18 Temmuz 2018, Çarşamba

HABAŞ METEM’E “EN GÜVENLİ OKUL” ÖDÜLÜ

12 Mayıs 2017, Cuma 06:35

     


Hamdi Başaran Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi, İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün okullarda iş sağlığı ve güvenliği kültürünün yerleşmesini teşvik amacıyla başlattığı ‘Eğitimde Güvenli Gelecek’ etkinliği çerçevesinde ‘Tehlikeli sınıfta en güvenli okul’ olarak birincilik ödülü aldı.

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Okullarda İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) kültürünün yerleşmesini teşvik etmek amacıyla okul/kurumlar arası ödüllü İSG etkinliği başlattı. Tepekule Kongre Merkezi’nde İş Sağlığı ve Güvenliği kriterlerine en uygun olan okullara ödülleri İl Milli Eğitim Müdürü Yahşi tarafından verildi. Törene İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları Mehmet Tahir Büdün, İlker Erarslan, ilçe milli eğitim müdürleri ve çok sayıda izleyici katıldı.

YAHŞİ, “SAĞLIK VE GÜVENLİK ŞARTLARINI İYİLEŞTİRMEYİ HEDEFLİYORUZ”

Törende konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi, “Ülkemizde bu amaçla ilk kez düzenlenen etkinlikle ilgili olarak iş sağlığı ve güvenliği konusunun yasal zorunluluk olmasının yanında, bir anlayış ve kültür meselesi olduğunu düşünüyoruz. Bakanlığımız stratejik planında yer alan Eğitim ve Öğretim Sisteminin Sorun ve Gelişim Alanlarını iyileştirme stratejisi doğrultusunda, eğitim kurumlarımızda, çocuklarımıza küçük yaşlardan itibaren benimsetilmesi gereken bir konudur. Öğrencilerimizin, geleceğin çalışan adayları olduğu düşünüldüğünde bu konunun öğretmen ve idarecilerimize ne kadar fazla vicdani sorumluluk getirdiği daha iyi anlaşılacaktır. Ülkemizde okul ve kurumlar arasında ilk defa uygulanan bu etkinlikle okullarımızdaki sağlık ve güvenlik şartlarını iyileştirmeyi hedefliyor ve bu konuda okullarımızı teşvik ediyoruz. İSG kültürü konusunda, toplumda ve sektörde farkındalık oluşturmak diğer hedeflerimizdendir.” dedi. Sekiz yüz bine yaklaşan öğrenci sayısının kendilerine büyük sorumluluk yüklediğini de dile getiren Yahşi, “Çocuklarımızın kılına bile zarar gelmeden ailelerine sağ salim teslim etmek en büyük görevimizdir.” diye konuştu.

“ÖDÜLLER OKULLARIMIZA TEŞVİK OLACAK”

İzmir’de ‘Eğitimde Güvenli Gelecek’ sloganıyla yola çıktıklarını söyleyen Yahşi, “İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz ve Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) arasında daha önce imzalan protokolle, okullarımızda yetişen neslin, yani geleceğin iş gücünün, erken yaşlarda sosyal güvenlik ve iş güvenliği kavramlarıyla tanışmalarını hedefledik. Yeni hayata geçirdiğimiz ‘Eğitimde Güvenli Gelecek’ etkinliği de bu alanda yaptığımız çalışmalardan biri olacaktır. Etkinlik sonucunda verilen ödüller, okullarımızın İSG şartlarının iyileştirilmesinde küçük de olsa bir teşvik olacak ve bu alanda kullanılacak. Bu vesile ile okullarımızın İSG şartlarının iyileştirilmesi için yapılan değerli çalışmaları perçinlemiş olacağız.” ifadelerini kullandı. A Sınıfı İş Güveliği Uzmanı ve İzmir İş Sağlığı ve Güvenliği İl Koordinatörü Adnan Sağlam ise yapmış olduğu konuşmada, her 3 dakikada bir iş kazası her dört saatte bir ise iş kazasına bağlı olarak hayat kaybının olduğunu vurgulayarak düzenlenen etkinlikle topyekûn okullarda güvenli ortamın oluşturulmasının hedeflendiği belirtti.

HABAŞ METEM, 174 OKUL ARASINDA BİRİNCİ

İSG Kültürünün yerleştirilmesini teşvik için yapılan etkinliğe 174 okul başvuruda bulundu, 21 okul saha ziyaretine kaldı. Periyodik Kontrol Uzmanı ve İş Güvenliği Uzmanlarınca yapılan saha ziyaretlerinde okulların mevcut durumları yerinde görülmüş, yapılan puanlama ve veriler Jüri heyetine sunuldu. Ön eleme aşamalarından geçen okular jüri tarafından son kez değerlendirildikten sonra ödüle layık görülenler Tepekule Kongre Merkezi’nde tüm katılımcı okulların bulunduğu törende ödüllerini aldılar. Dereceye giren okullar ödüllerini İSG Haftası’nda almış oldular. Etkinlikte dereceye giren okullara para ödülünün yanı sıra, plaket ve logolu, okul girişine asılacak “Eğitimde Güvenli Gelecek” levhası verildi.

TEHLİKELİ SINIFTA EN GÜVENLİ OKUL

Yine etkinlik kapsamında farkındalık yaratan ve ek çabaların ürünü olduğu düşünülen okul ve kurumlara İSG Teşvik Ödülü verilerek okulların daha güvenli hale gelmesi teşvik edildi. Tehlikeli ve az tehlikeli sınıflarında değerlendirme sonucu Aliağa Hamdi Başaran Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi tehlikeli sınıfta en güvenli okul olarak birincilik ödülünü alırken, az tehlikeli sınıfında ise aynı puanı alan beş okul birincilik almaya hak kazandı. Düzenlenen törende, Hamdi Başaran Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi’nin ödülü Okul Müdürü Kazım Sayın’a takdim edildi.

(VOLKAN GÜNDÜZ)  
Son Eklenen Haberler