18 Temmuz 2018, Çarşamba

BAŞKAN ACAR’DAN MUHALEFETE: ‘SİZ NE KULLANIYORSUNUZ?’

8 Haziran 2017, Perşembe 06:53

     


Aliağa Belediyesi Haziran ayı Olağan Meclis Toplantısı gergin geçti. Ak Parti Grubunun memur kadro ihdası ile ilgili mahkeme kararı hakkındaki açıklamaları ve CHP Grubunun belediyeden alacaklıların haciz yoluna gittiği yönündeki sorularına sinirlenen Belediye Başkanı Serkan Acar, ‘Benim sorum da size. Siz ne kullanıyorsunuz?” diye çıkıştı.

Aliağa Belediyesi Haziran ayı Olağan Meclis Toplantısı, Salı akşamı saat 18.00’de, belediyenin yeni hizmet binasında gerçekleştirildi. Toplantıda Başkanlıktan Gelen Önergeler ile Komisyondan Gelen Raporlar tek tek görüşüldü. Gündem maddeleri arasında yer alan, “Belediyemiz Meclisi'nin 05.01.2016 tarih ve 13 sayılı kararı ile reddedilen Memur Kadro İhdası, Belediyemiz Meclisi'nin 02.02.2016 tarih ve 29 sayılı kararı ile ısrar oylarının çokluğu ile kesinleşmiş olup; Kesinleşen bu meclis kararının iptali istemi ile Belediye Başkanı tarafından açılan davaya ilişkin İzmir 4.İdare Mahkemesi'nin 2016/222 Esas-2017/250 sayılı kararına istinaden; ( I ) Sayılı Memur Kadro İhdas Cetvellerinin onaylanması hususunun yeniden görüşülmesi.” şeklindeki madde tartışmalara neden oldu.

ULAŞ, “GEREKÇE SUNMADINIZ DENİYOR, SUNDUK”

Memur kadro ihdası ile ilgili mahkeme kararının okutulmasının ardından konuyla ilgili söz alan Ak Parti Meclis Grup Başkanı Kazım Ulaş, “Mahkeme kararına kimsenin söyleyeceği bir şey yok. Ancak ben şunu anlayamıyorum. Biz C10 belediyesi seviyesine ulaşmışız. Bize bu kadar memur çalıştırabilirsiniz deniliyor, kadro hakkı veriliyor. Burada özetle ret gerekçemize baktığınız zaman biz gerekçe sunmamışız. Ondan dolayı mahkeme tarafından reddedilmiş. Aslında 2014 seçimlerinden hemen sonra sizin meşhur 30 milyon TL borçlanma konusu ile bu memur kadrosu konusu sürekli önümüze geldi. Bununla ilgili mecliste çok konuştuk. Buna onay verilmeyeceğini, şundan dolayı onay verilmeyeceğini konuştuk. Ama baktığınız zaman onların hiçbirinde bize karar iade edilmiyor. Ancak 2016’da bir meclis toplantısında yine bu madde gündeme geldiğinde hiçbir şey söylenmeden oylamaya geçiliyor, biz de oylamada hayır diyoruz, ikinci defa meclise iade ediliyor, yine kararımızda ısrar ediyoruz. Dolayısıyla size de burada sadece mahkemeye gitmek kalıyor. Mahkeme gidiyorsunuz ve biz gerekçe sunmadığımız için bu konuda mahkeme sizi haklı buluyor. Şimdi biz bu karara uyacak mıyız, yasa karşısında boynumuz kıldan ince. Ancak biz şimdi buna yine ret diyeceğiz. Bu defa gerekçesini sunacağız. Bize ‘Gerekçe sunmamışsınız’ deniyor ama biz gerekçe çok sunduk.” diye konuştu.

“ÇALIŞTIRMAYIP KIZAĞA ALDIĞINIZ MÜDÜRLER PAZARYERİNDE”

Konuyla ilgili sundukları gerekçeleri de açıklayan Kazım Ulaş, “Pazaryerinde bugün atıl bekleyen başkan yardımcısı ve müdürler var. Daha önce imar ve şehircilik müdürlüğü yapmış, plan ve proje müdürlüğü yapmış, destek hizmetleri müdürlüğü yapmış bir sürü arkadaşımız orada bekliyorlar. Bizim gerekçelerimizden bir tanesi buydu. Başka bir gerekçemiz de şu; 2016 bütçesini incelediğimizde, gelirlerine baktığımızda personel gideri yüzde 28,47. Taşeron elemanlarını ayrı tutuyorum. Orası tartışmalı. Memur ve daimi işçilere ödenen personel gideri 23 Milyon küsur, bu da bütçenin yüzde 28.47’si yapıyor. Sayın başkan, bütçe önümüzde, personel gideri önümüzde. Çalıştırmayıp kızağa aldığınız müdürler orada. Başkan yardımcıları orada. Biz bütün bunlar varken biz de kadroya müsaade etmedik. Biz bu gerekçeleri sunarak yine ret diyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

“SİZ GERGİNLİĞİ SEVİYORSUNUZ”

Belediye memur kadrosuna 5 mühendis alınması ile ilgili 11 ay önce yetki vermelerine rağmen neden bu memurların alınmakta geciktiğini soran Ulaş, “Sayın başkan, siz maalesef gerginliği seviyorsunuz diye düşünüyorum. Neden diyeceksiniz, çünkü burada Şubat ayında mahkemeye gidiyorsunuz bizim verdiğimiz kararın iptali için. Hukukçusunuz, mutlaka bunu sorup soruşturmuşsunuzdur. Boşu boşuna mahkemeye gitmezsiniz. Bunlar varken geçtiğimiz Temmuz ayında bize kadro diye geliyorsunuz. Biz de belediyenin işleri aksamasın diye 2 si mimar, 3 tanesi mühendis olmak üzere 5 memur kadrosu veriyoruz size. Bu bizim iyi niyetimiz. Ama mahkeme açıldığından bizim haberimiz yok. Bunu da kamuoyunun takdirine sunuyorum. Bakıyorum 5 tane kadroyu vermişiz. 2 tanesini kullanmışsınız 3 tanesi daha bugün geliyor meclise. 11 ay olmuş sayın başkan, 11 ayda 5 tane elemanı alamıyorsunuz, bizden 117 tane ilave eleman istiyorsunuz. Artı 40 tane alabileceğiniz kadro elinizde hazır bulunuyor. Bunları anlamakta zorlanıyorum gerçekten.” dedi.

ACAR, “HAKLISINIZ, YILLARCA BÖYLE YÖNETİLDİ”

Ulaş’ın bu açıklamalarına cevap veren Belediye Başkanı Serkan Acar, “Bende hak veriyorum size. Çünkü yıllarca belediye böyle yönetildi. Bizim de aynı şekilde yönetebileceğimizi tahmin ediyorsunuz. Ama bizde öyle bir yönetim tarzı yoktur. Bizde liyakat vardır. Bu kadroya alınan arkadaşlar uzunca süredir taşeron olarak çalıştırılıp güven duyulduğunda, işinin ehli olduğuna inanıldığında sözleşmeyle dahil edilir. Yoksa daha önceki uygulamalar gibi ‘Amcamın oğlu gelsin alayım, benim bir öğretmen arkadaşım var onu getireyim’ anlayışı bizde yok.” diye konuştu.

“İSTER KABUL EDİN, İSTER REDDEDİN, UMRUMDA DEĞİL”

Kazım Ulaş’ın açıklamalarına yönelik çıkışını sürdüren Başkan Acar, “Sayın Ulaş, açıkçası bunları yürekten mi söylüyorsunuz tam emin değilim. İnşallah yürekten söylemiyorsunuzdur. Yürekten söylediyseniz durum daha vahim. Ben fikirlerinize de saygı duyuyorum. Şu an vereceğiniz karara da saygı duyuyorum. Açıkçası umurumda değil. İster kabul edin, ister reddedin. Bunu ben polemik olsun diye de meclise getirmiyorum. Bir mahkeme kararı geldiyse benim bunu sizin önünüze koymam lazım. Bu ocak ayında gelseydi de, belki reddolsaydı da koyacaktım buraya. Neticede biz davada haklı bulunmuşuz. Kaldı ki biz bunun temyizini dahi yaptık. Hukuk servisimize bu kararı temyiz de edin dedim. Ben şunu da diyebilirdim; ‘Gerekçe yok, burada kamu yararı da var, kamu zararına sebebiyet verecek bir durum da yok’ ama hukuk servisimiz bana bu kararla geldiğinde ‘Gidin temyiz edin’ dedim. Bunu meclisten geçirmişsiniz, geçirmemişsiniz, o sizin insafınıza kalmış bir şey. Ama zorlandığım konu şu, bize bu makamı millet takdir etti. Bütün hukuksal sorumluluk başkanda, cezai sorumluluk başkanda, siyasi sorumluluk başkanda, diyorsun ki hayır sen kadronu kuramazsın. Sen bir önceki dönem kimler başkan yardımcısı olduysa, bir önceki dönemin iktidarı kimleri müdür yaptıysa, diyorsun ki bunlarla çalış. Nerede bunun adaleti. Millet bize niye oy verdi. Dedi ki ben bu adamı görmek istiyorum, bu adamın ekibini ben görmek istiyorum. Sen diyorsun ki hayır git onunla çalış. Zaten milletin takdiriyle siyaseten denmiş ki siz bir oturun. Şimdi buraya görev verdik. Bu arkadaşı deneyeceğiz. Kendinizi benim yerime koyun. Siz yarın nasip oldu göreve geldiniz. Demeyecek misiniz, ya benim kendi ekibimle çalışmam lazım. Size ben çıkıp da hayır benim ekibimle çalışacaksınız diyebilir miyim. Bu nasıl adalet. Bu nasıl hakkaniyet, neyi savunuyoruz.” dedi.

“ALİAĞA’YA YAZIK EDİYORSUNUZ”

Muhalefetin verdikleri ret kararlarıyla Aliağa’ya yazık ettiğini vurgulayan Acar, “Ben bu milletin parasını gıdım gıdım hesaplarım. Ben almadım ama istesem alırdım, 5 tane kadroyu dolduramayacak ne var. Ama diyorum ki liyakat, test edin, sakın direkt almayın. Babamın oğlu bile olsa. İşine bakın, düzgün çalışıyorsa alın. Yalnız şunu karıştırmayalım. Bu belediyede şu an İçişleri Bakanlığı dönüp Aliağa’nın şu anki potansiyelini koymuş ortaya, demiş ki Aliağa C/10 derecesinde bir ilçe. Bu ilçede mevcut müdürlükler yetersiz. 3 tane daha müdürlük açılması lazım bu ilçenin yürüyebilmesi için. Kentsel tasarım müdürlüğüne acil ihtiyaç var. İmar bu sorunları çözemiyor. Böyle çevre sorunlarının olduğu bir ilçede çevre ve ruhsat tek müdürlük. İkisinin de devasa işi var. Vatandaş mağdur oluyor. Müteahhitler projeye aykırı yapılar yapıp evleri satıyor, daha sonra ruhsat alamıyor ve vatandaş mağdur oluyor. Bunların baştan itibaren denetimi gerekiyor. Bu inşaat sırasında yapı denetimin hiç durmaması lazım. Ama bizde yapı denetimi için 1 tane memur görevli. Benim ayrı bir yapı denetim müdürlüğüne ihtiyacım var. Bu şimdi kimin sorunu. Hepimizin sorunu. Aliağa’nın ihtiyacı. Bu Serkan’ın ihtiyacı değil, yanlış anlamayın. Bu Aliağa’nın ihtiyacı. Şu anda da tabi ki reddetme hakkınız var. Hiç umurumda değil. Ama Aliağa’ya yazık ediyoruz.” dedi.

KOÇOĞLU, “BİZ SİZİ SAVUNUYORUZ”

Toplantıda söz alan Ak Partili Meclis Üyesi ve Meclis Başkanvekili Zülküf Koçoğlu ise, “Sayın Başkan, siz neyi savunuyorsunuz dediniz. Biz sizi savunuyoruz. Yasada gerçekleşen bütçenin yüzde 30’una kadar personel gideri ayrılır diyor. Bugün bizim 2016 bütçemize baktığınızda yüzde 28,5 i zaten personel giderine ayırmışız. Bu gündem maddesi geçtikten sonra icra edilebilir bir yanı yok. Siz bu gün bu kadar insanı alsanız, belediyenin kadrosuna geçirseniz zaten bu oran olacak yüzde 40-45. Aslında biz sizi savunuyoruz.” dedi. Başkan Acar, Koçoğlu’nun bu sözleri üzerine, “Zaten bir hukukçu olarak biliyorsunuz ki yüzde 30’u geçemem. Niye tedirgin oluyorsunuz.” diye konuştu.

ACAR, “BELEDİYEYİ SENİNLE YÖNETMEYECEĞİM”

Konuyla ilgili söz alan CHP Meclis Grup Başkanı Erol Güngör ise, “Her gelen kendisine müdür çıkarırsa, her gelen onları bir torbaya koyup bir kenarı korsa, Aliağa Belediyesi’nde kaç tane müdür bir torbanın içerisinde duracak bir kenarda. Biz de diyoruz ki bu müdürler atıl durmasın. Bir yerde bunları değerlendirelim. Bizim gerekçemiz de elimizde yeterli kadro var. Bu kadroları değerlendirin, yine yer değiştirebilirsiniz. Bu sizin yetkinizde olan bir şey.” dedi. Başkan Acar ise, Güngör’ün bu sözleri üzerine, “Sizin müdür dediğiniz insanlar, siyaseten getirilmiş insanlar. Okuldan öğretmeni alıp müdürlüğe getirmişler. Şimdi bana dönüp ‘bizim siyasi olarak birlikte hareket ettiğimiz adamlarla beraber yönet’ demek kadar ayıp bir şey yok. Diyorsunuz ki gel kardeşim belediyeyi beraber yönetelim, ben de yönetmeyeceğim seninle belediyeyi. Bu kadar basit.” diye konuştu. Konuşmaların ardından konuyla ilgili gündem maddesi yine oyçokluğuyla reddedildi.

CHP, İCRAYA GİDEN ALACAKLILARI SORDU

Toplantıda, CHP Meclis Grup Başkanı Erol Güngör de, Meclis Başkanlığına CHP Gurubu adına iki adet soru önergesi verdi. Güngör’ün verdiği önergelerin ilkinde, “Belediyeden alacağı bulunan çeşitli şirket veya kişilerin alacaklarını belediyeden tahsil edememeleri sebebiyle belediye taşınmazları üzerine haciz işlemi yapmaya başladıkları, bu işlemlerin son günlerde giderek arttığı bilgileri kamuoyunda konuşulmaktadır. Aliağa belediye taşınmazları üzerinde şimdiye kadar hangi firmaların ve kişilerin, hangi alacağı nedeniyle hangi taşınmazlara, hangi miktardaki alacağı karşılığında haciz işlemi uygulamıştır.” ifadeleri yer aldı. Diğer soru önergesinde ise, “İstiklal Caddesi üzerinde bulunan belediye hizmet binası boşaltılarak Belediye Çok Amaçlı Tesisleri’ne taşındı. Aliağa en büyük sosyal, kültürel alanlarından birini kaybetti. Başlangıçta belediyenin yeni mahalledeki belediye hizmet alanı olarak belirleneceği alana taşınacağı planlanmıştı. Daha sonra hastane yakınında bulunan eski bir okul binasına taşınacağı belirtildi. Ancak bu da olmadı. Bu süreçle ilgili kamuoyunun yeterince bilgilendirilmemesi doğru değil. Boşaltılan belediye binasının yıkılacağı konuşuluyor. Burada nasıl bir düzenleme yapılacağı konusunda da kamuoyu bilgilendirilmelidir. Yeni belediye binasının kapalı alan olarak ihtiyacı karşılamadığı görülmektedir. Belediye binasının yakınında bulunan müze binasının boşaltılarak başka bir kuruma tahsis edileceği yönünde bilgiler kulağımıza geliyor. Bu konuda da meclisimiz ve kamuoyu bilgilendirilmelidir. Eğer bu bina müze olarak kullanılmayacaksa başka bir kuruma devredilmesi yerine belediye ek hizmet binası olarak değerlendirilmesi daha doğru olur.” ifadeleri yer aldı.

ACAR, “ABİ SİZ NE KULLANIYORSUNUZ”

Güngör’ün CHP Grubu adına verdiği bu soru önergeleri, mecliste tansiyonu biraz daha yükseltti. Belediye Başkanı Serkan Acar, verilen bu soru önergelerine esprili bir dille, “Abi benim sorum da size. Siz ne kullanıyorsunuz. Satış oldu mu siz biliyorsunuz, biz bilmiyoruz. Varsa bildiğiniz bir şey söyleyin.” şeklinde cevap verdi.

“NEREDEN OKUYORSUNUZ BUNLARI”

Güngör’ün verdiği soru önergelerine sinirlenen Belediye Başkanı Serkan Acar, “Biliyorsunuz belediyeyi 35 trilyon borçla devraldık. O zaman hiç haciz yoktu, bizim zamanımızda haciz oldu. 35 trilyon borç yapan birisinin haciz, borç demesi bana garip geliyor. İkinci konu bizim olmayan yeri biz birisine veremeyiz. Gidip başka bir kuruma tahsis edeceksiniz demek ayıptır. Milli Emlak’ın yerini ben nasıl tahsis ederim. Böyle soru mu olur? Diyorsunuz ki biz böyle bir duyum aldık. Akşama kadar oturalım, biz böyle bir duyum aldık diye konuşalım. Bu ayıptır, bunların hepsi ayıptır. Bu saydıklarınızla ilgili bir tane benim açıklamamı söyler misiniz şuraya taşınacağız diye? Yeni Mahalle benim seçim beyannamemde var. Doğru söylemiyorsunuz, benim böyle bir beyanatım yok. Nereden okuyorsunuz bunları. İki tane yerel gazete. Oturuyorsunuz beraberce CHP İlçe Başkanı’nın gazetesinde yazıyor, siz de bunu yayıyorsunuz. Böyle bir hayat yok.” diye konuştu.

“İŞİ GÜCÜ BIRAKIP SİZLE Mİ UĞRAŞACAĞIM”

Konuşması sırasında Erol Güngör’e sert bir üslupla yüklenen Başkan Acar, “Ben bunlara niye açıklama yapayım yahu. Ben size laf mı yetiştireceğim. Her gün bir şey uyduruyorsunuz. Arkadaş, sen dedikodu yayıyorsun, ben niye açıklama yapayım. Ben işi gücü bırakacağım, bunlarla uğraşacağım. Benim işim var kardeşim, sen şunu dedin, ben bunu dedim ile uğraşamam. Sen koskoca meclis üyesi olmuşsun, arkadaş şunları sorarken bir bak yahu. Sorarken ‘ulan burası kimin. Bu adam burayı birisine verebilir mi? Burası kime ait de ben bunu bu adama soruyorum.’ de. Sen kahvede oturmuyorsun, belediye meclisindesin. Milli Emlak’tan Emniyet gidip demiş ki ben burayı istiyorum, ben buna nasıl engel olurum? Siz ne müzesinden söz ediyorsunuz? Hangi ruhsatı alınmış, kim imzalamış? Kim oradan para götürmüş? Niye bunları anlatmıyorsunuz? Müze adı altında milletin dünya kadar parasını götürdünüz. Ona gelince ‘ben bilmem.’ Ayıptır. Sorduğunuz soruların bir aklı mantığı olsun. Sırf polemik olsun, şov olsun, artistlik olsun diye soru soruyorsunuz. Tahsis denen şeyin belediye meclisi kararıyla olduğunu bilmiyor musun, ben nasıl tahsis edeyim?” dedi.

Yaşanan gerginliğin ardından meclis gündeminde yer alan ve komisyonlara havale edilen bazı maddelerin görüşülmesi için ikinci oturumun yarın akşam (Cuma) aynı saatte gerçekleştirilmesi kararlaştırıldı.

(VOLKAN GÜNDÜZ)  
Son Eklenen Haberler