ALBAY ERYAŞA, "ORDUMUZU BİZ YETİŞTİRELİM"

11 Ağustos 2016, Perşembe 06:13

     


Darbe teşebbüsünden sonra kumpas mağdurlarının göreve dönmelerinin gündeme gelmesi hakkında açıklamalarda bulunan Kurmay Deniz Albay Koray Eryaşa, " Bu nedenle boşalan askeri eğitim kadrolarına bizleri akademisyen olarak alsınlar, ordumuzu biz yetiştirelim." dedi.

Türkiye'yi yıllarca meşgul eden kumpas davalarının en dikkat çeken isimlerinden Kurmay Deniz Albay Koray Eryaşa, 16 yıl ceza aldığı Balyoz Davası'dan ve 5 yıl 7 ay ceza aldığı askeri casusluktan beraat ettikten sonra, TSK ile askeri yargı içerisinde Fethullahçı kamikazeler olduğunu söyleyip bir an önce açığa çıkartılmaları gerektiğini ifade etmişti. Darbe teşebbüsünden sonra kumpas mağdurlarının göreve dönmelerinin gelecekte sorun yaratabileceği vurgulayan Eryaşa, “Bu nedenle boşalan askeri eğitim kadrolarına bizleri akademisyen olarak alsınlar, ordumuzu biz yetiştirelim. Normal eğitimle asker yetiştirilmez" dedi.

Eryaşa, cezaevi sürecinde de, darbeci askerler arasında çok sayıda itirafçının çıkıp her şeyi anlatacağına, henüz ortaya çıkmamış cemaatçilerin de böylelikle belirleneceğine inandığını ifade etti. Foça'daki Batı Görev Grup Komutanlığı'nda 3'üncü Hücumbot Komodoru olarak görev yapan Deniz Kurmay Albay Koray Eryaşa'nın meslek hayatı, 3 Ağustos 2010 tarihinde İstanbul merkezli Askeri Casusluk soruşturmasıyla kabusa döndü. Eryaşa, bu suçtan gözaltına alınıp tutuksuz yargılanmaya başladıktan 1 yıl sonra, bu kez 22 Eylül 2011 tarihinde Balyoz Davası kapsamında tutuklandı.

CEZALAR VE BERAAT KARARLARI PEŞ PEŞE

Silivri'deki yargılama sırasında "Genelkurmay bize ihanet etti" sözünden dolayı, Genelkurmay Başkanlığı Adli Müşavirliği Eryaşa'dan şikayetçi oldu. 'Hakaret' suçundan üç yıla kadar hapis cezası istemiyle, 3'üncü Kolordu Komutanlığı askeri mahkemesinde de yargılanmaya başladı. Peş peşe açılan 3 davadan yargılanan Koray Eryaşa, 11'inci Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki casusluk davasında, 2 Ağustos 2012 tarihinde 5 yıl 7 ay ceza aldı. Bir ay sonra Eylül 2012 tarihinde bu kez 10'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'nde, Balyoz davasından 16 yıl ceza verildi. Koray Eryaşa, Yargıtay'ın cezaları onamasıyla, emekliye sevk edildi. Ancak özel yetkili ağır ceza mahkemelerinin 17- 25 Aralık sürecinde kapatılmasıyla, Koray Eryaşa için bu kez, peş peşe sevindiren haberler geldi. Koray Eryaşa, ilk olarak, “Genelkurmay bize ihanet etti" sözleriyle hakaret ettiği için yargılandığı davadan beraat etti. Sadece 1 gün sonra bu kez 236 askerle birlikte yeniden yargılandığı Balyoz Davası'ndan İstanbul 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde,beraat etti. Koray Eryaşa, İstanbul merkezli 58 sanıklı askeri casusluk davasında, aldığı 5 yıl 7 aylık hapis cezasını cezaevinde tamamlayan tek asker oldu.

FETULLAHÇI ASKERLERE KAMİKAZE BENZETMESİ

Beraat kararlarından sonra geçen Ocak ayında açıklamalarda bulunan Koray Eryaşa, Fetullahçı polisler ve hakimlerin açığa çıktığını ama TSK içindeki Fetullahçıların açığa çıkmadığını savunup, “Halbuki TSK içindeki Fethullahçılar, deliller hazırlanırken altına imzalarını attı. Anti virüs programı, denizde ilk yardım ders notları, sözde Ermeni soykırımı ile ilgili akademik tezlere 'devletin güvenliği açısından gizli bilgidir' diye rapor veren Genelkurmay İstihbarat Başkanlığı ve Genelkurmay Adli Müşavirliği hakkında hiçbir işlem yapılmadı. Genelkurmay, TSK ve milletine ihanet etmiş bu adamları niçin koruyor? TSK ve askeri yargı içerisinde cemaat üyesi kamikazeler var demişti.

BİZ EĞİTELİM ÖNERİSİ

Kumpas davalarından sonraki bu saptamalarında haklı çıktığını vurgulayan Koray Eryaşa, ailesiyle sokağa çıkıp direndiği darbe girişiminin ardından da, bir de öneride bulundu. Kendilerinin düzenleme olmadan tekrar göreve davet edilmelerinin ileriki dönemde sorun yaratacağını savunan Koray Eryaşa, “Ben kumpas mağduru olmasam YAŞ'a girecektim ve bugün belki de normal süreç içerisinde Tümamiral olacaktım. Eğer biz emekli olduğumuz rütbeyle dönüş yaparsak sorun yaşanır üst komutanlarla bizim aramızda. Bu göreve dönmemiz isteniyorsa, kanunla düzenleme yapılmalı, o zaman hayır diyemeyiz, emir alıp göreve döneriz. Ama benim önerim bizden akademisyen olarak yararlanılması. Darbe teşebbüsünden sonra harbiyelerde ve harp akademisinin karşılığı olacak üniversitede boşalan eğitimi kadrolarına atandığımız zaman daha faydalı oluruz. Gelecekteki ordumuzu biz eğitelim. Çünkü normal bir eğitimle asker yetiştirilemez" dedi.

İTİRAFÇI OLUP BİRBİRLERİNİ İSPİYONLUYACAKLAR

Darbe teşebbüsünden sonra ordu içerisinde üst rütbede olan general ve amirallerin açığa çıktığını ama halen genç subaylar içerisindeki cemaatçilerin bulanamadığını ileri süren Koray Eryaşa, “Kadrolar nasıl temizlenecek? Çok zor. Çoğunluk onlarda olduğu için, bilgi alınamayacak. Mutlaka uzun süreli mücadele yapılmalı. Ancak şöyle bir durum da var. Darbeci askerler, birazcık cezaevi gerçekleriyle karılaştıkları zaman itirafçı olacaklar. Bunları sayısı da çok olacak. Kimlerin kendilerini zorladığını söyleyecekler. Birbirlerini ele verecekler. Kendisi hapis hayatı yaşadığı sırada aynı şekilde olan cemaat üyelerinin dışarıda olmasını kabullenemeyenler çıkacaktır. Onlarda onları anlatacaktır. Böylelikle hepsi ortaya çıkacaktır" dedi. (EMEL OTURAK)