27 Nisan 2018, Cuma

SÜRE UZATIM İŞLEMİ BAŞLADI

13 Ocak 2017, Cuma 07:13

     


Sigara ve alkollü içki satan esnafların sunum belgelerini 31 Mart'a kadar yenilemeleri gerekiyor. Aliağa Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Hüseyin Ekren, süre uzatım işlemi; işlemin yapıldığı tarihte geçerli olan süre uzatım işlem bedelinin, kurumun ilan ettiği banka hesabına kurum sicil numarası beyan edilerek yatırılması gerektiğini belirtti.

Aliağa Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Hüseyin Ekren yaptığı yazılı açıklamada sigara ve alkollü içki satan esnafların sunum belgelerini 31 Mart'a kadar yenilemeleri gerektiğini söyledi. Süre uzatım işlemi; işlemin yapıldığı tarihte geçerli olan süre uzatım işlem bedelinin, kurumun ilan ettiği banka hesabına kurum sicil numarası beyan edilerek yatırılması gerektiğini belirten Ekren, "Süresi içerisinde süre uzatım işlemini yaptırmayan satıcıların satış belgeleri, süre uzatım işleminin son gününden itibaren otuz gün sonra geçerliliğini kaybeder. Bu kapsamdaki satıcılar, süre uzatım tarihinin bitimini müteakiben ürün satın alamaz ve belgelerinin geçerlilik süresi içerisinde, ellerinde bulunan ürünleri tasfiye etmeye mecburdur." dedi.

Belirtilen süre zarfında süre uzatım işlemi yaptırmayan satıcıların faaliyetine devam etmek istemeleri durumunda, yeniden belge almalarının zorunlu olduğunu dile getiren Ekren, şunlara dikkat çekti: "Satış belgeleri için 31 Mart Cuma günü mesai saati sonuna kadar süre uzatım işlemi yapılmadığı taktir de, anılan tarihten sonra ürün satın alınması mümkün olmayacak ve satıcıların mevcutlarında bulunan ürünleri Nisan ayı sonuna kadar tasfiye etmeleri zorunlu olacaktır. Nisan ayının sona ermesini müteakip ürün satısına devam edildiğinin tespiti halinde idari para cezası yaptırımı uygulanacak ve satışa sunulan ürünlerin mülkiyeti kamuya geçirilecektir."

İŞLEM YAPILMAZSA BELGE İPTAL EDİLECEK

Faaliyetine devam etmesine rağmen süre uzatım işlemi yapmaması nedeniyle satış belgesi iptal duruma düşecek olan satıcıların yeniden satış belgesi başvurusunda bulunması gerektiğini ifade eden Ekren, perakende satıcıların, açık alkollü içki satıcılarının süre uzatım işlemleri esnasında işyeri açma ve çalışma ruhsatlarının veya izin belgelerinin asıl suretlerini satış belgesi işlemlerini yürütmek üzere TAPDK tarafından yetkilendirilmiş Gıda Tarım ve Hayvancılık ilçe müdürlüklerine ibraz etmeleri ve ibraz ettikleri belgenin bir örneğini müdürlüğe teslim etmeleri zorunlu olduğunu belirtti.

TAPDK tarafından 2017 yılı için belirlenen işlem bedelini Ziraat Bankası şubelerine kurum sicil numarası beyan edilerek yatırılması gerektiğini dikkat çeken Ekren, "İşlem bedellerinin tahsilatı konusunda hiçbir kişi ya da kuruma yetki verilmemiş olup, ödemeler mutlak surette Ziraat Bankası şubeleri kanalıyla gerçekleştirilmelidir. TAPDK Kurumsal Tahsilat Ekranında 'Yeni Başvuru' ve 'Süre Uzatım İşlemi' olmak üzere 2 farklı tahsilat seçeneği yer almaktadır. İşlemin doğru bir şekilde sonlandırılabilmesi için ödemenin mutlak surette 'Süre Uzatım İşlemi' seçeneğinden yapılması zorunludur. Yapılan süre uzatım işlemi ödemesine ilişkin banka dekontunun asıl sureti müdürlüklere teslim edilecektir." dedi.

(İSMAİL AFACAN)  
Son Eklenen Haberler