ACAR’DAN İDDİALARA CEVAP: “SÜLÜK GİBİ MİLLETİN KANINI EMDİNİZ”

10 Ağustos 2017, Perşembe 06:32

     


Belediye Başkanı Serkan Acar, bir haftadır ilçenin gündeminde olan Çaltılıdere Mahallesi’ndeki arsa satışıyla ilgili iddialara şahsi sosyal medya hesabında yayınladığı video ile cevap verdi. Videoda, Başkan Acar’ın, Encümen Toplantısında yaptığı açıklamaların AK Partili Encümen Üyesi Emre Erdem tarafından onaylandığı görülüyor.

Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, Çaltılıdere Mahallesi’nde, 461 parsel numaralı, büyük bölümü belediyeye ait arazinin, küçük hissedara Encümen kararıyla metrekaresi 25 TL’den satıldığı iddialarına şahsi sosyal medya hesabından yayınladığı video ile cevap verdi. Videonun ilk dakikalarında Başkan Acar’ın, Encümen Toplantısında yaptığı açıklamaların AK Partili Encümen Üyesi Emre Erdem tarafından onaylandığı görülüyor. Videoda ayrıca bölgenin taş ocaklarından temizlenmesi çalışmaları nedeniyle, arazide taş ocakları bulunan AK Partili ve CHP'lilerin, satışa tepki gösterdiği iddiaları da yer alıyor.

‘SÜLÜK GİBİ MİLLETİMİZİN KANINI EMDİLER’

Başkan Acar, Ak Parti ve CHP İlçe Teşkilatların büyük tepki gösterdiği arazi satışıyla ilgili iddialara yanıt olarak paylaştığı videonun yanı sıra paylaştığı yazıyla da cevap verdi. Acar, “Bugüne kadar hem Aliağa'yı hem de İzmir'i siyasi kutuplaştırmayla oyalayan gerçek rantçılar, milletimiz bu kısır çekişmelerle birbirini kırarken bu haramzadeler, arka taraftan bir sülük gibi birbirleriyle anlaşarak milletimizin kanını emdiler. 2014 yılı seçim öncesi ve geçen 3 yıl sürecinde tek bir şey söyledik, bugün de aynı şeyi söylüyoruz. Aliağa'nın değişimi yolunda bizim tek dayanağımız bu Aziz millettir.” dedi.

‘ŞEREF SAHİBİYSELER İSTİFA EDERLER’

Paylaştığı yazıda, Ak Parti ve CHP İlçe Başkanlarını istifaya davet eden Başkan Acar, “Bu millet benim ve ekibimin arkasında durduğu sürece Aliağa'nın bağırsaklarını temizlemeye devam edeceğiz. Bugün itibari ile eğer bir nebze ar ve şeref sahibiyseler, bu iki ilçe başkanı o makamlarını istifa ederek bırakırlar. Bırakmazlarsa da ben milletime güveniyorum, günü gelince bu ahlaksızca iftiralarının hesabını fazlasıyla kendilerine soracaklardır. Şimdi sizlerden ricam şudur; Lütfen bu videoyu pis kokan nefeslerin temiz ağızlarla değişebilmesi için paylaşmanız ve bu rant birlikteliğinin belini kırmakta benim ve ekibime yardımcı olmanızdır.” ifadelerine yer verdi.

ACAR SORUYOR, AK PARTİLİ ERDEM ONAYLIYOR

“Yalanlar ve gerçekler” başlığıyla paylaştığı videoda Başkan Acar’ın, daha önceden encümen toplantısında, encümen üyelerini bilgilendirdiği görülüyor. Videoda, Acar’ın Ak Partili Encümen Üyesi Emre Erdem ile arasında geçen şu diyalog dikkat çekiyor:

Serkan Acar: Hisseli satışları kim yapar

Emre Erdem: Satışları encümen yapar

Serkan Acar: Metrekare sınırlaması var mı?

Emre Erdem: Yasal anlamda metrekare sınırlaması yok.

Serkan Acar: Hisseli Satışlar nasıl olur?

Emre Erdem: Kıymet Takdir Komisyonu bununla ilgili bedel belirler, hisse sahibi gelir alır.

Serkan Acar: İhale açsan, adamın ‘Benim önce alma hakkım var’ deme hakkı var mı?

Emre Erdem: Doğru

‘METREKARESİ 25 TL DEĞİL’

Videoda ayrıca arazinin belediyeye ait kısmının toplam metrekaresinin 597 bin 546 olduğu, 12 bin 835 metrekarenin kıyıya terk olması sebebiyle 583 bin 682 metrekare kaldığı belirtiliyor. 44 bin 160 metrekarenin yapı yapılamayacak, mesire alanı olarak kullanılabilecek bölge, 345 bin 311 metrekarenin yapılaşmaya yasak birinci derece arkeolojik sit alanı, 193 bin 448 metrekarenin rekreasyon alanı olduğu, kalan 5 bin 803 metrekarede ise sadece lokanta, çay bahçesi, düğün salonu ve spor salonu yapılabileceği ifade ediliyor. Bu hesaba göre, konut alanı olmayan bölgede doğal olarak kullanılabilir arazinin metrekaresinin 25 TL’den değil 2 bin 584 TL’den satılmış olduğu vurgulanıyor.

‘EROL METE VE ÖZCAN DURMAZ’IN BÖLGEDE TAŞ OCAKLARI VAR’

Belediyenin söz konusu bölgeyi beton santrali ve taş ocağı yuvası olmaktan çıkarmaya çalıştığı için, Ak Parti ve CHP’lilerin üzgün olduğunun vurgulandığı videoda, “CHP-AK Parti kardeşliğine bakalım” denilerek, AK Partili meclis üyesi Erol Mete ve CHP ilçe Başkanı Özcan Durmaz’a farklı sürelerle tahsis edilen taş ocaklarının bölgede faaliyet gösterdiği ifade ediliyor.

(VOLKAN GÜNDÜZ)