13 Haziran 2024, Perşembe

Zafer Yolu kafilesi sertifikalarını aldı

20 Ekim 2022, Perşembe 06:44

     


İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, kentin kurtuluşunun 100’üncü yılı etkinlikleri kapsamında Afyon-İzmir arasındaki 400 kilometrelik güzergâhı yürüyen Zafer Yolu kafilesine sertifikalarını verdi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, kentin kurtuluşunun 100’üncü yılı nedeniyle Afyon Kocatepe’den başlayıp 9 Eylül’de İzmir’de sonlanan 400 kilometrelik Zafer Yolu Yürüyüşü’ne katılanlara sertifikalarını verdi. Tarihi Havagazı Fabrikası Kültür Merkezi’ndeki etkinlikte konuşan Başkan Tunç Soyer, “Size kardeşlerim demek istiyorum. Çünkü gerçekten kardeşlik bağı kadar güçlü bir duyguyu yaşamamıza imkân verdiniz. İyi ki varsınız. Her birinize ayrı ayrı çok teşekkür ediyorum” dedi.

“Hafızayı tazelememiz lazım”

Adaylık döneminde “Ben ne şanslı bir adamım, İzmir kurtuluşunun 100’üncü yılını kutlarken bu şehirde belediye başkanı olacağım” dediğini hatırlatan Başkan Soyer, “Gerçekten bunun ne kadar kıymetli olduğunu 9 Eylül’ün 100’üncü yılında hep beraber yaşadık. 100’üncü yılı niye bu kadar büyük bir coşkuyla kutlamak istedik? Birincisi 100’üncü yıl insan hayatında da bu kainatta da çok önemli bir zaman dilimine tekabül eder. Öylesine bir hız çağında yaşıyoruz ki 100 yıl öncesini unutmak mümkün. Halbuki bizim o hafızayı tazelememiz lazım. Ancak hafızamız taze olursa o 100 yılın hatırasını iyi bilirsek, bir gelecek kurmak mümkün olur. İkincisi de bu milletin elinden coşkusunu, neşesini, eğlencesini aldılar. Biz o coşkuyu, o neşeyi hatırlatmak istedik” ifadelerini kullandı.

“Tarih oldunuz”

Başkan Soyer, Zafer Yolu yürüyüşlerine seslenerek konuşmasını şöyle tamamladı: “Her biriniz o 400 kilometrelik güzergâhı yürüyerek geçtiniz ve atalarımızın ne muazzam bir iş başarmış olduğunu tek tek kendiniz yaşadınız. Çocuklarınız, torunlarınız bundan gurur duyacaklar ama şunu bilin, siz tarih oldunuz. Bu memleketin geleceğine her biriniz yıldız oldunuz. Hepinize tüm kalbimle çok teşekkür etmek istiyorum.”

Konuşmaların ardından Başkan Soyer Türkiye’nin her yerinden yürüyüşe katılan 372 lisanslı sporcu, 122 yurttaş ve 269 görevli personel olmak üzere toplam 763 kişinin sertifikalarını ekip liderlerine verdi. 24 Ağustos’ta Afyon Dereçine’den başlayan 14 günlük Zafer Yürüyüşü İzmir’in kurtuluşunun 100. yıldönümünde 9 Eylül’de sonlanmıştı.

(SERKAN SELİNGİL)  
Son Eklenen Haberler