24 Temmuz 2024, Çarşamba

Yücel, “Erdoğan yeniden seçilirse yeni bir mülteci akınına hazırlan”

26 Mayıs 2023, Cuma 07:02

     


14 Mayıs seçimlerinde CHP İzmir Milletvekili seçilen Deniz Yücel, yeni bir mülteci akını olabileceğini söyleyerek uyarı yaptı. Yücel, “Erdoğan yeniden seçilirse yeni bir mülteci akınına hazırlan. Sudan’dan mülteci gelsin mi, gelmesin mi? Karar ver.” dedi.

28 Mayıs (Pazar) yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı 2. Tur seçimleri öncesi CHP İzmir Milletvekilli seçilen Deniz Yücel, yeni bir mülteci akını olabileceğine dikkat çekti. Sudan’da yaşanan darbe sonrası 1 milyondan fazla insanın hareket halinde olduğunu söyleyen Yücel, Türkiye’yi Ortadoğu’nun mülteci kabul merkezi haline getiren AK Parti iktidarının Sudan’dan gelecekleri de kabule hazırlandığını dile getirdi. Sosyal medya hesaplarından konuyla ilgili bir video yayınlayan İzmir Milletvekili Deniz Yücel, “Yüce Türk Milleti” diye başladığı anlatımında uyarılar yaparak seçmeni uyardı.

“Yeni bir krizle karşı karşıya kalabiliriz”

Seçmenin oy verirken kararını Sudan’dan da mülteci gelmesini kabul edip etmemeye göre belirlemesi gerektiğini söyleyen CHP’li Yücel, yaptığı paylaşımda şu önemli cümlelere yer verdi: “Ülkemizde uzun yıllardır yaşanan Mülteci Krizi’nin çözümü noktasında görüş ve politikalarımızın örtüştüğü Zafer Partisi’yle yapılan görüşmeler olumlu sonuçlanmış, Cumhurbaşkanı Adayımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ve Zafer Partisi Genel Başkanı Sayın Ümit Özdağ arasında mutabakat metni imzalanmıştır. Mülteci sorunuyla ilgili önemli gördüğüm bir hususa dikkatinizi çekmek istiyorum. Ülkemize 10 milyondan fazla mülteciyi kontrolsüzce dolduran AKP yönetimi ve Erdoğan yüzünden yeni bir krizle karşı karşıya kalabiliriz.” ifadelerini kullandı.

“Yeni bir mülteci akını istemiyorsan karar ver”

Yücel açıklamasında, “1989-2019 yılları arasında, sınırsız yetkilerle, 30 yılı aşkın bir süre, darbeci Ömer El Beşir tarafından yönetilen Sudan’da, senelerce süren iç çekişmelerin ardından geçtiğimiz Nisan ayında yeni bir darbe yaşandı. Sayıları binlerle ifade edilen ölü ve yaralıların ötesinde, çatışmalardan kaçan 1 milyondan fazla insan, hem Sudan içinde, hem komşu ülkelere doğru hareket halinde. Uzun lafın kısası; Erdoğan ve Soylu'nun ülkenin sınırlarını yol geçen hanına çevirdikleri gerçeği ortadayken sınır komşumuz olmamasına rağmen tıpkı Afganistan'dan olduğu gibi Sudan'dan da yeni bir mülteci akınına maruz kalabiliriz. Bin Yıl Önce Anadolu’yu kendine vatan seçenlerin torunlarına sesleniyorum, Erdoğan yeniden seçilirse yeni bir mülteci akınına hazırlan. Bizler, hudut namustur ilkesiyle devleti yönetmeye adayken, bir de Sudan belasını başımıza sarma ihtimali olanlara bu ülkeyi teslim etmemelisin. Sudan’da mülteci gelsin mi, gelmesin mi karar ver.” dedi.

(HABER MERKEZİ)  
Son Eklenen Haberler