16 Haziran 2019, Pazar

FETÖ’NÜN "TÜRKİYE SOHBET İMAMI" YARGILANIYOR

9 Ekim 2018, Salı 07:00

     


Darbeye teşebbüs ve örgüt üyesi olma suçundan ağırlaştırılmış müebbet ve 22,5 yıl hapisle cezalandırılması istenen tutuklu sanık Mehmet Tabanca'nın yargılanmasına devam edildi.

Fethullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) "Türkiye sohbet imamı" olduğu öne sürülen tutuklu sanık Mehmet Tabanca'nın yargılandığı davanın duruşması görüldü. İzmir 17. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuklu yargılanan Tabanca ile avukatı katıldı.

"Özal'ın yaptığı barajlar kanla dolacak"

Duruşma savcısı, Tabanca'nın, hazırlanan raporlar sonucunda ByLock kullandığını, ByLock yazışmalarında örgüte ait talimat ve bilgilendirme mesajlarının bulunduğunu, gizli tanıkların ifadesinde sanık hakkında "Türkiye sohbet imamı" olarak bahsedildiğini, 2010 yılında "sohbet" adı altındaki örgüt toplantılarında darbe girişimine atıfta bulunarak, "Baharda güzel günler gelecek. Göklerden kartallar taş yağdıracak. Özal'ın yaptığı barajlar kanla dolacak." diyerek darbe teşebbüsüne atıfta bulunduğunu belirterek, sanığın "örgüt üyeliği" yerine "örgüt yöneticiliği" suçundan yargılanmasını talep etti.

Sanık Tabanca ise suçlamaları kabul etmediğini, sağlık sorunlarının bulunduğunu belirterek tahliyesini istedi. Sanığın avukatı da müvekkilinin sağlık sorunları ve delil durumunun değerlendirilerek tahliyesini, aksi takdirde adli kontrol şartları uygulanarak tutuksuz yargılanmasını talep etti. Mahkeme heyeti, savcının değiştirdiği esasa yönelik mütalaaya ilişkin savunma için ek süre vererek duruşmayı erteledi.

Olay

Aliağa Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü FETÖ soruşturması kapsamında 20 Kasım 2016'da yakalanan Mehmet Tabanca tutuklanmıştı. İzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan ve İzmir 17. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen iddianamede, FETÖ'nün "sohbet imamı" olduğu belirtilen tutuklu sanık Mehmet Tabanca'nın "cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs ve silahlı terör örgütü yöneticisi olma" suçundan ağırlaştırılmış müebbet ve 22,5 yıla kadar hapisle cezalandırılması isteniyor.

(AA)  
Son Eklenen Haberler