19 Eylül 2018, Çarşamba

HAMZA DAĞ: “KOCAOĞLU’NDAN ÖZÜR BEKLİYORUZ”

13 Eylül 2017, Çarşamba 06:30

     


Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ, hafta sonu gerçekleşen İZBAN Selçuk-Torbalı hattının açılışında yaşanan olaylarla ilgili İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’ndan özür beklediklerini belirtti.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ, hafta sonu gerçekleşen İZBAN Selçuk-Torbalı hattının açılışında yaşanan olaylarla ilgili açıklama yapan CHP genel başkan yardımcılarının ve milletvekillerinin sözlerini değerlendirmek amacıyla yazılı açıklamada yaptı.8 Eylül'de belediye ve hükümetin ortak projesi İZBAN'ın Torbalı- Selçuk hattının açılış öreninde yaşanan krizde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, sözleri "Recep Tayyip Erdoğan" tezahüratıyla kesilmesi üzerine tepki göstererek töreni terk etmişti.

“BU YAPTIKLARINA ŞAŞIRMAMAK LAZIM”

Aziz Kocaoğlu’nun törendeki tavrının saygısızlık olduğunu söyleyen Hamza Dağ, konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, “Aziz Kocaoğlu'nun tören sırasında buluttan nem kapar derecesinde bir anda parlaması ve sınırları aşan açıklamalarda bulunması orada bulunan başta Başbakanımıza, milletvekillerimize ve vatandaşlarımıza karşı apaçık bir saygısızlıktır ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanına yakışmamıştır. Kendileri son dönemlerde ki siyasi beceriksizliklerini, belediyeye karşı şikâyetleri, huzursuzlukları, yapılamayan hizmetleri ve trafik problemini böyle bir kavga içine girerek ört bas etmeye çalışmaktadır. Aslında bu yaptıklarına şaşırmamak lazım, çünkü karşımızda kendi partisinden ilçe belediye başkanlarıyla bile sürekli kavgaya tutuşan Aziz Kocaoğlu var. Biz 'yatırım' diyoruz, 'yeni projeler' diyoruz, 'daha gelişmiş ve daha güzel bir İzmir' diyoruz; onlar ise ısrarla 'kavga' diyor, gerginlik çıkarıyor." dedi.

"BENİM DE CUMHURBAŞKANIMDIR' DİYEBİLİRDİ"

Olayda lanse edildiği gibi, bulundukları yerden bir yuhalama veya bir laf atma durumunun söz konusu olmadığını ifade eden Dağ, “Bir grup 'İzmir Azizdir Aziz kalacak' sloganı atıyor, diğer bir grup ise 'Recep Tayyip Erdoğan' sloganı atıyor. Sayın Kocaoğlu böyle bir slogan karşısında 'Benim de Cumhurbaşkanımdır', deyip geçebilirdi, fakat kendisi üslupsuzluğu tercih etmiştir. Özellikle bu tavırlarını İzmir aşığı Başbakan Binali Yıldırım karşısında yapması nezaket kurallarını hiçe saydığının göstergesidir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti Başbakanı'na karşı el kol hareketleri yaparak bağıra bağıra konuşmak devlet terbiyesine yakışmaz. Kendilerinin Başbakanımıza ve İzmirlilere bir özür borcunun olduğunu düşünüyoruz. Başbakanımızın İzmir'e ve İzmirlilere olan muhabbeti ve sevgisi herkesin bildiği bir gerçektir. Kendileri Başbakan olmaları dışında İzmir milletvekilliği görevini de çok iyi bir şekilde yerine getirmektedir. İzmir ile ilgili yatırımlarla ve projelerle ilgili bizzat sorumluluk almakta ve takip etmektedir. Bu projelerin hayata geçmesi sürecinde ekstra çaba sarf etmektedir." diye konuştu.

"ALTIOK İZMİR’E GELSE KAYBOLUR"

Hamza Dağ, CHP genel başkan yardımcılarının konuyla ilgili açıklamalarını hayretle okuduğunu belirterek, "Açıklamalarda Ak Parti'yi İzmir'e müjde verip hiçbir şey yapmamakla itham etmişler. Bu açıklamaları yapanlar eğer İzmir'e hava yolu ile gelecek olursa son dönemde yapılan havaalanını göreceklerdir. Havaalanından çıkıp Yeşildere üzerinden CHP İl Başkanlığı'nı veya İzmir Büyükşehir Belediyesi'ni ziyaret edecek olurlar ise de Konak Tüneli'nden geçecektirler. Ankara'dan kara yolu ile gelecek olanlarsa Belkahve Tüneli'ni görecektirler. İstanbul'dan gelecek olanlarda 1 Temmuz'dan sonra Sabuncubeli Tüneli'ni görecektir. İzmirliler bu yatırımları ve dahası fazlasını hak ediyor. İzmir milletvekili olduğu için olaylara dahil olma zorunluluğu hisseden Genel Başkan Yardımcısı Zeynep Altıok kimsenin anlamadığı bir tablo ortaya koymuştur. İzmir'le ilgili yorum yapmadan önce kendilerini İzmir'e gelip bu şehrin havasını solumalarını tavsiye ediyoruz. Ancak, kendisi o kadar bu şehre yabancı ki kaybolacağı endişesi de taşımıyor değiliz. Temel atma törenleriyle açılış törenleri arasındaki farkı dahi bilmeden karalama içerisine girmesi biz İzmirlilerin kabulleneceği bir durum değildir." dedi.

“AKIL FUKARALIĞI”

Dağ, belediyenin başarısının krediyle değil hizmetle ölçüldüğünü söyleyerek, "CHP'nin asli görevlerini dahi yapmaktan aciz olan İzmir Büyükşehir Belediyesine hesap sormak yerine hükümetimizin yatırımlarına dil uzatması akıl fukaralığıdır. Büyükşehir Belediyesinin 2 milyarlık yatırım yaptığı 2016 yılında sağımıza solumuza bakıyoruz, fakat ortada elle tutulur bir şey göremiyoruz. Gördüğümüz tek şey tramvay hizmetidir. Bu projenin gerekliliğinin tüm İzmirliler için bir soru işareti olduğunu da biliyoruz. Bu projenin İzmir'e faydalı mı yoksa zararlı mı olduğunu zaman gösterecektir. Sürekli olarak İzmir Büyükşehir Belediyesinin kredini notunun yükseldiği ve rahatlıkla kredi alabildiğinden söz ediliyor. Açıkçası kredi alabilmekten ziyade belediyelerin başarısı yapmış olduğu hizmetlerle ölçülür. Yani krediyi alıp hizmet yapmayacaksa aldığı o paranın ne anlamı kalıyor? Zaten ortada bahsettikleri gibi bir tablo bulunmuyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin, İslam Kalkınma Bankası da dahil bir çok yere kredi için başvurduğu halde olumlu dönüş alamadığını biliyoruz" dedi.

"İZMİR'E HÜKÜMET DESTEĞİ İKİNCİ SIRADA"

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, merkezi yönetimin büyükşehir belediyelerine ayırmış olduğu bütçenin nüfusa orantılandığında İzmir'in, Ankara ve İstanbul'un önünde ikinci sırada olduğunun görüleceğini belirterek, "Sadece 2016 rakamlarına bakarsak anlayacağız. Ayrıca İzmir'in, İstanbul gibi bütçesi pek çok devletin bütçesinden büyük olan bir belediyeden daha avantajlı olduğunu, Bütün büyükşehirlerin kişi başına düşen geliri açısından değerlendirildiğinde ise ortalamanın 1,5 katı gibi bir orana sahip olduğunu görüyoruz. Dolayısıyla iktidarın kaynak aktarmadığı, yada hizmet üretmediği gibi bir argüman ile yapılan saygısızlığı ve hakareti meşru görme çabası gerçekten tam bir aymazlıktır. Bugüne kadar İzmir'de çakılı bir çivisi dahi olmayanların hizmet üzerinden bizi eleştirmeye kalkmaları hiç bir anlam da ifade etmemektedir." dedi.

(VOLKAN GÜNDÜZ)  
Son Eklenen Haberler