20 Haziran 2018, Çarşamba

İZMİR’DE “İŞ GARANTİLİ” PASTACILIK KURSU

28 Nisan 2017, Cuma 06:12

     


İzmir Büyükşehir Belediyesi Meslek Fabrikası’nda açılan Pastacılık Kursu, her yaştan kadınların büyük ilgisini çekiyor. Hobi olarak başlayan pasta yapımını “iş garantili kurs” sayesinde kısa sürede “ustalığa” dönüştürmeye hazırlanan İzmirli kadınlar, sıra dışı çalışmalarıyla herkese parmak ısırtıyor. 4 ay süren eğitimin sonunda sertifika alan 100 kadının yarısına istihdam olanağı sağlanırken, diğer yarısına da “kadın girişimcilik eğitimi” verilecek. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin, İzmirlilerin mesleki ve sosyal gelişimlerine katkı sağlamak amacıyla oluşturduğu Meslek Edindirme ve Beceri Kursları içinde biri var ki, çok kısa süre içinde herkesin gözdesi oldu: Pastacılık Kursu..

Örgün eğitimden yoksun kalmış ya da eğitimini yarıda bırakan İzmirlilerin mesleki ve sosyal gelişimlerine destek vermeyi sürdüren İzmir Büyükşehir Belediyesi, restore ederek yeniden hayat verdiği 109 yıllık Meslek Fabrikası binasında açtığı pastacılık kursuyla, sektörün ihtiyaçları doğrultusunda kalifiye eleman yetiştiriyor. EBSO (Ege Bölgesi Sanayi Odası), Pastacılar Fırıncılar Derneği ve İtalya Milano Ticaret Sanayi Odası işbirliğiyle yürütülen pastacılık kursu, İzmirli kadınların büyük ilgisini çekiyor.

Önce sertifika, sonra iş

Eğitmenleri Yonca Dalgıç, Dilek Çetmen, Latif Aslan ve Berçem Aslan önderliğinde kısa süre içinde büyük gelişim gösteren kursiyerler, birbirinden ilginç tasarımlı pasta, kurabiye ve hamur işlerine imza atıyor. Hafta içi her gün devam eden eğitimlerde klasik Türk mutfağı lezzetlerinin yanı sıra şeker hamurundan yaptıkları çizgi film karakterli pasta ve kurabiyelerle parmak ısırtan kursiyerler, 4 ay süren eğitimin sonunda pastacılığın püf noktalarını öğrendikleri gibi sertifika almaya da hak kazanıyor. 100 kadının eğitim aldığı pastacılık kursu sonunda 50 kadına istihdam sağlanırken diğer 50 kadına da “kadın girişimcilik eğitimi” veriliyor.

Ninja Kaplumbağalar’dan, Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler’e kadar sıra dışı pasta ve kurabiyeler yapan kursiyerlerin kimi emekli olduktan sonra hobi amaçlı, kimi ise aile bütçesine destek sağlamak için kurslara kayıt olduğu söylüyor. Genci yaşlısıyla hepsinin ortak hedefi ise boş zamanlarını değerlendirirken hem sosyalleşmek hem de yeni meslek öğrenmek ve öğrendiklerini ekonomik değere dönüştürmek.Başkanımız Aziz Kocaoğlu’nun da desteğiyle birlikte 4 bin pastanenin ihtiyacı olan 4 bin personeli bu güzel ortamda yetiştireceğiz” şeklinde konuştu. (HABER MERKEZİ)  
Son Eklenen Haberler