24 Ocak 2019, Perşembe

LOTUS MÜHENDİSLİK’E 147 BİN TL CEZA

16 Ağustos 2018, Perşembe 06:37

     


Star Rafinerisi’nin taşeron firmalarından, Lotus Mühendislik A.Ş.’ye, kanuna aykırı şekilde atık bertarafında bulunduğu gerekçesiyle, İzmir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından 147 bin 285 TL idari para cezası uygulandı.

Star Rafineri projesinin taşeron firmalarından, Lotus Mühendislik A.Ş., geri dönüşüm amaçlı olarak Güzelhisar Mahallesi Haraççıtepe Mevkii’ne döktüğü hafriyatın kanuna aykırı şekilde döküldüğü gerekçesiyle idari para cezasına çarptırıldı. Konuyla ilgili, İzmir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından yayınlanan ilanda, “İlimiz Aliağa İlçesi, Güzelhisar Mahallesi, Haraççıtepe Mevkii adresinde faaliyet gösteren Lotus Müteahhitlik Planlama İnşaat Mühendislik En. Mad. Taş. A.Ş. tarafından Çevre Kanunu ve uyarınca yayımlanan yönetmeliklerde öngörülen usul ve esaslara, yasaklara ve sınırlamalara aykırı olarak gerekli tedbirleri almadan çevreye zarar verecek biçimde atıkların bertaraf edilmesi nedeni ile İzmir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nce 2872 sayılı Çevre Kanunu’nun 8. Maddesi gereği 20. Maddesi (r) bendi uyarınca (35.00.17.87 karar numaralı) 147.285,00 TL (yüzkırkyedibinikiyüzseksenbeş Türk Lirası) idari yaptırım uygulanmıştır. 7201 sayılı Kanuna istinaden İlanen tebliğ olunur.” ifadeleri yer aldı.

Öte yandan, Güzelhisar Mahallesi’ndeki bazı mevkilerde benzer durumda hafriyat dökümü yapan firmalara da Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nce cezai yaptırımların uygulanacağı edinilen bilgiler arasında.

(VOLKAN GÜNDÜZ)  
Son Eklenen Haberler