22 Ekim 2018, Pazartesi

ASEV’DEN ÇOCUKLARA TİYATRO EĞİTİMİ

9 Kasım 2017, Perşembe 06:26

     


Aliağa Belediyesi Sanatevi (ASEV), bünyesinde açtığı ‘Çocuk Tiyatrosu’ kursları ile çocukların hem yaratıcı düşünme süreçlerini geliştiriyor hem de geleceğin bireylerine tiyatronun zevkini aşılıyor.

ASEV, her eğitim döneminde olduğu gibi 2017/2018 eğitim dönemi tiyatro kurslarının startını verdi. Alanında uzman tiyatro eğitmenleri tarafından verilen kurslar ile çocukların tiyatroyu sevmeleri ve tiyatronun yaşamlarının ayrılmaz bir parçası olması hedefleniyor. Çocuklar, tiyatronun temel özelliklerini öğrenerek, bu alanda becerilerini geliştiriyor. Kurslara katılan ilk ve ortaokul çağındaki çocukların ifade güçleri ve beraberinde kendilerine olan güvenleri de artıyor.

“TİYATRO HAYAT KALİTESİNİ ARTTIRIR”

Küçük yaştan itibaren tiyatro eğitimi alan çocukların gelecekte bedenlerini ve dillerini daha iyi kullandıklarını belirten ASEV Çocuk Tiyatrosu Eğitmeni Evrim Yaşar Kargı, “Tiyatro eğitimi alan çocuklar sadece tiyatro değil aynı zamanda diğer benzeri sanatlara ait teknik bilgilerde edinebiliyor. Şuan için 200 çocuğa tiyatro eğitimi veriyoruz. İnanıyorum ki bu çocuklar da çok küçük yaşlarda tiyatro eğitimi aldıkları için günün birinde kendilerine güvenen, kendilerini ifade eden ve toplum içinde benimsenen insanlara dönüşeceklerdir. Bununla birlikte tiyatro hayat kalitesini arttırır. Tiyatroyu bu yaşlarda ne kadar çok sevdirirsek ne kadar çok kabullendirirsek sanata da o derece sahip çıkacaklardır.” dedi.

“ÇOCUKLAR AÇISINDAN ÇOK ÖNEMLİ”

Tiyatronun çocukların akademik hayatlarına da olumlu katkı sağladığını ifade eden Kargı, “Tiyatro çocukların akademik olarak derslerine de etki ediyor. Çocukların ezber yeteneğine katkı sağlıyor. Sayısal anlamda da çocukların beyinlerini rahatlatıp, rahatlamış bir şekilde derse girmelerini sağlıyor. Tiyatro bu anlamda çocuklar açısından çok önemli. Eğer çocukların sosyal etkinlikleri açısından ebeveynler bir etkinliğe katılmalarını düşünüyorlarsa tiyatronun doğru adres olduğunu düşünüyorum. Bu çocuklar bütün özgüvenlerini birçok etkinlikte tabi ki kazanır ama tiyatro çok başkadır. Çocuklarınızı lütfen etkinlik olarak veya eğitim almaları açısından tiyatroya, çocuk tiyatrolarına götürün” dedi.

(VOLKAN GÜNDÜZ)  
Son Eklenen Haberler