131019098
29 Haziran 2022, Çarşamba

Toplu ulaşımda temassız ödeme kolaylığı yaygınlaşıyor

6 Haziran 2022, Pazartesi 06:00

     


Turizm sezonunda yerli ve yabancı ziyaretçileri ağırlamaya hazırlanan İzmir’de, toplu ulaşım araçlarında İzmirim Kartların yanı sıra yurt içi ve dışı temassız kredi, banka ve ön ödemeli kartlarla biniş kolaylığı yaygınlaşıyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi; Visa ve İş Bankası işbirliği ile toplu ulaşım araçlarına temassız kredi kartı, banka kartı ve ön ödemeli kartlarla biniş kolaylığını kent genelinde yaygınlaştırıyor. Ocak ayından bu yana Adnan Menderes Havalimanı’na çalışan ESHOT otobüs hatlarında ve bir süredir de Üçkuyular Feribot İskelesi gişelerinde uygulanan sistem, 5 Haziran Pazar gününden itibaren ESHOT ve İZULAŞ otobüslerinde, metroda, tramvayda ve İZDENİZ gemilerinde geçerli olacak. Toplu ulaşım araçlarına, İzmirim Kartların yanı sıra Visa logolu temassız kredi, banka ve ön ödemeli kartlarla da biniş yapılabilecek. Yeni sistem, İZTAŞIT araçlarında ve Gittiğin Kadar Öde tarifesinin uygulandığı otobüs hatlarında geçerli olmayacak. Kart kabul altyapısının İş Bankası tarafından sağlandığı uygulamada geçişler ilk etapta Visa logolu temassız kartlarla yapılacak. İlerleyen dönemde diğer şemaların da sisteme dahil olması öngörülüyor.

Spor ve rekreasyon alanlarında da geçerli

Temassız kredi ve banka kartları ile ön ödemeli kartlar, toplu ulaşım araçlarının dışında; Balçova Teleferik Tesisleri, Sasalı Doğal Yaşam Parkı ve Bornova Buz Pisti’ne girişlerde, maskematik gişelerinde, Birinci Kordon’da hizmet veren Nostaljik Tramvay’da ve Buca’da bulunan İzmir Sebze ve Meyve Hali otoparkında kullanılabiliyor.

Başkan Soyer: “Hayatı kolaylaştıracak”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, pek çok dünya kentinde kullanılan bu kolaylığı İzmir genelinde yaygınlaştırmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Toplu ulaşım araçlarına İzmirim Kartlarla binilmeye devam edileceğinin altını çizen Başkan Soyer, “Buna ek olarak temassız banka ve kredi kartları ile ön ödemeli kartlarla da toplu ulaşımdan yararlanılabilecek. Bu hizmet; İzmirlilerin yanı sıra özellikle şehrimize yurt içi ve dışından gelecek ziyaretçiler için de hayatı kolaylaştıracak” dedi.

İndirimli tarifelere uyum yolda

Hizmetin ilk etapta yalnızca tam tarife ücreti ödenerek kullanılacağını vurgulayan Başkan Soyer, sözlerini şöyle tamamladı: “Ancak kısa süre içinde tamamlanacak çalışmaların ardından; öğrenciler, öğretmenler ve 60-64 yaş grubu hemşehrilerimiz de banka ve kredi kartları ile indirimli tarifeler üzerinden biniş yapmaya başlayacak. Ayrıca mobil bankacılık uygulamaları aracılığıyla QR kod okutarak biniş ve dijital cüzdan gibi kolaylıkları da kısa süre içinde yurttaşlarımızın kullanımına sunacağız.”

(SERKAN SELİNGİL)  
Son Eklenen Haberler