24 Nisan 2018, Salı

İTFAİYEDEN GERÇEĞİ ARATMAYAN TATBİKAT

30 Eylül 2016, Cuma 06:18

     


İzmir İtfaiyesi Kuzey Bölge Grup Amirliği, İtfaiye Haftası etkinlikleri çerçevesinde Aliağa Demokrasi Meydanı’nda tatbikat gerçekleştirdi. Senaryo gereği, kimyasal madde taşıyan bir tankere arabasıyla çarpıp kaza yapan vatandaş itfaiye ekipleri tarafından kurtarıldı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı, İtfaiye Haftası’nı çeşitli etkinliklerle kutluyor. Hafta boyunca düzenlenen etkinlikler çerçevesinde, İzmir İtfaiyesi Kuzey Bölge Grup Amirliği tarafından Aliağa Demokrasi Meydanı’nda tatbikat gerçekleştirdi. 7 ekipten oluşan toplam 30 personelin görev aldığı tatbikatta senaryo gereği, arabasıyla kimyasal madde taşıyan bir tankere çarpıp kaza yapan ve araçta maruz kalan bir kişi özel giysili ekipler tarafından kurtarıldı. Ekipler kurtarma işleminin ardından kazazede ve kazanın meydana geldiği alanın dezenfekte işlemini gerçekleştirdi. Tankerdeki kimyasal sızıntı önlendi. Yaklaşık 20 dakika süren tatbikatı çevredeki vatandaşlar ilgiyle takip etti. Aliağa Belediye Başkan Yardımcısı Başkan Yardımcısı Mehmedali Özkurt da tatbikatın yapıldığı alana gelerek bir süre tatbikatı izledi.

KİMYASAL MADDE YÜKLÜ TANKER TEMSİLİ OLARAK KAZA YAPTI

Tatbikat hakkında açıklamalarda bulunan İzmir İtfaiyesi Kuzey Bölge Grup Amiri Kerim Köse, İtfaiye Haftası dolayısıyla İzmir’in birçok yerinde tatbikatlar gerçekleştirildiğini belirtti. Aliağa’da yaptıkları tatbikat hakkında bilgiler veren Köse, “Bugün Aliağa’da yaptığımız tatbikatta, senaryo gereği kimyasal madde taşıyan tankerle bir aracın çarpışması sonucu meydana gelen kazaya müdahale ettik. Kaza nedeniyle araçta mahsur kalan kazazede, zehirle gaz sızıntısının bulunduğu alandan Tip 2 ve Tip 3 dediğimiz özel giysili ekiplerimiz tarafından kurtarıldı. Yıkama, arındırma ve dezenfekte işlemleri yapıldıktan sonra kazazede AKS aracına alınıp yakın bir sağlık kuruluşuna götürüldü. Kazanın meydana geldiği bölgedeki sızıntılar ile tankerdeki sızıntı da yine özel giysili ekiplerimiz tarafından önlendi. Son olarak sızıntı önlendikten sonra da köpük sistemi ile yerde kalan atıkların hava ile teması kesildi.” dedi.

SADECE İZMİR İTFAİYESİ’NDE BULUNAN ROBOTİK ARAÇ

İtfaiye ekiplerinin olası bir trafik kazada nasıl çalıştıklarını tatbikatla gösterdiklerini ifade eden Kerim Köse, tüm vatandaşların İtfaiye Haftası’nı kutladı. Köse ayrıca, Türkiye’de sadece İzmir İtfaiyesi’nde bulunan robotik araç hakkında da bilgiler vererek, “Robotik, insansız aracımız tatbikatta temsili olarak tankerden dışarıya fırlayan kimyasal madde yüklü varili önündeki kıskaç vasıtasıyla alandan uzaklaştırdı. Bu robotik aracımızın kıskacı 2,5 ton kaldırma kapasiteli. Aracın bir özelliği de darbelere ve patlamalara karşı son derece dayanıklı. Bu özel donanımlı araç Türkiye’de sadece İzmir İtfaiyesi’nde bulunuyor. İnsanın girmesi çok riskli olan bölgelere insan zayiatını önlemek için bu araç ile müdahale ediliyor. Robotik araç 2 yıldır İzmir İtfaiyesi tarafından kullanılıyor.” Dedi.

(VOLKAN GÜNDÜZ)  
Son Eklenen Haberler