19 Şubat 2019, Salı

ÖĞRETMENE ŞİDDETE MESLEKTAŞLARINDAN TEPKİ

6 Aralık 2018, Perşembe 06:33

     


Aliağa’da Petrokimya Ortaokulu Müdür Yardımcısının öğrencisi tarafından darp edilmesine, sendikalar ve öğretmenler tepki gösterdi.

Aliağa’da Petrokimya Ortaokulu Müdür Yardımcısı Leman Kahraman’ın, öğrencisi tarafından darp edilmesine öğretmenler ve sendikalar tepki gösterdi. Geçtiğimiz Cuma günü Petrokimya Ortaokulu’nda okuyan öğrenci tarafından Okul Müdür Yardımcısı Leman Kahraman darp edilmişti. Olayın ardından Eğitim-Bir Sen, Eğitim-İş, Eğitim Sen ve Türk Eğitim Sen Aliağa Temsilcileri ile ilçede görev yapan öğretmenler Petrokimya Ortaokulu bahçesinde bir araya gelerek basın açıklaması yaptı.

“Yasal düzenlemeler yapılmalı”

Eğitim-Bir Sen Aliağa Temsilciliği’nde yönetimde görev yapan Serkan Yılmaz şiddet olaylarının eğitim camiasını tedirgin ettiğini dile getirerek, “Son yıllarda üzülerek şahit oluyoruz ki, öğretmene şiddet vakaları artık sıradanlaşmış üçüncü sayfa haberleri arasına girmiş durumdadır. Neredeyse gün geçmiyor ki, öğrenci ya da veli tarafından sözlü ya da fiziki şiddete maruz kalan bir öğretmen haberiyle karşılaşmayalım. Öğretmenlerimizin motivasyonuna, itibarına, sıhhatine ve hatta canına kast eden şiddet vakaları, artık eğitim hayatımızın en hayati problemlerinden birisi haline gelmiştir. Bir mesai arkadaşımız, değerli bir öğretmenimiz, Petrokimya Ortaokulu Müdür Yardımcısı Leman Kahraman arkadaşımız da geçtiğimiz Cuma günü bir öğrencisi tarafından darp edilerek hastanelik olmuş ve şahıs hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunmuştur." diye konuştu.

"Artık Yeter.. ”

Türk Eğitim Sen Aliağa Temsilcisi Ragıp Cerrahoğlu ise, Okul Müdür Yardımcısı Leman Kahraman’ın darp edilmesini şiddetle kınadıklarını, öğretmenlerin hiçbir can güvenliğinin olmadığını belirten Cerrahoğlu ,şunları söyledi, “Hiçbir can güvenliği bulunmayan öğretmen camiası olarak bizler, sabah okulumuza giderken acaba bugün başıma ne gelecek kaygısı ile okula gitmekteyiz. Öğretmenlere karşı yapılan psikolojik yıpratmalar, veli her zaman haklıdır anlayışı, önceki yıllarda vatandaşın hizmetine açılan şikayet hatları şiddetin boyutunu bu noktalara kadar getirmiştir. Milli Eğitim Bakanlığı’nın yıllardır ağzından düşürmediği ‘Performansa Dayalı Değerlendirme’ anlayışının öğretmenin can güvenliği bile sağlanamıyorken nasıl gerçekleştirileceğini merakla beklemekteyiz.” dedi.

“Yetkililere sesleniyoruz”

Eğitim-Sen Aliağa İlçe Temsilcisi Alp Kuyumcu öğretmenleri koruyan öğretmenlik meslek kanunun biran önce çıkartılmasını dile getirerek sözlerine başlayan Kuyumcu “Buradan yetkililere sesleniyoruz; öğretmenleri koruyan öğretmenlik meslek kanunu derhal çıkartılmalı, öğretmene fiziki ve sözlü şiddet uygulayanlar en ağır cezayı alıp kamu haklarından mahrum bırakılmalıdır. İtibarı ayaklar altına alınan öğretmenlik mesleğinin itibarı derhal yapılacak yasal düzenlemelerle geri iade edilmelidir. Bu tedbirler alınmadığı takdirde Leman öğretmenimiz ne ilk ne de son şiddet mağduru öğretmen olacaktır. Meslektaşlarımız her gün gerek veliler gerekse de öğrenciler tarafından fiziki ya da sözlü şiddete maruz kalmaya devam edecektir.” Ifadelerine yer verdi.

“Birlikte Karşı duracağız”

Eğitim-İş Aliağa Temsilcisi Mustafa Gök’ de öğretmenleri hedef alan bütün saldırıların sona erdirilinceye kadar herkesi sorumluluk almaya davet ettiklerini ifade ederek, “Öğretmenlerimizi hedef alan bütün saldırılar sona erdirilinceye, kanlı, karanlık bu şuursuzluk son buluncaya kadar, herkesi sorumluluk almaya davet ediyoruz. Bizler eğitim sendikaları olarak tüm öğretmenlerimizin yanındayız. Biz bilginin gücünün cehalet cürmüyle sindirilmesine müsaade etmeyeceğiz. Ruhumuzu besleyen, benliğimizi geliştiren, geleceğimizi aydınlatan, milletçe varlığımızın dayanağı olan eğitimin şiddetin esiri olmasına hep birlikte karşı duracağız. Bu saldırılar sona erene kadar da eylemlerimize devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

(NİMET ERGÜN)  
Son Eklenen Haberler