24 Nisan 2018, Salı

CHP İlçe Başkanı Durmaz,“SALDIRININ GERÇEK FAİLİ BAŞBAKANDIR”

11 Haziran 2016, Cumartesi 06:24

     


CHP Aliağa İlçe Başkanlığı, şehit cenazesinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun önüne mermi atılmasını kınayarak konuyla ilgili basın açıklaması yaptı. CHP İlçe Başkanı Özcan Durmaz, “Genel Başkanımızın önüne mermi bırakarak suikast tehdidinde bulunulmasına seyirci kalan düşük profilli Başbakan, İçişleri Bakanı ve bu kişileri yönlendiren Kaçak Saray zihniyeti saldırının gerçek failleridir” dedi.

CHP Aliağa İlçe Başkanlığı tarafından, geçtiğimiz günlerde Vezneciler’deki terör saldırısında şehit düşen polis memurları için Fatih Camii'nde düzenlenen cenaze töreninde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun önüne mermi atılmasıyla ilgili olarak basın açıklaması yapıldı. Ülke genelindeki tüm CHP teşkilatları ile aynı anda düzenlenen ortak basın açıklamasına CHP İlçe Başkanı Özcan Durmaz, İlçe Kadın Kolları Başkanı Seçil Adalet Işık, Gençlik Kolları Başkanı Berkay Aktaş ve çok sayıda partili katıldı. Parti ilçe binasında gerçekleştirilen basın açıklamasında konuşan CHP İlçe Başkanı Özcan Durmaz, Türkiye’de son günlerde bir akıl tutulması yaşandığını belirterek; “Cumhuriyet tarihimizde daha önce benzerine hiç rastlanılmayan, hiç olmamış şeyler yaşanıyor. İnşallah bunlar son olur, bir daha yaşanmaz. Bir algı yaratmak uğruna, bir yanlış siyaseti sürdürmek uğruna, bir yalanı sürdürmek uğruna inanılmaz şeyler yapılıyor. Hepinizin gördüğü, hepinizin bildiği gibi iki şehit polisimizin cenazesine katılan genel başkanımıza karşı yapılanlar Türkiye’mizin siyasi tarihinde gerçekten de görülmemiş şeylerdir. Bununla ilgili olarak aslında söylenecek çok fazla söz yok. Çünkü hepiniz olanları yakından gördünüz, hepiniz televizyonlarda izlediniz. Neyin yapılmak istendiğini, neyin olup bittiğini gördünüz” diye konuştu.

“SALDIRIYI İCRA EDENLER BİRER PİYONDUR”

Konuşmasında parti teşkilatları tarafından hazırlanan ortak basın açıklamasın metnini okuyan CHP Aliağa İlçe Başkanı Özcan Durmaz, “ İstanbul Vezneciler’de düzenlenen terör saldırısında şehit olan polislerimiz Gökhan Topçu ve Kadir Cihan Karagözlü’nün Fatih Camii’nde kılınan cenaze namazında Sayın Genel Başkanımıza yönelik organize ve planlı bir saldırı düzenlenmiştir. Bu saldırıyı düzenleyenleri ve arkasında kim olduğu belli olan zihniyeti kamuoyunun huzurunda lanetle kınıyoruz. Bu saldırının failleri, şehit cenazelerinde düzenledikleri provokasyonlarla siyasi kazanç elde etmeye çalışmaktadırlar. Cenaze namazında siyasi provokasyon yapacak kadar alçalan, bu yolla şehit cenazelerini bile bölerek, halkı kin ve düşmanlığa sevk etmeye çalışan zihniyet amacına ulaşamayacaktır. Bu aşağılık saldırıyı icra edenler kendilerine verilen talimatları yerine getiren birer piyondur. Devlet erkânının katıldığı bir cenaze namazı sırasında bu piyonların Sayın Genel Başkanımızın önüne mermi bırakarak suikast tehdidinde bulunmasına seyirci kalan düşük profilli Başbakan, İçişleri Bakanı ve bu kişileri yönlendiren Kaçak Saray zihniyeti bu saldırının gerçek failleridir. Görevini bilinçli olarak ihmal eden veya bu saldırıyı düzenlediği yönünde çok ciddi şüpheler bulunan şahıslar hakkında hukuki süreç hızla başlamalı ve bütün sorumlular ortaya çıkartılmalıdır” dedi.

“SORUMLU ERDOĞAN VE AKP YÖNETİCİLERİDİR”

Hiçbir tehdit ve baskının Cumhuriyet Halk Partisi’ni ve Cumhuriyet Halk Partilileri yıldıramayacağını söyleyen Durmaz, “Bugün gelen her şehidin sorumlusu PKK Terör Örgütü’ne yardım ve yataklık yapmış olan Erdoğan ve AKP yöneticileridir. Şehitlere ‘kelle’, PKK terör örgütü lideri Öcalan’a ‘sayın’ diyen, ‘şehit cenazesi gelince yaygara çıkartıyorlar’ ifadesini kullanan, ‘AKP ile PKK doğrudan görüşüyor’ diyerek işlediği suçu itiraf eden, Erdoğan ve AKP yöneticileri PKK’nın şehirleri silah deposu haline çevirmesine, vergi mahkemeleri kurmasına, trafik kontrolü yapmasına hatta askere alma şubeleri açmasına göz yummuş, valilere verdikleri ‘dokunmayın’ talimatı ile PKK’nın önünde siper olmuştur. Tarihe geçen bu büyük suçların üstü çirkef politikalar, aşağılık saldırılar ve mesnetsiz iftiralar ile asla kapatılamaz. Bu büyük suçların hesabını sormak Cumhuriyet Halk Partisi’nin asli görevidir. AKP hükümetinin şehit cenazelerini bile bir saldırı aracı olarak kullanacak kadar alçak bir zihniyete teslim olduğu, bu kutsal alanı bile koruyamayacak kadar aciz bir halde bulunduğu ortadadır. Bu durum nedeniyle Cumhuriyet Halk Partisi hukuken ve ahlaken tartışmasız hakkı olan meşru müdafaa ve kendi güvenliğini kendi sağlama hakkını kullanacaktır. Cumhuriyet Halk Partisi tarihi özgürlük ve bağımsızlık için mücadele tarihidir. Cumhuriyet Halk Partisi ülkenin bölünmez bütünlüğü ve halkımızın özgürce yaşaması için hayatını feda eden şehitler ve kahramanlar tarafından yazılmıştır. Dün olduğu gibi bugün de Cumhuriyet Halk Partisi “Ey vatan dinsin gözyaşların, yetiştik çünkü biz” diyen ruhun simgesidir. Hiçbir tehdit, hiçbir baskı Cumhuriyet Halk Partisi’ni ve Cumhuriyet Halk Partilileri yıldıramaz. Tarih bunu deneyip, sonra kendini çöp sepetinde bulanların hikayeleriyle doludur. Yedi düvele ders veren Cumhuriyet Halk Partililer, şahsi ikbalini ülkenin geleceğinin üstünde tutan, en aziz değerleri kullanmayı kendine bir siyaset aracı gören, gaflet ve delalet içerisindeki zihniyete de gereken dersi verecektir” dedi.

“DİKTATÖRLÜK SEVDALILARI HÜSRANA UĞRAYACAK”

Baskı ve şiddetten medet umanların amaçlarına asla ulaşamayacaklarını kaydeden Durmaz açıklamayı şu ifadelerle sonlandırdı, “Şehirlerinde savaş manzaraları, sokaklarında ölüm tehdidi olan, bütün hakların gasp edildiği bir dikta düzeninde yaşamaya zorlanan aziz halkımız asla umutsuzluğa kapılmamalıdır. Diktatörlük sevdalıları hüsrana uğrayacaktır. Demokrasi ve Cumhuriyet kazanacaktır. Bugün baskı ve şiddetten medet umanlar amaçlarına asla ulaşamayacaktır. Türkiye’nin sorunlarının çıkışı Cumhuriyet Halk Partisi çatısı altında birleşmek, özgür ve barış içerisinde bir Türkiye mücadelesinde yer almaktır. Bütün halkımızı bu büyük davada yerini almaya davet ediyor, aziz şehitlerimizi rahmetle anıyor, halkımıza Cumhuriyetin aydınlık günlerini müjdeliyoruz. Halkımıza saygıyla ve inançla duyururuz." Durmaz’ın basın açıklamasın metnini okumasının ardından partililer ayağa kalkarak alkışlarla saldırıyı protesto ederken “Mustafa Kemal’in Askerleriyiz”, “Baskılar Bizi Yıldıramaz”, “Faşizme Karşı Omuz Omuza" şeklinde sloganlar attı.

(VOLKAN GÜNDÜZ)  
Son Eklenen Haberler