26 Mayıs 2018, Cumartesi

FETÖ'DE MAK KURSİYERLERİ SAVUNMA YAPTI

4 Nisan 2017, Salı 07:07

     


İzmir'de Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin davada yargılanan Muharebe Arama Kurtarma (MAK) kursiyerleri savunma yaptı.

FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in bir numara olduğu, 270 sanığın yargılandığı davanın görülmesine Aliağa Ceza İnfaz Kurumu Kampüsü'ndeki salonda devam edildi. İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya bazı tutuklu ve tutuksuz sanıklar ile taraf avukatları katıldı. MAK kursiyeri tutuklu sanık Emre Ersoy, hakkındaki suçlamaları reddederek, 15 Temmuz akşamı terör saldırısı ihtimaline karşı toplandıklarını öne sürdü. Darbe girişimi akşamı bazı kursiyerlerin depoya, bazılarının da nizamiyeye gönderildiğini anlatan Ersoy, "Eski Albay Ramazan Elmas telefonda, 'Sizin TOMAnız varsa benim de mühimmatım var. Üssü bırakmam.' tarzında laflar söyledi. Elmas, o akşam nizamiyedeki kursiyerlere 'Gerekirse çatışın.' emri verdi. Bunun üzerine kursiyerlere kandırıldığımızı söyledim, daha sonra da silahları bıraktık." diye konuştu.

"Tutuklu kaldığım süre meslekte kaldığım süreden fazla"

Örgütle bağlantısının olmadığını ileri süren Ersoy, olayların aydınlatılması için tanık olarak ifade verdiğini kaydetti. Samimi ifadelerinden dolayı polislerin kendisine teşekkür ettiğini belirten Ersoy, "Komutanlarınızın yapamadığını siz yaptınız.' dediler. 25 gün sonra gözaltına alındık. Kandırıldık, kullanıldık. Tutuklu kaldığım süre meslekte kaldığım süreden daha fazladır." ifadelerini kullandı. Tutuklu sanık Hubeyb Alptekin de 15 Temmuz akşamı kendilerine Palaz Misafirhanesi'nin emniyetini sağlama görevi verildiğini dile getirdi.Konuyla alakalı Taner Berber, Zekeriya Kuzu, Hasan Arslanbay ve Ömer Faruk Göçmen dışında kimseyle konuşmamaları yönünde emir aldıklarını anlatan Alptekin, silahları bıraktıktan sonra kendilerine "Çok soru sormayın, mühimmatları taşıyın." denildiğini ileri sürdü.

"3 yıl doğuda görev yaptım, bu kadar korkmadım"

MAK kursiyeri tutuklu sanık Hüseyin Erşen de MAK deposundaki silahlara mühimmat doldurduğu yönündeki suçlamalara ilişkin, "Suç kastıyla kurşun basmadım. Terör operasyonu nedeniyle kurşun bastım." beyanında bulundu. Tutuklu sanık Ahmet Talha Uzun da hakkındaki suçlamaları reddetti. Mahkeme Başkanı'nın, "Tutuklu sanık Gökhan Sönmezateş'in, 'Ölü ya da diri ele geçireceğiz.' sözünü duydun mu?" şeklindeki sorusu üzerine Uzun, "Evet, duydum." cevabını verdi. MAK kursiyeri tutuklu sanık Bahadır Aslan da 15 Temmuz akşamı terör tehdidine karşı toplandıklarını, "Gerekirse polisle çatışın." emrine ise çok şaşırdıklarını belirterek, "Şok olduk. Oradaki bir arkadaşım, 'Abim polis, nasıl çatışırız?' dedi. 3 yıl doğuda görev yaptım, bu kadar korkmadım. Bu kişiler bizim iyi niyetimizi, onlara güvenimizi kullandı." diye konuştu.

(AA)  
Son Eklenen Haberler