8 Temmuz 2020, Çarşamba

AKSOY, HAKKINDAKİ İDDİALARA YANIT VERDİ

20 Nisan 2019, Cumartesi 07:03

     


Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy, ilçede düzenlediği basın toplantısında Menemen Belediyespor ile ilgili yaşanan kriz ve Menemen Belediyesi'ne seçimden 3 gün önce 284 kişinin işe alınmasına yönelik çok sert açıklamalarda bulundu.

Menemen'de eski ve yeni başkanlar arasında gerilim sürüyor. Menemen'in yeni Belediye Başkanı Serdar Aksoy, basın mensuplarıyla bir araya gelerek hem Menemen Belediyesi'nde yaşananlar, hem de Menemen Belediyespor'a yönelik Tahir Şahin'e sert suçlamalar yöneltti. Şahin'in ismini vermeyen Aksoy, "Ben isim vermiyorum. Ali, Veli, Hasan, Hüseyin demem. Kim yetkiliyse, imzayı kim attıysa benim sözüm onadır. Sayıştay raporu bellidir. Yapılması gerekenler bellidir. Yapmama durumunda sorumlu kim? Yönetimdir. Önemli olan halkımıza ait malların geri alınmasıdır." dedi.

“Menemen'in 176 gayrimenkulü hukuksuz olarak kulübe geçti"

Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy, Menemen Belediyespor'un belediyeden ayrılmasına ve sonrasında yaşanan sürece sert tepki gösterdi. Menemen Belediyesi'ne ait 176 gayrimenkulün hukuksuz olarak kulübe geçtiğini söyleyen Aksoy, "Tüm bu gayrimenkulleri geri alacağız. Bu gayrimenkul üstünden şu anda belediyemize 5 milyon liranın üstünde borç vardır." İfadelerini kullandı. Aksoy, "Ben Menemen'in hakkını geri almak için bir mücadeledeyim. Menemen Belediyespor'a karşı bir şey yok. Belediyeler, belediyesporlara destek olur. Belediyesporlardaki amaç nedir? Bakın taraftarlar yaz kış demeden gider ve takımın başarısı için tribüne gider. Ben de tribünlerden gelen bir arkadaşınızım. Biz oraya neden gidiyorduk? Menemenliye ait, Menemen halkına ait bir spor kulübü olduğu için gidiyorduk. Bir şahsa, bir aileye ait olduğu için değil. İşte o yüzden biz Menemen Belediyespor'un halkın olduğunu söylüyoruz. Bugüne kadar böyle gelmiş olabilir ama bundan sonra böyle gitmeyecek. Malvarlıkları yeniden Menemen halkına kazandırılacak. Bizler tribündeyken bu takım bir dönem eskinin tabiriyle ikinci ligdeydi. Yani bugünü tabiriyle Süper Lig'in bir altındaydık. 1986-1987 yılıydı. Sonraki süreçlerde Menemen Belediyespor'un bir şirketin eline geçmesiyle birlikte bu iş çöktü. Bir belediyespor, anonim şirketi haline getirilirse o şahsın ve grubun hegemonyasına girer. O kulüp bir kişiye ait olabiliyor. Başkasına da satabilir. Bunu tak edemezsiniz. Gitti kulübünüz... Menemen Belediyespor'a sahip çıkıyoruz ama malum gazeteler, 'Menemen Belediye Başkanı, Menemen Belediyespor'a gol attı' diyor. Diğer bir husus, U19 takımımız şampiyon oldu. Onları tebrik ediyorum. Önünüzde Menemen Belediyespor'a gönülden bağlı bir arkadaşınız olarak söylüyorum. Gelecek hafta yapılacak maçı Menemen Belediyespor'un kazanması durumunda futbolcu başına 5 bin TL'yi cebimden vereceğim. Bu Menemen Belediyesi adına yapamam çünkü hukuki değil. Hukuku öğrenmemiz lazım. Bizim Genel Başkanımız hak hukuk adalet için yürüdü. Bundan sonraki süreç hukukidir. Sürecin sonucunda Menemen Belediyesi'nden Menemen Belediyespor'a 13 bin liraya kiralanmış olan bir malın nasıl oldu da oradan da başkasına 300 bin liraya kiralandığını, muhatapları hukuka anlatırlar. Bugünden sonraki spekülatif haberlere hiçbir şekilde cevap vermeyeceğim. Burada aslında biz bir bilgilendirme toplantısı yapmış olduk. 13 bin TL nerede, 300 bin TL nerede... Şimdi ben bunun hesabını sormayayım mı? Menemen Belediyespor'un elden gitmemesi için açılmış olan davada tarafız. İsim zikretmeden söylüyorum. Menemen Belediyespor, şahısların, şirketlerin değil yeniden halkın olacaktır." Şeklinde konuştu.

"Menemen'in personel gideri bütçenin yüzde 93'üne gelmiştir"

Bir belediyenin personeline bütçesinde ödeyebileceği oranın yüzde 30 olduğunu belirterek sözlerine devam eden Aksoy, “ Üstü için izin almak gerekiyor. Aşılırsa ne olur? Aşılırsa belediye başkanına zimmet çıkar. Mahkemede belediye başkanından kamuya ait olan paranın buraya usulsüz verilmesinden dolayı bu para tahsis edilir. Bizim Sayıştay ve bilirkişi raporunda bütçemizin yüzde 38 civarında olması gereken personel giderleri yüzde 93'tür. Bu durum şunu gösteriyor; sen iş yapma, makamına otur. Çay ve kahve iç. Sadece çalışanların parasını ver ve hiçbir şey yapma. Bizim burada ivedi bir şekilde bir şeye karar vermemiz gerekiyor. Bununla ilgili arkadaşlarımızla ve Genel Başkan ve Genel Merkezimiz ile görüşerek belli kararlar almak zorunluluğu doğmuştur. Belediyemiz tarafından 28 Mart 2019 tarihinde, seçimlerden 3 gün önce 284 geçici işçi alındı. Bir günde... Seçimlere 3 gün kala... Herhangi bir şey söylemek istemiyorum. Hukuk karşısında gerekli cezalar verilir. Seçimlere 3 gün kala imza atanlar hukuk karşısında gerekli hesabı verecektir. Siz 300 kişilik yere 1100 kişi koyarsanız belediyecilik yapmıyorsunuzdur. Adım atamayacak hale gelmişsinizdir. Burada zimmet çıkıyor. Burada hukuka aykırılık, kanunsuzluk, görevi kötüye kullanma var. Bunlarla ilgili Ticaret Kanunu'ndaki hususları da göz önünde bulundurarak önceki yönetim hakkında gereğini yerine getireceğiz. 284 arkadaşımızın içinde 14-15 arkadaşımız var. Yıllardır Menemen'e hizmet etmiş olanlar vardır. O 14-15 arkadaşlarım emek vermiş insanlar. Onlar görevlerine devam edecekler. Değerli arkadaşlarım, yüzde 30'dan yüzde 93'e kadar çıkmış bir orandan bahsediyoruz. Diğer arkadaşlarımız için Sayıştay'ın belirlediği şekilde gereğini yapmakla yükümlüyüz. Aksi takdirde hizmet edemez, sadece personel maaşı öderiz. Hukuki süreç üstüne artık daha fazla konuşmak istemiyorum. Kanun karşısına çıkacaktır, kanun da kararını tebliğ edecektir. 284 arkadaşıma da şunu söylemek istiyorum. İşsizliğin bu kadar yoğun olduğu bir ortamda en kısa zamanda değerlendireceğiz." İfadelerini kullandı.

Maaşların ödenemediği iddiasına sert yanıt

Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy, ayrıca Tahir Şahin'in maaşların ödenemediğine yönelik çıkışını da yalanladı ve "Maaşlar ödendi. Bizden önceki dönemde ne kadar ödendiyse o kadar ödendi. Bakın işçilere 2200 lira ödenmesi gereken para, aday gösterilmedikten sonra sendika ile anlaşılıp 6 bin liraya çıkarılıyor. İkramiyesiyle 8 bin lirayı aşıyor. Bana veremediğimi söyleyenler, kendileri arttırdı maaşı, hem de vermedi." dedi.

(HABER MERKEZİ)  
Son Eklenen Haberler