19 Haziran 2018, Salı

TÜPRAŞ’TA MUTLU SON MU?

17 Mayıs 2017, Çarşamba 07:08

     


Tüpraş’ın Aliağa,Batman, Kırıkkale ve Kocaeli’de bulunan tesislerinde örgütlü olan Petrol İş ile işveren arasında anlaşma sağlandı.

İşverenden gelen talep üzerine Pazartesi günü yapılan görüşmeler sonunda şirketin Batman, Kırıkkale ve Kocaeli rafinerisi işyeri temsilcileri işverenin teklifini kabul ederek toplu iş sözleşmesini imzaladı. Petrol İş Aliağa Şubesi’nin imzalamadığı ve karşı çıktığı iki yıl geçerli olacak anlaşma hükümlerine göre işçilere ilk 6 ay için yüzde 9, ikinci ve üçüncü 6 ay için enflasyon oranında, son 6 aylık dilim için ise enflasyon+0,50 oranında ücret artışı öngörülüyor. Konuyla ilgili Kap’a (Kamu Aydnlatma Platformu) yapılan açıklamada aynı zamanda birleştirilmiş sosyal yardım ve bayram parası gibi konularda da iyileştirmeye gidildiği bilgisine yer verildi.

“İŞÇİNİN İRADESİNİ ÖN PLANDA TUTTUK”

Petrol İş Aliağa Şube Başkanı Ahmet Oktay, kendilerinin sözleşmeyi imzalamamış olmalarının sonucun değiştirmeyeceğini belirterek “Aliağa Tüpraş işyeri temsilcisi olarak sözleşmeyi imzalamadık. Görüşmeler daha iyi bir sonuçla bitebilirdi. Dört bölge arasında iyi bir birliktelik sergilendi. Bizler bu süreç zarfında işçi iradesini ön planda tuttuk. Alınan ücret artışı kötü değil ancak bizim hedefimiz çift haneli rakamlardı. Bunu elde edebilirdik de. Toplantı süreci ve sonuçlarını Tüpraş’taki sendika üyesi arkadaşlarımızla paylaştık. Şu an rafineride işleyiş tamamen normale döndü, işçi kardeşlerimiz görevlerinin başındalar.” dedi.

İŞÇİ MEMNUN DEĞİL

Sözleşme sonrası görüşlerini aktaran işçilerden bazıları bu sonucu hezimet olarak kabul ederek kınadıklarını belirtirken, bir kısmı da şubeler arası anlaşmazlığa dikkat çekerek “Tüpraş şubelerinin dördü birlikte hareket ediyor deniliyordu. İzmir hariç diğer şubelerin dik duruşunu gördük. Üç gün olmadan imza attılar. İzmir Tüpraş işçisi böyle direnmese kabul ettikleri yüzde 9’u bile göremezlerdi.” diyerek tepkilerini dile getirdiler.

(BÜLENT PINARBAŞI) 
Son Eklenen Haberler