19 Haziran 2019, Çarşamba

GREVDEKİ İZBAN ÇALIŞANLARI MAAŞ ALAMAYACAK

19 Aralık 2018, Çarşamba 06:55

     


İZBAN'da, 10 Aralık'ta başlatılan grev sürüyor. Her gün Alsancak Garı'ndaki sendika temsilciğine giden İZBAN çalışanları, grevde oldukları sürede maaşlarını alamayacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları'nın (TCDD) ortak işlettiği, raylı sistemle toplu ulaşım hizmeti verilen İZBAN'da, çalışanların örgütlü bulunduğu Demiryol-İş Sendikası İzmir Şubesi ile toplu iş sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde anlaşma sağlanamayınca 10 Aralık'ta grev başlatıldı. Seferler yalnızca yolcu yoğunluğunun olduğu 06.00 - 11.00 ile 16.00 - 22.00 saatlerinde, greve katılmayan az sayıdaki personelle Çiğli ile Andan Menderes Havalimanı arasında yapılıyor. 24 dakikada bir yapılan sınırlı seferler sürdürülürken, İZBAN işçilerinin 10 Aralık’ta başlattığı grev devam ediyor. Sabahları işe gider gibi sendikanın Alsancak Garı içinde bulunan temsilciliğine giden personele; sendika, sivil toplum örgütü ve bazı siyasi partilerin ardından aileleri de buraya gelerek, destek verdi. İZBAN personelinin eşleri, çorba ve pişi yaparak, grevdeki işçilere getirdi. İşçilerin çocukları da garda bekleyen babaları ile vakit geçirdi.

'Mücadeleden vazgeçmeyeceğiz'

İZBAN'da 8 yıldır makinist olarak görev yapan Hatice Can (42) evini zor geçindirdiğini belirterek, "İş yerinde karşılaştığımız ekonomik sorunların masada çözüme kavuşturulmasını isterdik ama olmadı. En son çare olarak greve gittik. Beklentilerimiz var. Bunların gerçekleşmesini bekliyoruz. Kiralar aldı başını gitti, enflasyon malum. Maaşlar ortada. 2 çocuğum var okuyan. Yoğun bir şekilde çalışıyorsunuz. Yılbaşını, bayramları ailelerimizle geçiremiyoruz. Aldığımız ücretler hiç değilse bunun telafisi olmalı ama evimizi zor geçindiriyoruz" dedi.

İZBAN çalışanlarından Mücahit Yavuz da personelin kaybedecek bir şeyinin olmadığını ve seslerini duyurmak için de greve başladıklarını kaydetti. Yavuz, "Belki bu ay maaşımızı alamayacağız ama bu süreci kendi lehimize çevirmemiz için elimizden geleni yapacağız. Bu bizim için bir kayıp gibi görünse de ileride menfaatlerimiz için aslında bir kazanım. Bu kazanımlarımızı elde edene kadar, mücadeleden vazgeçmeyeceğiz" diye konuştu. Öte yandan İZBAN çalışanları, aldıkları ücretler tartışma konusu olunca maaş bordrolarını afiş yaparak, Alsancak Garı girişine astı.

(HABER MERKEZİ)  
Son Eklenen Haberler