20 Haziran 2018, Çarşamba

PİYASADA 'BABALAR GÜNÜ' HEYECANI

18 Haziran 2016, Cumartesi 06:44

     


Geçtiğimiz sene 21 Haziran'da kutlanan Babalar günü bu sene 19 Haziran Pazar günü kutlanacak. Bu yıl Babalar Günü’nün Ramazan ayına denk gelmesi tatil rezervasyonları ve restaurantları olumsuz etkilerken babalar için en güzel hediye, çocukların karneleri olacak.

Bu özel günde babalarını mutlu edecek en güzel hediyeyi almak için çocuklar birbiriyle yarışacak. Bu hafta sonu satışların normal günlere göre daha canlı geçmesini bekleyen esnaf, çarşıda son gün hareketliliği yaşayacak. Piyasayı hareketlendirmesi umulan özel günlerin sonuncusu olan Babalar Günü, Anneler Günü kadar olmasa da özellikle hediyelik eşya ve erkek giyim mağazalarında satışları arttıracak.

BABALAR GÜNÜ'NÜN TARİHÇESİ

Bir Amerikan İç Savaşı gazisinin kızı olan Sonora Smart Dodd, Anneler Günü gibi babaların da bir günü olması gerektiğini düşünmekteydi. Dodd’un babası annelerinin yokluğunda altı çocuğunu tek başına büyütmüştü. Babasının doğum günü olan 5 Haziran’ın Babalar Günü ilan edilmesi için çalışmalara başlamış ama bu çalışmalar o tarihe yetişemeyerek kutlamalar haziran ayının üçüncü pazar gününe ertelenmiştir. Bu yüzden Babalar Günü Haziran ayında kutlanır. Babalar Günü ilk kez 19 Haziran 1910′da Washington’un Spokane şehrinde kutlanmıştır. 1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge kutlamaları desteklemiş; ama resmi olarak Babalar Günü ilan etmemiştir. 1966 yılında ise o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl haziran ayının üçüncü pazarının Babalar Günü olarak kutlanacağını açıklayan bir bildiri yayımlamıştır. 1972 yılındaysa başkan Richard Nixon’ın imzasıyla Babalar Günü yasal olarak ABD’de resmi tatil ilan edilmiştir.

(EMEL OTURAK)  
Son Eklenen Haberler