20 Haziran 2018, Çarşamba

PETKİM’DEN 13 GÖZALTI DAHA

21 Eylül 2016, Çarşamba 06:36

     


FETÖ/PDY’ye yönelik soruşturma kapsamında, PETKİM lojmanlarında dün sabah arama yapıldı. Operasyon kapsamında örgütle bağlantısı olduğu iddia edilen 13 kişi gözaltına alınırken, Yalı Mahallesi’ndeki bir adrese yapılan operasyonda da Petkim emeklisi bir kişi gözaltına alındı.

FETÖ/PDY’nin 15 Temmuz’daki darbe girişiminin ardından örgüte yönelik soruşturma kapsamında, Petkim Petrokimya Holding A.Ş.'nin (PETKİM) Aliağa yerleşkesindeki lojmanlarda dün sabah saatlerinde arama yapıldı. İzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca, FETÖ'ye yönelik soruşturma kapsamında daha önce tutuklanan, serbest bırakılan ya da firari şüphelilerle bağlantılı oldukları iddiasıyla 25 kişi hakkında gözaltı talimatı verilmesi üzerine İzmir merkezli İstanbul, Denizli ve Kütahya'da eş zamanlı operasyon başlatıldı. Operasyonda PETKİM'de çalışan ve daha önce işten çıkarılanların da aralarında olduğu 13 kişi gözaltına alındı.

GÜLEN’E AİT KİTAPLAR VE DÖKÜMANLARA EL KONULDU

Lojmanlarda yapılan aramalarda Fethullah Gülen'e ait kitaplar ele geçirildiği, bazı dijital materyallere el konulduğu, şüphelilere FETÖ üyesi oldukları ve örgüte destek sağladıkları suçlamalarının yöneltildiği öğrenildi. Soruşturma kapsamında PETKİM tesislerinde daha önce de 2 kez arama yapılmış, haklarında gözaltı kararı verilen 31 kişiden 25'i yakalanmıştı. Aralarında eski PETKİM Genel Müdürü Sadettin Korkut ve üst düzey yöneticilerin de bulunduğu şüphelilerden 13’ü silahlı terör örgütü üyesi olmak suçundan tutuklanmış, 12'si ise adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı. Öte yandan Yalı Mahallesi, Attila İlhan Caddesi’ndeki bir eve düzenlenen operasyonda da örgütle bağlantısı olduğu iddia edilen Petkim emeklisi K.K.E. (55) gözaltına alındı.

(HABER: VOLKAN GÜNDÜZ – FOTOĞRAF:AA)  
Son Eklenen Haberler