131019098
29 Ekim 2020, Perşembe

ALDER, BARINAĞA ENGELLİ RAMPALARI YAPTI

29 Mayıs 2019, Çarşamba 06:31

     


Avcı Ramadan Park ve Rekreasyon Alanı’nda bulunan amatör balıkçı tekne barınağına engelli vatandaşların kullanımına yönelik olarak engelli rampaları yapıldı.

Engelli vatandaşların amatör balıkçı tekne barınağındaki teknelere binmelerindeki engeller, Aliağa Amatör Balıkçılar ve Deniz Sporları Derneği(ALDER) tarafından ortadan kaldırıldı. Avcı Ramadan Park ve Rekreasyon Alanı’na Aliağa Amatör Balıkçılar ve Deniz Sporları Derneği (ALDER) tarafından engelli vatandaşların hayatını kolaylaştırmak amacıyla engelli rampaları yapıldı.

“Engellilere engel kalmadı”

Her alanda özgürce yaşama hakkı olan engelli bireylerin denizle buluşması amacıyla engelli rampaları yaptıklarını söyleyen Aliağa Amatör Balıkçılar ve Deniz Sporları Derneği (ALDER) Başkanı Naci Biçer “Limanımıza engelli arkadaşlarımızın gelip gitmesinde sıkıntı oluyor. Denize gitmelerinde teknelere binmelerinde sıkıntı yaşıyorlar. Bunları önlemek için üç tane rampa yapılarak ALDER’de engellilere engel kalmadı. Bütün engelli kardeşlerimizi bekliyoruz. Denize çıkabilirler, kayığa binebilirler, istedikleri aktiviteyi yapabilecekleri durumuna getirdik emeği geçen herkese teşekkür ederim.” dedi.

“Türkiye geneline de yayılmasını istiyoruz”

Engellilerin ulaşım sıkıntısı olan birçok alan olduğunu dile getiren Aliağa Engelliler Rehabilitasyon Derneği Başkanı Aytaç Bayar, “ Bunlardan bir tanesi de deniz kenarları ve sahiller. Naci başkanımız gibi görevli insanlar sayesinde bu limana rahat girip çıkabiliyoruz. Tabi ki bunun Türkiye geneline de yayılmasını istiyoruz. Aliağamızdaki ALDER gibi diğer ilçelerde de limanların giriş çıkışlarına rahatça kullanılmasını ve hatta gezi turlarında teknelere binmemiz için rampa veya gerekli asansör sistemleri yapılmasını gönülden diliyoruz. ALDER Başkanımızın bu konudaki duyarlılığından dolayı kendilerine teşekkür ediyorum. Bu duyarlılığın diğer il ve ilçelerdeki dernek başkanlarına da örnek olup biz engellilerin ulaşımlarını kolaylaştırmalarını gönülden rica ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Deniz kenarı olan alanlarda örnek olmasını diliyorum”

Sağlık-Sen 1 No'lu Şube Engelliler Komisyonu Başkanı Musa Pala ise bu tür uygulamaların diğer illerin, ilçelerin deniz kenarı olan alanlarda örnek olmasını istediklerini belirterek, “ALDER Başkanımız Naci Beye bu naif davranışından dolayı teşekkür ediyoruz. Biz engellilerin zor olan hayatlarını bir nebze olsun bir dokunuşla iyi hale getirme çabalarını takdirle karşılıyoruz. Bu tür uygulamaların diğer illerin ilçelerin deniz kenarı olan alanlarda örnek olmasını diliyorum. Karada birçok sorunu aşmış olduğumuz görülmekte ama deniz ulaşımında teknelere çıkışımızda sahil bantlarındaki yüzme anlamında maalesef ki hala devam etmektedir. Bu tür davranışlar bütün il ve ilçe belediyelerine örnek olmalarını diliyorum. Naci başkanıma sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.” şeklinde konuştu.

(NİMET ERGÜN)  
Son Eklenen Haberler