20 Haziran 2018, Çarşamba

KAÇAK HAFRİYATI BİTİRECEK SİSTEM

19 Mayıs 2016, Perşembe 06:11

     


İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin hafriyat kamyonlarını GPS cihazıyla uydudan takip edeceği otomasyon sisteminin başlangıç tarihi 1 Ağustos'a ertelendi. Sistemin Aliağa’daki kaçak hafriyat dökümlerinin de önüne geçmesi bekleniyor.

Daha önce 30 Mayıs 2016'da başlayacağı açıklanan GPS cihazıyla uydudan takibi sağlayan otomasyon sistemi, sektörden gelen talep üzerine iki ay ertelendi. Hafriyat toprağı, inşaat ve yıkıntı atıklarını taşıma faaliyeti yapan firmalardan gelen taleplerin değerlendirilmesi sonucunda İzmir Büyükşehir Belediyesi, GPS taktırılarak sisteme dahil olan araçların damper renginin vize tarihine kadar değiştirilmemesi, vize yapılırken mevzuat gereği sarı renge boyanması ve otomasyon sistemine geçiş tarihinin 1 kereye mahsus olmak üzere 1 Ağustos 2016 tarihine uzatılmasına karar verdi.

SİSTEME KAYIT OLMAYANLAR ÇALIŞAMAYACAK

Yeni sistem ile birlikte Aliağa gibi hafriyat çalışmalarının yoğun olduğu yerleşim yerlerinde, tüm hafriyat firmalarına ait kamyonlar, ‘Hafriyat Toprağı, İnşaat ve Yıkıntı Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği’ne uygun hale getirilecek. Uygulama kapsamında, hafriyat kamyonlarının GPS cihazını bulundurması da zorunlu hale geliyor. Hafriyat toprağı, inşaat ve yıkıntı atıklarını üretildiği noktadan araçlarla bertaraf edileceği tesise ulaştırılıncaya kadar “uydudan takip edilmesine yarayan” sisteme kayıt olmayan kamyonlar, 1 Ağustos 2016 tarihinden sonra İzmir sınırları içerisinde çalışamayacak.

KAÇAK DÖKÜM YAPANLARA CEZAİ İŞLEM

Kamyonlara GPS montaj işlemlerinin başladığını hatırlatan yetkililer, sisteme dahil olmayan kamyonlar için Büyükşehir Belediyesi’nden Hafriyat Toprağı, İnşaat ve Yıkıntı Atıkları Taşıma İzin Belgesi ile ilçe belediyelerinden Atık Taşıma ve Kabul Belgesi düzenlenmeyeceği uyarısında bulundu. Kaçak döküm yapan firmalara 147 bin 285 TL, şahıslara ise 49 bin 95 TL’ye kadar cezai işlem uygulanacak. Yeni sistem sayesinde, kentteki istenmeyen görüntülerin de önüne geçilecek.

(VOLKAN GÜNDÜZ)  
Son Eklenen Haberler