131019098
5 Aralık 2023, Salı

Çanakkale Zaferi ve şehitlerimizi andık

20 Mart 2023, Pazartesi 07:07

     


Aliağa’da 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü nedeniyle program gerçekleştirildi.

Aliağa’da 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 108. yıl dönümü dolayısıyla tören ve program gerçekleştirildi. Etkinlikler Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirilen resmi tören ile başladı. Törene, Aliağa Kaymakamı Zekeriya Güney, Garnizon Komutanı Faruk Altun, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet İmir, Belediye Başkan Yardımcısı Kürşat Bahadır Turan, kurum müdürleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları, şehit ve gazi yakınları ile öğretmenler ve öğrenciler katıldı. Anma töreni Atatürk Anıtına çelenk sunumu ile başladı. Sırasıyla Kaymakamlık, Garnizon Komutanlığı, Aliağa Belediyesi ile Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Çelengi Atatürk Anıtı’na sunuldu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Aliağa Kabristanlığı’nda bulunan şehitlik ziyaret edildi. Törenin ardından Tüpraş Halk Eğitim Merkezi’nde düzenlenen programa geçildi. Tüpraş Halk Eğitim Merkezi’ndeki program saygı duruşunda bulunulup ardından İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Sonrasında günün anlam ve önemini belirten konuşma gerçekleştirildi.

“Çanakkale bir milletin varlığını devam ettirme savaşıdır”

Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Aliağa Şubesi’nden Ufuk Zafer günün anlam ve önemine ilişkin konuşma yaptı. 6 Şubat’ta yaşanan deprem felaketinde hayatını kaybeden vatandaşlara rahmet dileyen Zafer, “Namus, bayrak, sancak, millet ve vatanımızın ebedi varlığı ve devletimizin bölünmez bütünlüğü uğruna hayallerini, umutlarını, heveslerini kalbine gömerek toprağa düşen tüm aziz şehitlerimizi, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve silah arkadaşlarını şükranla anmak için bir araya geldik. İçimizde hem hüzün, hem de gurur var. Hüzünlüyüz. Çünkü ayağına taş değmesinden sakındığımız, varlığına umut bağladığımız evladımız, kardeşimiz, eşimiz, babamız, annemiz artık yanımızda yok. Gururluyuz. Çünkü siz şehitlerimiz artık sadece bize değil, milletimize aitsiniz, ortak değerimizsiniz. Aynı zamanda, bugün 1915 yılında Türk’ün ulusal savaş tarihinde altın harflerle yazılan, Anadolu halkına verdiği azim, umut ve kararlılık ile Kurtuluş Savaşı’nın meşalesini ateşleyen Çanakkale Deniz Savaşları Zaferi’nin 108. yıl dönümünü de gururla yaşıyoruz. Çanakkale öyle bir mücadeledir ki asırlardır yorgun düşmüş bir milletin varlığını, bağımsızlığını devam ettirme savaşıdır. Şimdi biz her 18 Mart geldiğinde, huzurunuzda başımız minnetle eğilirken, göğsümüz övünç ve gururla doluyor. Şehit nurlanmış, gazi onurlanmış Mehmetçiktir. Bu vatanda hür ve bağımsız yaşayalım diye elbette birimizin çocuğunun gemisi batacak, diğerinin uçağı düşecek, bir diğeri ise hain kurşuna maruz kalacak. Ama bayrak direkte, vatan sevgisi yürekte artarak devam edecek. Hepimiz ‘Vatan sağ olsun’ diye metanetle göğüs gereceğiz. Sizler Türk Milleti’nin kutsal değerlersiniz. Ama emanetin sahibi isteyince elden ne gelir. Sizin emanetiniz olan anneleriniz, babalarınız, kardeşleriniz, eşleriniz, çocuklarınız namusumuzdur. Aziz şehitlerimiz hatıralarınızı gururla, rahmetle ve şükranla anıyoruz. ” dedi.

Konuşmanın ardından Petrokimya İlk ve Orta Okulu tarafından hazırlanan Çanakkale Oratoryo gösterisi sunuldu. Ardından okulun müzik öğretmeni İlkay Çolakoğlu ve öğrenciler tarafından hazırlanan koro sahne aldı. Programın son bölümünde Çanakkale Geçilmez Tiyatrosu gösterime sunuldu. Program hoşaf ikramıyla son buldu.

(SAMİYE ÖZTÜRK) 
Son Eklenen Haberler