17 Temmuz 2018, Salı

ZEYBEK KÜLTÜRÜNÜ YAŞATIYORLAR

1 Temmuz 2017, Cumartesi 07:03

     


Aliağa’da kurulan ve kısa sürede ulaştığı yüksek üye sayısı ile dikkat çeken Aliağa Yörükler Derneği, Türk kültürünün en bilindik oyunlarından olan Zeybek kültürünü yaşatıyor.

Ege denince ilk akla gelen Zeybek oyunu, Aliağa Yörükler Derneği’nin kendi bünyesinde kurduğu folklor ekibi ile Aliağa’da yaşatılıyor. 10 kişiden oluşan ekip haftanın üç günü Harmandalı, Kostak Ali, Süslü Jandarma ve Kerimoğlu Zeybeği oyun türlerinde eğitim alıyor. Kısa sürede dikkatleri üzerine çekmeyi başaran Aliağa Yörükler Derneği Zeybek Ekibi, Sanatçı Fatoş Kadıoğlu‘nun hazırlayıp sunduğu Vizyon Türk TV ‘de canlı olarak yayınlanan ‘Yörük Kızı’ programına konuk oldu. Aliağa Yörükler Derneği’nin de tanıtıldığı programda sahne alan Zeybek Ekibi, gösterileriyle programa renk kattı.

Zeybek oyunlarının mertlik, yiğitlik ve gururun bir simgesi olduğunu belirten Aliağa Yörükler Derneği Başkanı Erhan Küçük, “Bugün Zeybeklik tarihi bir anı olarak yaşatılmaktadır. Bizde dernek olarak bu anıyı yaşatmak için zeybek ekibi kurmaya karar verdik. Dernek faaliyetlerimiz kapsamında Türk Kültürünü temsil eden bu oyununun Aliağa’da yaygınlaşması için de çalışmalarımızı sürdüreceğiz.” dedi.

(VOLKAN GÜNDÜZ) 
Son Eklenen Haberler