17 Temmuz 2018, Salı

PETKİM’DE TİS DİRENİŞİ

20 Haziran 2017, Salı 06:51

     


PETKİM’de tıkanan TİS süreci dolayısıyla pazartesi günü için fabrika önüne çağrıda bulunan Petrol-İş Sendikası Aliağa Şubesi ile PETKİM yönetimi arasında yaşanan gerginlik gün boyu sürdü. PETKİM yönetimi işçilerin giriş kapısını kapatması üzerine İlçe Emniyet Müdürlüğü’nden polis ve TOMA desteği aldı.

Pazartesi’den itibaren süresiz eyleme başlama kararı alan Petrol-İş Sendikası’na üye PETKİM işçileri sabah araçları ile işyerine geldi. İşçiler her zamanki gibi kartlarını güvenliğe gösterip araçları ile içeriye girmek istedi. İşyeri güvenliği ise, giriş kapısında kart basma zorunluluğu olduğunu söyledi. Bunun üzerine sendika fabrikaya gelen hiçbir aracı içeri almama kararı aldı. İşçiler kapıları tutarak gelen araçları geri çevirdi.

PETKİM’in önündeki araçlar uzun kuyruklar oluşturdu. İlçe Emniyet Müdürü fabrika girişine gelerek sendika yetkilileri ile yaptığı görüşmede, araçların güvenliği bozduğunu söyleyerek çekilmesini istedi. Sendika yetkilileri ise, sorunu işverenin çıkardığını, bu kadar aracı koyabilecekleri bir yer olmadığını belirttiler. İşçiler patronun tavrını alkış, slogan ve düdüklerle protesto etti.

Petrol-İş Aliağa Şube Başkanı Ahmet Oktay, tıkanan TİS süreci nedeniyle eylemlere başladıklarını, bugüne kadar tanık olmadıkları bir uygulama ile karşılaştıklarını belirtti. Oktay, “Dün de buradaydık, bugün de buradayız, yarın da burada olacağız. Onlar kendi geleceklerine baksınlar. Kimse kraldan çok kralcı olmaya çalışmasın” dedi.

‘Gerekirse bayramı bile burada geçiririz’

Oktay, gergin olduklarını ancak yapılan uygulamanın kendilerini daha da gerdiğini dile getirerek, “Bizi çok iyi motive ettiler. Hafta sonu yaptığım açıklamalarda da söyledim artık bu saatten sonra bu şirkette yaşanacaklardan biz sorumlu değiliz. Bizler toplu sözleşme döneminde insan onuruna yaraşır bir ücret, insanca çalışma ortamı ve iş barışı için buradayız. Bizlere bunu çok gördükleri için buradayız” dedi.

Genel ücret zammının arttırılmasını ve 2’li 3’lü skala sisteminin kaldırılmasını istediklerini vurgulayan Oktay, “Verdikleri teklif, genel ücret zammı için enflasyon oranı, skala için ise 2+2 artışları birinci yıl 3 olsun, ikinci yıl 2 olsun. Bu yaptıkları teklif bile bizim burada olmamıza yeterlidir. Bu teklifi asla kabul etmiyoruz” dedi.

Gerekirse bayramı, aileleri ile birlikte PETKİM’de geçireceklerini ifade eden Oktay, “Sözleşme ne kadar uzun sürerse sürsün bayramda bile ailelerimizle, çocuklarımızla burada oluruz. Bizim taleplerimize cevap verebilecek bir noktaya gelmedikleri sürece biz bu toplu sözleşmeye imza atmıyoruz” dedi.

Skala sistemi ile SOCAR, TİS’i ihlal ediyor

Star Rafinerisi’nden devir olan işçilere verdikleri ücret miktarının TİS’in ihlali olduğunu belirten Oktay, “Bize yasalardan, haktan hukuktan bahsediyorlar. Hafta sonu gönderdikleri mail ile aba altından sopa gösteriyorlar. Bizim anayasamız toplu sözleşmemizdir. TİS 41. maddesinin ‘e’ bendinde der ki ‘işe yeni alınan personelin ücretini işveren belirler. Ancak aynı nitelikteki kıdemli işçinin ücretini geçemez”. Bu anlaşmanın altına siz de imza attınız biz de imza attık. Bu doğrultuda hepimize kolay gelsin. Bu sözleşme sonuçlanana kadar hepimiz buradayız. Bize üç dört gün eylem yapıp bayramda dağılırlar diye bakıyor olabilirler. Biz ailelerimize de söyledik. Bayramı da burada geçirmeye karar verdik. Dünkü mailde diyalog ortamını koparmamak lazım demişler TİS’te vermiş oldukları teklifle bu toplu sözleşmeyi kendileri tıkıyorlar. Eğer iş barışı istiyorlarsa bizim taleplerimize karşılık vermeye niyetlilerse o masaya oturacağız. Ayrıca ambarları boşalttılar. Yani bizim ürettiğimiz malı bizden kaçırıyorlar. İstedikleri kadar bizden kaçırsınlar. Şu an depolarda bulunan malın ne kadarının satıldığını takip ediyoruz. Bizim ürettiğimiz malı bizden kaçırarak bir yere varamazlar. Bunlar basit hesaplardır” dedi.

PETKİM’e TOMA’lar geldi

Tıkanan TİS görüşmeleri nedeni ile işçilerin eylem başlattığı PETKİM’de Emniyet, fabrika giriş kapısına TOMA ve çevik kuvvet yerleştirdi. Emniyet güçleri ile işçiler arasında yaşanan tartışmanın ardından işçiler “yıllardır bu fabrikada çalışıyoruz. İlk defa TOMA ile karşı karşıya geliyoruz. Kimi kimden koruyorlar. PETKİM de asıl güvenlik sağlayacak olanlar bizleriz.” diyerek emniyet güçlerinden TOMA’ları çekmelerini istediler. İşçilerin alkışlarla sürdürdüğü oturma eyleminin ardından karşılıklı olarak araçların çekilmesine karar verildi.

Bazı işçilerin araçları çekebilmesi için fabrika kapısının bir yanından girip diğer tarafında çıkması gerekiyordu. Birkaç araç bariyerden geçmeye başlayınca fabrikanın güvenlikten sorumlu yetkilisinin engel olması üzerine işçiler ve sendika temsilcileri ile yönetici arasında sert tartışmalar yaşandı.

İşçiler gün boyu bekleyişlerini sürdürürken PETKİM yönetiminin kendilerine dair gösterdiği tavrı eleştirdiler. PETKİM işçisinin fabrikasına sahip çıkan profilini hatırlatan işçiler, “Sen bu insanların karşısına neden polis çıkarıyorsun? Kimse burada ne kamu malına ne de herhangi bir özel mülke zarar vermez. Fabrikaları koruyan ve güvenliğini sağlayan işçilerdir. Bu PETKİM yönetiminin TİS sürecinde psikolojik baskı oluşturmak istemesidir.” dedi. Aynı zamanda işçilere PETKİM AŞ. adına gönderilen mesaj da işçilerin eylemlerini sonlandırması istenirken, işçiler bu mesajlara kanmadıklarını ifade ettiler.

Devreye Kaymakam girdi

Aliağa Kaymakamı Dr. Bayram Yılmaz da Petrol-İş yönetimi ile bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmenin ardından 16.00 vardiyasında gelen işçilere bir açıklama yaparak taleplerini sıraladılar. Sendika adına konuşma yapan Petrol-İş Aliağa Şube Başkanı Ahmet Oktay “Bizim devletin polisiyle bir alıp veremediğimiz yok. Ama onları bizim karşımıza diken zihniyetle hesabımız var. Bizim taleplerimize karşılık verene kadar da burada direnişimize devam edeceğiz. Biz bu işi kazanana kadar sürdüreceğiz” dedi.

‘TOMA’ları çeksinler, fabrikaya girelim’

Yaptığı açıklamada emniyet güçlerinin TOMA’ları çekmesi şartıyla kart basarak içeriye girebileceklerini duyuran Ahmet Oktay gece vardiyasının çalışmayı sürdüreceğini, PETKİM önünde ve içeride de eylemlerin devam edeceğini söyledi. Yaşanacak iş kazalarından PETKİM yönetiminin sorumlu olacağını, içeride çalışan işçilerin 16 saati doldurduğunu hatırlatan Oktay “Bizler taleplerimizin bir an evvel karşılanmasını istiyoruz” diyerek açıklamasını sonlandırdı. Açıklamanın ardından işçiler birlik sloganları eşliğinde bekleyişini sürdürdü.

(EREN SARAN)  
Son Eklenen Haberler