26 Mayıs 2018, Cumartesi

STAR’DA 3 YIL, PETKİM’DE ANLAŞMA YOK!

19 Haziran 2017, Pazartesi 06:57

     


Star Rafinerisinde SOCAR yönetimi ve Petrol-İş arasında süren 9. TİS görüşmesinde anlaşma sağlandı.

Geçtiğimiz Cuma günü akşam saatlerinde Petrol-İş yönetimi yaptığı açıklamayla Socar yönetimi ile Petrol-İş arasında Star Rafinerisi için anlaşma sağlandığını duyurdu. Daha önceki açıklamalarında işverenin 3 yıllık sözleşme dayatmasına karşın kazanılmış haklarından vazgeçmeyeceklerini ifade eden Petrol-İş yönetimi Star Rafinerisi’nde örgütlü 9 işçi için 3 yıl üzerinden sözleşme imzaladı. Açıklama sonrası Petrol-İş sendikasına 3 yıllık sözleşmenin kabulüyle geri adım attığı yönünde gelen tepkiler görüldü. Eleştiriler üzerine görüştüğümüz Petrol-İş Aliağa Şube Başkanı Ahmet Oktay “Star Rafinerisi için önceliğimiz haftalık çalışma saatlerinin 40 saat olarak düzenlenmesi, haftalık tatilin 2 güne çıkarılması, kıdem teşviklerinin ve genel ücret zamlarının SOCAR’a ait PETKİM’de çalışan işçilerin zam oranının altında kalmamasıydı. İşveren ile yapılan görüşmede tüm bu maddeleri kabul etmeleri ve ilk yıl belirlenen zam oranının 3 yıl boyunca kabul edilmesi şartıyla 3 yıllık sözleşme imzalanmıştır. Star Rafinerisi için sunduğumuz maddelerin kabulü örgütlü olduğumuz diğer iş yerlerimiz içinde olumlu örnek olacaktır.” dedi.

Star Rafinerisi için imzalanan anlaşmada 3 yıllık zam oranı 1. Altı ay için %9, 2. 3.ve 4. altı aylar için enflasyon oranı, 5. Altı ay için enflasyon artı 4.27, son altı aylık dönem için ise enflasyon olarak belirlendi. Genel zam artışının dışında, iş sözleşmesinin 53. Maddesinde yer alan sosyal yardımlara ilişkin zam oranı yüzde 11, diğer sosyal yardımlar için zam oranı ise yüzde 15 olarak; 2’li ve 3’lü vardiya primleri ise yüzde 15 ve yüzde 25 olarak belirlendi.

PETKİM’de anlaşma yok

Aynı gün içerisinde PETKİM işvereni ile 10. TİS görüşmesini sürdüren Petrol-iş yönetimi anlaşmaya varılamadığını ve yeni bir görüşme tarihi alınmadığını duyurdu. 17 Haziran günü vardiyalara açıklamada bulunan Petrol-İş Sendikası işverene daha önce sunduğumuz 2’li ve 3’lü skalanın kaldırılması, genel ücret zammı gibi taleplerini kabul etmediklerini belirtti. Yapılan açıklama da işverenin hiçbir maddeyi kabul etmeden 3 yıllık sözleşme dayatmasıyla, sözleşmeyi Yüksek Hakem Kurulu’na götürmek istediğini ancak tüm işçilerin 19 Haziran Pazartesi günü (bugün) her türden eyleme hazırlıklı gelmelerini duyurdu. Bundan sonraki süreçte PETKİM yönetiminin anlaşmaz tavrını kabul etmeyeceklerini duyuran Petrol-İş sendikasına işçiler de kararlılıklarını ifade ettiler.

PETKİM işçilerinde tepki öfkeye dönüşüyor!

İşçiler PETKİM’in %141 kar oranı açıkladığı bir zamanda kendilerine karşı takınılan tutumu iş barışını bozan bir hareket olarak değerlendiriyor. Patronun kendilerini ve sendikayı daha sert eylemler yapmaya zorladığını ifade eden PETKİM işçileri, Star işçilerinin PETKİM’e geçmesi ile ücret dengesizliğinin daha da arttığını; bunun var olan TİS’i delme anlamı taşıdığını söylüyor. İşçiler “yeni işe başlayan Star işçilerinin ücreti eski ücretin % 91’i bizimki ise % 84’ü.Yani skala farkı % 9. Bu toplu iş sözleşmesindeki 'yeni işçi eski işçinin ücretini geçemez’ ilkesinin ihlalidir. Yeni başlamalarına rağmen bizden yüksek ücret alıyorlar. Sözleşmede biz öncelikle bu farkın kapanmasını istiyoruz. Patron buna yanaşmıyor.” dedi.

İşverenin önerisinin 3 yıllık zamsız bir sözleşme, skalanın ise 3 senenin sonunda yüzde 84’ten 89’a çıkarılması olduğunu, sendikanın ise ancak skala %100 olursa makul bir zam ile 3 yılı konuşabiliriz, dediğini kaydeden işçiler “Herkes çok öfkeli. Sendika açıklama yaptı sabah, eylemler sürecek ve daha ileri boyuta varabilir. Eğer yüksek hakemi çare olarak görüyorsa bunun bir çare olmadığını onlara anlatırız.” dedi.

(EREN SARAN)  
Son Eklenen Haberler