131019098
25 Ekim 2020, Pazar

ŞUBAT AYI MECLİSİ TOPLANDI

6 Şubat 2020, Perşembe 07:08

     


Aliağa Belediyesi şubat ayı olağan meclisi, Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar yönetiminde toplandı. Meclis salonunda yapılan toplantının gündeminde başkanlıktan gelen önergeler, komisyondan gelen raporlar ve gündem dışı önergeler yer alırken 20 madde meclis üyelerince tek tek oylandı.

Aliağa Belediyesi Şubat ayı Olağan Meclis Toplantısı, 7 Ocak 2020 tarihli meclis tutanaklarının okunup oylanmasıyla başladı. Ardından başkanlıktan gelen önergelerin oylanmasına geçildi. Aliağa Belediyesi’nde en çok memur üyeye sahip olan Türk Yerel Hizmet Sendikası ile toplu iş sözleşmesini imzalamak üzere, belediye başkanına yetki verilmesini içeren madde İYİ Partili Belediye Meclis Üyeleri Gülten Taşbaş ve Sedat Sarı’nın ret oyları ile oy çokluğuyla kabul edildi. İlgili madde hakkında görüş bildiren Sedat Sarı, “Geçen ay bu madde gündeme gelmişti. Geçen ay sosyal denge sözleşmesi başlığı altında bu konu gündemimize gelmişti. Şuanda toplu iş sözleşmesi olarak gündemimize geldi. Geçen ay neden buna hayır dediğimizle alakalı gerekçemizi açıkladık. İlgili kanunun 32. Maddesi zaten bunu açıklıyor. Bu süreç içerisinde sendika temsilcisi arkadaşlarla konuştuk. Bu denge sözleşmesine katkı sağlamamız bunun verilmesiyle alakalı olumlu oy kullanılması noktasında bize bir içtihat, kanun maddesi bir şey çıkarın önümüze. Biz de evet böyleymiş diyelim verelim. Bu güne kadar beklediğimiz sonuç gelmedi. Bugün ise mecliste toplu iş sözleşmesi adı altında meclisten yetki istediğinizi söylüyorsunuz. Ben bununla alakalı da araştırma yaptım. Fakat bir şey bulamadım. Bu haliyle bu maddeye ret oyu kullanacağız.” dedi.

Şehir Stadı’nın ismi ‘Atatürk Stadyumu’ olarak değiştirildi

Belediye envanterinde kayıtlı olan 2009 model minibüsün Bilecik Yeni Pazar Belediyesi’ne, 1999 model otobüsün Giresun Duroğlu Belediyesi’ne, 2007 model otomobilin ise Yozgat Oluközü Belediyesi’ne hibe edilmesini içeren maddeler oy birliği ile Plan Bütçe Komisyonuna havale edildi. Aliağaspor FK’nın maçlarına ev sahipliği yapan Aliağa Şehir Stadı’nın isim değişikliğini içeren 11’inci madde oy birliği ile kabul edildi. Yapılan oylama ile Aliağa Şehir Stadı’nın ismi ‘Aliağa Atatürk Stadyumu’ olarak değiştirildi.

Deprem ve Afet Komisyonu kuruldu

Meclis üyelerince verilen gündem dışı önergelerle; Deprem ve Afet Komisyonu ile Kentsel Dönüşüm Komisyonunun kurulmasına karar verildi. Komisyonlarda İsmail Menderes, İsmail Meşe, Mehmet Çelik, Musa Özcan ve Savaş Dağdeviren 1 yıl süreyle görev yapacak.

Sarı, işçi tazminatları ve ruhsat harçları konusuna değindi

Toplantının dilek ve temenniler kısmında İYİ Partili Belediye Meclis Üyesi Sedat Sarı söz aldı. Sarı, “işçi arkadaşlarımızın tazminatlarının ödenmesi ama teknik gerekçeyle ama belki biraz yavaş çalışmanız suretiyle gecikti. Geriye takılmaya çok gerek yok da. Şuanda yine mecburen ya da şartlar gereği karar almak zorunda kaldık. Aldık bu kararı. Bu konu da çok rica ediyorum Cuma’ya kadar bu dosya karar imzalar sayın kaymakamın onayı bunlar tamamlansın da artık yeniden bu zaman kayıpları yaşanmasın diye bir temennim var. Bu konuda zannediyorum siz de aynı hassasiyeti göstereceksiniz. Bu arada başka bir şeyi daha gündeme getirmek istiyorum. Bu inşaat ruhsat harçlarında artışlar karşımıza çıkıyor. Bu konu da Aliağa’daki müteşebbislerimizin belediyenin kapısına gelenlerin hepsi şikayetçi. İnanılmaz artışlardan bahsediyorlar. Hatta bir takım örnekler veriyorlar. İşte Aralık ayında aslında olacaktı benim ruhsatım ama bir sebepten dolayı gecikti. 30 bin lira verecektim. Şimdi 200 bin lira istiyorlar gibi afaki rakamlar var. Bunlar gerçekten elimde belgeli değil. Fakat böyle serzenişler var. Ama bu arada ticaret odasının yaptığı bir çalışma önümüze geldi. Burada bir örnekleme yapmışlar. 2019 ve 2020 nereden nereye gelmiş harçlar. İki tane örnek belediye ortaya koymuşlar Bergama ve Pendik Belediyeleri. Orada da aynı nitelikteki bir arsanın harçları ne kadardır diye bir örnekleme yapmışlar. Şimdi vatandaşın serzenişlerini duyarken bir de önümüze böyle çalışılmış bir evrak geldi. Belediyeler arasında tabi ki ciddi bir fark var ama bizi biz ilgilendiriyoruz. Fakat o biz 2019 2020 bir gün fark dönüyor bir anda dört beş katına çıkıyor. Şimdi biraz daha detaylı incelediğimizde yeni yeni kalemlerin ortaya çıktığını görüyoruz. Bu kalemler zaten daha anlaşılabilir miktarlarda olsa fark yine bu kadar çıkmayacak. Çünkü geçen sene zaten var olan kalemlerle bu sene yine devam eden kalemlere baktığımızda anormal fiyat artışları yok. Ama bu yeni kalemler inanılmaz farklar ortaya çıkarmış. Şimdi muhtemelen diyebilirsiniz plan bütçeden bazı şeyler geçti, siz görmediniz mi? olabilir bilemiyorum. Evet orada belki dikkatten kaçmış olabilir. Bu fiyat artışları neden bu aşamaya geldi lütfen bu konuda açıklama yapın.” İfadelerini kullandı.

“Mevcut harçlara bir zam yok”

İYİ Partili Belediye Meclis Üyesi Sedat Sarı’nın ardından Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar konuşmasına başladı. Acar, “ Malumunuz yeni bir vergi biz koyamayız. Aliağa Belediyesi 200 kalem harç kalemi vardı. Buna sadece imar olarak bakmayın. Bu İstanbul’daki belediyelerde 600 kalem. Aramızda ciddi bir fark vardı. Bu noktada bu harç kalemlerini biz ilave ettik. Alınmayan harçlar ilave edildi. Burada ciddi adaletsizlikler düzeltildi. Örnek veriyorum; 500 metrekare arsanız var. 500 metrekare arsanıza ödediğiniz vergiyle imar durum belgesi alırken ödediğiniz harçla Tüpraş aynı harcı ödüyordu. Çünkü parsel bazlıydı. Tüpraş’ın 5 milyon metrekareyle 500 metrekare aynı harcı ödüyordu. Şimdi yeni düzenlemeyle Tüpraş bunun için atıyorum vatandaş bin lira öderken Tüpraş 7 milyon ödemesi gerekiyor. Bu adaletsizlikleri düzeltmek adına ciddi bir girişimde bulundu birimlerimiz. Ve parsel bazlı değil metrekare bazlı olsun, raiçler burada dikkate alınsın ve harçlarla ilgili mevcut harçlara bir zam yok. Alınmayan harçlar alınır duruma geldi. Konu bundan ibaret. Bizim rakamlarımız Küçükçekmece Belediyesi’nin 2016 rakamlarıdır. Bizimde kıstas aldığımız rakamlar var. Bir zam söz konusu değil.” Şeklinde konuştu. Aliağa Belediyesi Şubat ayı olağan meclisi bir sonraki meclis oturumunun 3 Mart 2020 Salı günü saat 18.00’de gerçekleştirilmesine karar verilmesiyle son buldu.

(ESİN ÇETİN)  
Son Eklenen Haberler