20 Haziran 2018, Çarşamba

SANAT DOSTU BAŞKAN, MEBET’İN YANINDAYDI

29 Kasım 2016, Salı 06:42

     


Menemen Belediye Tiyatrosu (MEBET), 79. oyunu olan ‘Muallim´ ile perde açtı. 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla hazırlanan oyunu sahneleyen MEBET oyuncularını yalnız bırakmayan Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin, “İyi ki tiyatro var, iyi ki 1999 yılında ‘İnadına Tiyatro’ demişiz” diye konuştu.

Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin’in göreve ilk başladığı 1999 yılında kurduğu Menemen Belediye Tiyatrosu (MEBET), 79. oyunu olan ‘Muallim’ ile Menemen Belediye Kültür Merkezi’nde seyircisiyle buluştu. MEBET Genel Sanat Yönetmeni Metin Güler’in öğrencileriyle birlikte sahne aldığı tek perdelik oyunda, Ağalar tarafından alınan raporla deliler hastanesine kapatılmış onurlu bir köy öğretmeninin öyküsü anlatıldı.

Tiyatroseverlerin yoğun ilgi gösterdiği oyun öncesinde, tiyatrocu gençlerin ‘Sanat Dostu Başkanımız’ sözleriyle selamladığı Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin; “İyi ki tiyatro var, İyi ki 1999 yılından bugüne değin sevgili Metin Güler kardeşimizle birlikte ‘İnadına Tiyatro’ demişiz. Bugün de Öğretmenler Günü münasebetiyle burada çok güzel bir oyunu hep birlikte seyrederek keyif alacağız. Tüm emekçi öğretmenlerimizin öğretmenler gününü yürekten kutluyorum. Sizleri, bizleri, çocuklarımızı yetiştirmiş ve yetiştirecek olan öğretmenlerimizin önünde bir kez daha saygı ve minnetle eğildiğimi ifade ediyorum. Öğretmen demek; Kurutuluş Savaşı’ndaki o Kuvayi Milliye Ruhunu almış insan demek. Öğretmen demek; çağdaşlık, aydınlık demek. Öğretmen demek; Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk demek, Atatürkçü Düşünce demektir” diye konuştu.

Öğretmenler Günü dolayısıyla hazırlanan Tiyatro oyununun, 25 Kasım Dünya Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde sahnelendiğine dikkat çeken Başkan Tahir Şahin konuşmasına şöyle devam etti; “Aynı zamanda bugün, dünyada ‘kadına şiddete hayır’ demenin günü. Biz Atatürkçü düşünceye gerçekten inanmış, yürekten çalışmış ve çalışmaya devam edecek insanlar olarak, Kemalist ruhunu yaşamış insanlar olarak, anamızdan doğduğumuz günden bugüne kadar hep ‘kadına şiddete hayır’ dedik, yaşamımızın sonuna kadar da ‘kadına şiddete her zaman hayır’ demeye devam edeceğiz. Bu böyle bilinsin.”

Başkan Tahir Şahin’in konuşmasının ardından sahnelenen ‘Muallim’ adlı oyun, izleyicilerden büyük beğeni topladı. Yaklaşık 40 dakikalık performansın ardından oyuncular, sahneden alkışlarla uğurlandı.

(HABER MERKEZİ)  
Son Eklenen Haberler