20 Haziran 2018, Çarşamba

KYME’NİN KIYILARI TEMİZLENDİ

2 Mayıs 2017, Salı 07:09

     


Deniz Temiz Derneği (TURMEPA), Aliağa Belediyesi, İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi, TED Aliağa Kolej ile Aliağa Amatör Balıkçılar ve Deniz Sporları Derneği’nin (ALDER) koordinasyonuyla Aliağa ilçesinde bulunan KYME Antik Kent bölgesinde kıyı temizliği yaptı.

KYME Antik Kent bölgesinde kıyı temizleme çalışmaları öncesinde TED Aliağa Koleji öğretmenleri KYME antik kent hakkında tarihi bilgiler verirken, Aliağa Belediyesi tarafından eldiven ve çöp poşeti temin edildi. Deniz Temiz Derneği (TURMEPA), TED Aliağa Koleji, Aliağa Belediyesi, İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi, Aliağa Amatör Balıkçılar ve Deniz Sporları Derneği (ALDER) koordinesinde yapılan etkinliğe katılan çevre gönüllülerin yaklaşık 3 saat süren çalışmaları sonucunda kıyıdan 400 kilo çöp toplandı. Yaşar Üniversitesi’nden gelen gönüllülerinde destek verdiği etkinlikte KYME antik kent sahili pırıl pırıl bir görüntüye kavuşturuldu. Ayrıca öğrencilere tarih ve çevre bilinci de aşılandı. ‘Kyme Tarihi Liman Bölgesi Kıyı Temizleme’ etkinliği kapsamında toplanan çöpler arasında ağırlıklı olarak; sigara izmaritleri, naylon poşetler, şişeler, brandalar ve lastik tekerlekler yer aldı. Etkinlik sonunda bir araya toplanan atıklar, daha sonra Aliağa Belediyesi ekiplerince kamyona yüklenerek atık toplama tesisine götürüldü.

Yörük: “Uygarlığın başlangıcı sayılabileceği bir yerde kirliliğin olmamasını istiyoruz”

Kıyı temizleme çalışmasına destek veren tüm kurumlara ve çalışanlarına teşekkürlerini ileten ve Geleneksel olarak düzenlenen kıyı temizleme faaliyetlerine havaların ısınmasıyla birlikte tekrar başladıklarını dile getiren n TURMEPA Proje Koordinatörü Saygun Yörük, “KYME sahilinde özellikle katı atık olmak üzere genel bir temizleme çalışması yaptık. Çalışma yaptığımız alan yaklaşık 400 metrelik bir kıyı şeridi. Toplanan atıkların doğada kaybolma sürelerini irdeleyerek farkındalık yaratmaya çalışacağız. Uygarlığın başlangıcı sayılabileceği bir yerde kirliliğin olmamasını istiyoruz” dedi. Aliağa’da 13 yıldır faaliyet gösteren ve 192 üyesi bulanan bir dernek olduklarını ifade eden ALDER Yönetim Kurulu Başkanı Naci Biçer ise “Gönüllülük esasına göre deniz ve kıyı temizleme faaliyetlerinde bulunuyoruz. Kıyı temizliği dışında da Aliağa’daki okul ve sivil toplum kuruluşlarıyla beraber çeşitli sosyal sorumluluk projelerine imza atmayı hedefliyoruz” dedi.

(NİMET ERGÜN)  
Son Eklenen Haberler