22 Temmuz 2018, Pazar

MUHTAR YILDIZ, “İMARA AÇILMAYACAK DEMİŞLERDİ”

9 Ağustos 2017, Çarşamba 06:55

     


Çaltılıdere Mahallesi Muhtarı Selahattin Yıldız, mahallelerindeki tartışmalı arazi satışı hakkında yaptığı açıklamada, Kıymet Takdir Komisyonu’nda sözü geçen metrekaresi 25 TL’lik bedelin emlak vergisi değerleri oluşturulurken belirlendiğini, o dönemde belediye yetkililerinin o bölgenin imara açılmayacağı yönünde kendisine söz verdiklerini söyledi.

Aliağa’nın Çaltılıdere Mahallesi’ndeki 597.500 metrekarelik arazinin Aliağa Belediyesi tarafından meclis gündemine taşımadan encümen kararıyla satışının yapılmasına tepkiler sürüyor. Arazinin metrekare fiyatının Kıymet Takdir Komisyonu’nda 25 TL olarak belirlenmesi için komisyona katıldığı yönündeki iddialara açıklık getiren Çaltılıdere Mahallesi Muhtarı Selahattin Yıldız, Kıymet Takdir Komisyonu’nda yer almadığını, metrekare başına 25 TL’lik fiyatın daha önce ilçedeki tüm mahalle muhtarlarının katılımıyla gerçekleştirilen emlak vergi değerlerinin belirlenmesine yönelik toplantıda dile getirildiğini söyledi.

“YEŞİL ALAN OLARAK GÖSTERDİLER”

Mahallelerdeki emlak vergi değerleri belirlenirken, bütün mahalle muhtarları ile Aliağa Belediyesi Emlak ve İstimlak Müdürlüğü’nde bir toplantı yapıldığını hatırlatan Muhtar Yıldız; “O toplantıda mahallerdeki arsa fiyatları belirlendi. Bütün mahalle muhtarları vardı. Ancak bedeller belirlendikten sonra imza için hepimizi tek tek odaya çağırdılar. Bahsi geçen 597.500 metrekarelik arazinin dönüme 150 bin TL değer biçtim. Ancak buranın imar dışı bir yer olduğunu söyleyerek dönüm başına 25 Bin TL’nin üzerine çıkmadılar. 25 Bin TL’lik değeri imzaladım ama itiraz ettiğimi de söyledim. Çünkü buranın imara açılması halinde mahallemizin sokaklarına yazdığım fiyatın üzerinde bir değeri olması gerektiğini belirttim. Bana, buranın kesinlikle imara açılmayacağını söyleyerek, ağaçlandırılacak yeşil alan olarak gösterdiler. Kıymet Takdir Komisyonu da arazinin metrekare fiyatını buradaki fiyat üzerinden belirlemiş.” diye konuştu.

(VOLKAN GÜNDÜZ)  
Son Eklenen Haberler