19 Haziran 2019, Çarşamba

GEMİNİN KAPTANI KONUŞTU

12 Eylül 2018, Çarşamba 06:22

     


Foça’da, denize fuel oil bırakarak kirliliğe neden olan 'Harrier' isimli geminin kaptanının, şirkete verdiği ilk bilgide, yakıtın denize basılmasından haberdar olmadığını, bunun nasıl olduğunu bilmediklerini söylediği belirtildi.

Foça ilçesinde Gencelli ve Cumhuriyet Mahallesi Bölgesi’nde, 30 Ağustos günü, denizde kaynağı belirlenemeyen petrol sızıntısı meydana geldi. Yaklaşık 2,5 kilometrelik sahil şeridi sızıntı nedeniyle kirliliğe maruz kaldı. Kirliliğin temizlenmesi için çalışma yapıldı. Denizde sürdürülen bu çabalar sonuç verdi. Petrolün tabaka halinde vurduğu deniz kıyısı tamamen temizlendi. Karadaki temizleme çalışmalarına devam edilirken, kirliliğin kaynağının belirlenmesi için sürdürülen araştırma kapsamında, Aliağa'daki gemi geri dönüşüm tesislerine getirilen 'Harrier' isimli gemiden akıtıldığı saptandı. TÜBİTAK'ta yapılan testler sonucu fuel oil olduğu anlaşılan yakıtın denize aktığı belirlenen gemi için firmaya 1 milyon 644 bin 742 TL'lik idari para cezası kesildi. Geminin yabancı olan mürettebatının ise Türkiye'den ayrıldığı anlaşıldı. Gemiye el koyulurken, giriş- çıkış yasaklandı.

Uluslararası bağımsız bir firma araştıracak

Denizi ve sahili kirleten gemiyle ilgili TÜBİTAK'tan sonra armatör şirketin yabancı olması dolayısıyla uluslararası bağımsız firma tarafından yeni araştırma yapılacağı belirtildi. Uluslararası deniz hukukuna göre, bu araştırmalar sonucu yakıtın 'Harrier' isimli gemiden akıtıldığının bir kez daha saptanmasıyla hem para cezasının hem de milyonlarca lirayı bulan temizleme masrafının armatör ya da bağlı bulundukları sigorta şirketinden tahsil edileceği öğrenildi.

Kaptanın bilgisi yok!

Öte yandan kirlilikle ilgili temizleme çalışmaları ve adli soruşturma sürdürülürken, savcılığın ifadesini almaya çalıştığı Hint gemi kaptanının, şirket yetkililerine olayla ilgili açıklama yaptığı belirtildi. Gemi kaptanının, yakıtın denize basılmasından haberdar olmadıklarını, bunun nasıl olduğunu bilmediklerini söylediği öğrenildi.

(HABER MERKEZİ)  
Son Eklenen Haberler