanın en güçlü ilk 10 ekonomisi arasına sokacağız’ dediler. Dünya sefalet liginde ilk 10’a soktular. Sosyal yardımlardan yararlanarak hayata tutunmaya çalışan hane sayısını 4,5 milyona çıkardılar. Halka ekonomik soykırım uyguladılar.” dedi.

“Saray ile halk arasındaki duvarı biz kaldıracağız”

Bir gecede akaryakıtın 6 TL zamanlandığını hatırlatan Oğuzhan, “Erdoğan, ÖTV’yi artırma yetkisini ilk olarak akaryakıtta kullandı. Bir gece yarısı operasyonuyla akaryakıt 6 TL zamlandı. Şimdi bu zam, iğneden ipliğe her şeye misliyle yansıyacak. Enflasyon daha da coşacak. Çakma ekonomist, bozduğu ekonomiyi memura, işçiye, emekliye, vatandaşa yüklediği vergiler ve zamlarla düzeltmeye çalışıyor. Millete çay kaşığı ile verdiğini kepçeyle alıyor. 85 milyonu 5’li çetelere mahkum ediyor. Kasası boşalmış, rezervleri erimiş, parasının değeri kalmamış, eşitlik liginde küme düşmüş bir ülkeye dönüştürüldük. Bu zulüm karşısında ezilen vatandaşlarımıza sesleniyoruz, bu yangını kimin çıkardığını biliyoruz. Türkiye’yi Neron’dan kurtaracak, yangını söndürecek olan parti Cumhuriyet Halk Partisi’dir. Biz halkın partisiyiz. Saray ile halk arasındaki duvarı biz kaldıracağız. Halkın iktidarını biz kuracağız.” diye konuştu.

“Zamları protesto etmeye Aliağa’dan başlayalım”

Basın açıklamasının ardından akaryakıta gelen zamma tepki göstermek amacı ile tüm Aliağa halkına akaryakıt almama çağrısında bulunan Oğuzhan, “Zamları protesto etmeye Aliağa’dan başlayalım. İçinde bulunduğumuz durumda insanlar tepki vermeye dahi korkar hale geldiler. Ülke yangın yeri, kimsenin tepki vermek için dahi gücü yok. Ama umutsuzluğa yer yok. Bizler kendi küllerimizden yeniden doğacak ve bu ülkeye yeniden Cumhuriyet Halk Partisi refahı getireceğiz.” dedi.

(SAMİYE ÖZTÜRK) 
Son Eklenen Haberler