21 Temmuz 2018, Cumartesi

‘PETKİM SANAYİCİNİN GELİŞMESİNE ENGEL OLUYOR’

2 Ekim 2017, Pazartesi 06:31

     


Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Adil Sani Konukoğlu, PETKİM’in, uyguladığı fiyat politikasıyla sanayicinin gelişmesine ve büyümesine engel olduğunu ifade etti.

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Başkanı Adil Sani Konukoğlu, plastik sektörünün ihtiyaç duyduğu hammaddenin iç piyasadaki tek üreticisi olan PETKİM'in uyguladığı fiyat politikasının sanayicinin daha fazla gelişmesine ve büyümesine engel olduğunu söyledi. GAPPLAST 2017 Plastik, Ambalaj, Kimya Teknolojileri, Hammadde ve Ürünleri Fuarı'nın açılışında konuşan Konukoğlu, bu soruna bir an önce çözüm bulunması gerektiğini belirtti.

‘AVRUPA’DA İKİNCİ SIRADAYIZ’

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) desteğiyle düzenlenen GAPPLAST 2017 Plastik, Ambalaj, Kimya Teknolojileri, Hammadde ve Ürünleri Fuarı Fuarı’nın açılış töreninde konuşan GSO Başkanı Adil Konukoğlu, Türkiye'nin plastik sektöründe Avrupa'da 2'nci, dünyada ise 6'ncı sırada yer aldığını ifade etti. Sektörde dünya genelinde yüzde 4 payı olan Türkiye'nin daha etkin olabilmesi için yanı başında bulunan petrol olanaklarını iyi kullanarak büyük bir rafineri ve kraking tesisini kurması gerektiğini kaydeden Konukoğlu, bu konuda daha önce Adana-Yumurtalık bölgesinde bir tesisin kurulmasını gündeme getirdiklerini söyledi.

‘PETKİM İSTEDİĞİ ŞEKİLDE FİYAT UYGULUYOR’

Plastik sektörünün çok az ihracat yaptığını ifade eden Konukoğlu, “Plastik sektörü olarak çok az ihracat yapıyoruz. Ama ithalatta neredeyse 1. sıradayız. Çünkü hammaddemizin hepsini ithal ediyoruz. Ülkemizde hammaddeyi üreten sadece PETKİM var. PETKİM istediği şekilde fiyat uyguluyor. Rekabet Kurumu'na şikayet etmemize rağmen bir şey değişmedi. PETKİM istediği ürüne damping uygulatabiliyor ve sanayicinin daha fazla gelişmesine engel olabiliyor. Buna bir an önce çözüm bulunmalıdır.” dedi.

(VOLKAN GÜNDÜZ)  
Son Eklenen Haberler