24 Ocak 2019, Perşembe

NEMRUT KOYU’NDA ACİL MÜDAHALE TATBİKATI

23 Nisan 2018, Pazartesi 06:23

     


Aliağa Nemrut Koyu'nda bulunan PETKİM, MİLANGAZ, NEMPORT, İDÇ, BATI LİMAN, EGEÇELİK Liman Tesisleri bölgede yetkili teşkilat olan UZMAR Denizcilik koordinasyonunda deniz kirliliği acil müdahale tatbikatı gerçekleştirdi.

Aliağa Nemrut Koyu'ndaki liman tesislerinde deniz kirliliği acil müdahale tatbikatı yapıldı. Geçtiğimiz hafta salı günü icra edilen tatbikatın bir gün öncesinde PETKİM Limanı toplantı salonunda masa başı ön toplantı yapıldı. Toplantıda tatbikat günü yapılacak tüm iş ve işlemler sırasıyla belirlendi. Tatbikatın koordinasyon ve gözlem merkezi olarak BATI LİMAN iskelesi olarak belirlendi ve tüm operasyonlar buradan yönetildi.

Senaryo kirlilik; makine dümen arızası yaşayan gemilerin çatışması üzerine oluşturuldu. Kirliliğin kontrol altına alınmasına yönelik 3 farklı liman tesisinden engelleme bariyerleri serildi. Römorkörler ve botlar vasıtasıyla serilen bariyerlerle U ve J konfigürasyonları gerçekleştirilerek kirliliği toplama amaçlı olarak skimmerlar kullanıldı. UZMAR'a ait olan, aynı zamanda "Oil Recovery Ship" notasyonuna sahip "ALTUĞ" isimli römorkör bünyesinde toplanan atıklar PETKİM ve İDÇ liman Tesisleri’nin atık alım ünitelerine teslim edildi ve tatbikat sonlandırıldı.

(VOLKAN GÜNDÜZ)  
Son Eklenen Haberler