131019098
7 Mart 2021, Pazar

DOĞAL ÜRÜNLER SATIŞA SUNULACAK

14 Ekim 2020, Çarşamba 06:04

     


Aliağa Belediyesi’nin destekleriyle, Aliağa Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi tarafından gerçekleştirilen tarımsal kalkınma çalışmaları sürüyor. Üretilen doğal tarım ürünleri kooperatif adına kurulacak olan alışveriş sitesi üzerinden satışa sunulacak.

Aliağa Belediyesi’nin Aliağa Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi’ne tahsis ettiği 27 bin metre karelik arazide faaliyetlerini sürdüren kadınlar, ürettikleri doğal tarım ürünlerini kooperatif adına kurulacak olan alışveriş sitesi üzerinden satışa sunmaya hazırlanıyor. Proje, kadınların sosyal hayata katılımını ve istihdamını desteklerken bir yandan da halka sağlıklı ve doğal ürünler sunuyor. Kış sebzelerinin ekimini kısa bir süre önce gerçekleştiren kadınlar, her gün sabahın erken saatlerinde tarlaya inerek toprağa yeniden hayat veriyor. Ürünlerin ekimi ve yetiştirilmesi esnasında kimyasal gübre ya da ilaç kullanmadıklarını belirten Aliağa Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi Başkanı Berrin Argunhan, Aliağa’da tamamen doğal, sağlıklı ve güvenilir ürünler yetiştirdiklerini söyledi.

“Kış sebzelerinin hasadını yapacağız”

Yaz sebzelerinin ardından kış sebzelerin ekimini yaptıklarını ifade eden Aliağa Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi Başkanı Berrin Argunhan, “Önce şevketi bostan ardından ise brokoli, kıvırcık marul ve İceberg marul fidelerini ektik. Hem çapa çalışmaları yapıyoruz hem de ürünlerin neminin korunması ve yabancı otlardan arınması için doğal malçlama yapıyoruz. Önümüzdeki haftalarda kış sebzelerinin hasadını yapacağız” dedi.

Ürünler alışveriş sitesi üzerinden tüketici ile buluşturulacak

Aliağa Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi tarafından üretilen tüm doğal ürünlerin yakın bir zamanda kooperatif adına kurulacak olan alışveriş sitesi üzerinden tüketici ile buluşturulacağının altını çizen Argunhan, “Yetiştirdiğimiz doğal tarım ürünleri hali hazırda aliagasemtpazari.com üzerinden Aliağa halkına ulaştırılıyor. Kadınlarımızın yaptığı tarhana, şeftali reçeli, incir reçeli, kayısı reçeli, acı biber reçeli, fıstık ezmesi, erişte, havuç erişte, pancar erişte, ıspanaklı erişte, fıstık ezmesi, çiçek balı ve çam balı gibi doğal geleneksel lezzetlerin yanı sıra tarlamızda yetiştirdiğimiz doğal ürünlerin satışını da kurulacak olan internet sayfası üzerinden yapacağız. Bu sayede kadınlarımıza istihdam sağlayarak ekonomiye katkı sağlamalarını hedefliyoruz. Aliağamızda doğal tarımın da yapılabileceğini göstermek için yaptığımız çalışmalarda bizlere her daim destek veren Aliağa Belediye Başkanımız Sayın Serkan Acar’a çok teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Tamamen doğal üretim

Aliağa Belediyesi, 27 bin metre karelik araziye yerli ve atalık çeşitler kullanarak sebze fideleri dikti. Tamamen doğal üretimin yapıldığı arazinin bir bölümüne bu kapsamda belediye ekiplerince daha önce 6-8 yaşları arasında 40 adet armut, 37 adet şeftali, 45 adet ayva, 20 adet badem, 55 adet kiraz, 68 adet erik, 40 adet vişne, 50 adet kayısı, 55 adet elma, 30 adet incir ve 60 adet dut olmak üzere toplam 500 adet meyve ağacı dikildi.

(DERYA SÜNER)  
Son Eklenen Haberler