131019098
29 Ekim 2020, Perşembe

İŞÇİLER HAK EDİŞLERİNİ İSTİYOR

27 Haziran 2019, Perşembe 06:31

     


Geçtiğimiz günlerde Aliağa Belediyesi’ndeki işlerinden çıkarılan işçilerin hak edişlerini almadığı belirtildi. İşçilerin, işten çıkarılmadan önceki ayın son hak edişlerini üç ay içerisinde alacağı Aliağa Belediye Başkan Yardımcısı Cahit Ayan tarafından sendika temsilcileriyle yapılan görüşmede bildirildi. İşçiler hak edişlerinin bir an önce kendilerine verilmesini talep eden bir dilekçe yazıp belediye başkanlığına sundu.

İşten çıkarılan Aliağa Belediyesi işçileri 22 Haziran’da almaları gereken Mayıs ayı hak edişlerini üç ay sonra alacağını öğrendi. Aliağa Belediye Başkan Yardımcısı Cahit Ayan ve sendika temsilcileri arasında geçen görüşmede Ayan’ın “Belediye Başkanı Serkan Acar’la sabah saatlerinde görüştüm. Maaşlar para olmadığı için, her türlü haklarınız hesaplanarak üç ay içerisinde ödenecektir.” dediği öğrenildi.

İşçiler dilekçe verdi

İşçiler işten çıkarılmanın kendileri için zaten bir mağduriyet yarattığı, Mayıs ayı maaş ödemelerinin de gecikmesi durumunda kendilerinin daha da zor duruma düşeceğini belirterek bir dilekçe imzaladı. Aliağa Belediye Başkanlığı’na sunulan dilekçede “Aliağa Belediyesi’nde sürekli işçi olarak çalışırken 11.06.2019 tarihinde iş akdim tek taraflı feshedildi. Çıkışım verildiği tarih itibariyle son maaş bordrom hesaplanarak tarafıma verilmiştir. Yine 31.05.2019 tarihinde 6772 sayılı ilave tediyenin 2. dilimi hesaplanarak tahakkuk ettirilmiştir. Maaş ve ilave tediyenin tarafımıza üç ay sonra ödeneceği beyan edilmiştir. 5393 Belediye kanununun, Belediyelerde personel istihdamıyla ilgili usul ve esasları düzenleyen Norm Kadro ve Personel İstihdamı başlıklı 49. Maddesine göre personelin her türlü alacakları zamanında ve öncelikle ödenir hükmü doğrultusunda ücretlerin tahakkuk edip muhasebe servisine ulaştığı gün bankadaki nakit durumu uygunsa personel alacakları ödenmelidir. Ancak yukarıda da belirtildiği üzere, ücretlerimizin tarafımıza üç ay sonra ödenecek olması kanuna aykırılık teşkil etmektedir. Hem işten çıkarılmış olmamız hem de hak ettiğimiz ücretlerin ödenmemesi ailevi sıkıntıları da birlikte getirecektir. Bir an önce hak ettiğimiz ücretlerimizin ödenmesi aksi takdirde ücretlere uygulanacak olan banka mevduatına uygulanan en yüksek mevduat faizi oranıyla tarafımıza birlikte ödenmesi için yasal girişimde bulunacağımı, ayrıca kamu zararına neden olan personel hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı’na şikayette bulunacağımı arz ederim.” ifadelerine yer verildi.

(ESİN ÇETİN)  
Son Eklenen Haberler