26 Nisan 2018, Perşembe

TÜRK KIZILAYI'NDAN ALİAĞA HALKINA ÇAĞRI: "KAN SEVİYEMİZ KRİTİK"

16 Haziran 2017, Cuma 06:56

     


Türk Kızılay’ı Ege Bölge Kan Merkezi Müdürlüğü, kan stoklarındaki azalış nedeniyle kana ihtiyaç duyan hasta ve hasta yakınlarının mağduriyet yaşadığını belirtti.

Ramazan ayı içerisinde etkili olan sıcak havalar nedeniyle azalan kan bağışlarına ve kan stoklarındaki düşüşe dikkat çeken Türk Kızılay’ı, Aliağalı vatandaşlara gönüllü kan bağışı konusunda duyarlı olma çağrısı yaptı. 2005 yılından bugüne kadar 29 olan kan merkezi ve istasyon sayısını 17 Bölge Kan Merkezi ve 64 Kan Bağışı Merkezi olmak üzere 81’e yükselterek, kan bağışı kazanım faaliyetlerini yoğun olarak sürdüren Türk Kızılay’ına destek olmak isteyen bağışçıların Demokrasi Meydanı’nda hizmet veren tırlara uğraması yeterli.

‘132 hastanenin kan ihtiyacı Bölge Kan Merkezimizden karşılanıyor’

Ege Bölge Kan Merkezi Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Sorumluluk sahamızda bulunan 132 hastanenin kan ihtiyacının tamamı Bölge Kan Merkezimiz tarafından karşılanmaktadır. Bununla beraber olağanüstü durumlarda hazırlıklı olmak için kan stoklarının güçlü tutulması gerekmektedir. Zira kan alındıktan sonra, kullanıma hazır hale gelene kadar geçen süre 6-8 saattir. Türk Kızılay’ı Ege Bölge Kan Merkezi, 365 gün 24 saat boyunca kan depolarını kritik seviyenin üzerinde tutarak, hem 132 hastanenin kan ihtiyacını karşılamayı hem de yaşanabilecek olağanüstü durumlara hazırlıklı olmayı hedeflemektedir. Ancak içinde bulunduğumuz Ramazan ayı ve sıcak havaların bölgemizi etkisi altına almasıyla azalan kan bağışları nedeniyle kan stok seviyemiz kritik sınıra inmiştir. Kana ihtiyaç duyan hasta ve hasta yakınları mağduriyet yaşamaktadır. Bu mağduriyetin yaşanmaması ve her an olağanüstü durumlara hazırlıklı olabilmek ve toplumumuzda kan bağışı konusunda farkındalık yaratabilmek amacıyla desteklerinizi bekliyoruz.”

(EREN SARAN)  
Son Eklenen Haberler