17 Aralık 2018, Pazartesi

KOLEKTİF HAYALGÜCÜ ORKESTRASI’NDAN MUHTEŞEM KONSER

22 Şubat 2018, Perşembe 06:17

     


Dünyaca ünlü caz müziği sanatçısı Timuçin Şahin önderliğinde, dünya müziğinin önde gelen isimleri ile Bergamalıların birlikte oluşturduğu Bergama Kolektif Hayalgücü Orkestrası muhteşem bir konser verdi.

“Bergama Kolektif Hayalgücü Müzik Merkezi (BKHMM)” ile dünya müziğinin önde gelen isimlerini bir eğitim habitatında buluşturan dünyaca ünlü caz sanatçısı Timuçin Şahin bu yıl ikincisi gerçekleştirilen proje ile müziğin paylaşımını yeniden Bergama’ya taşıdı. 4 Hafta süren çalışmalar sonunda Bergamalılardan çocuklar ve yetişkinler olarak ayrı ayrı kurulan Bergama Kolektif Hayalgücü Orkestrasının verdiği muhteşem konser büyük beğeni kazandı. Bergama Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen konserde Bergamalı küçük müzisyenler kendi eserlerini yönetti. Yetişkinler grubu da çeşitli doğaçlamalarla çalışmalarından örnekler verdi.

TÜRKİYE’DE İLK, DÜNYA ÜZERİNDE ÖRNEĞİ YOK

Konser sırasında BKHMM ile ilgili bilgiler paylaşan Timuçin Şahin; “Kolektif Hayalgücü Orkestrası bir model olarak Türkiye’de ilk. Dünya üzerinde de bir örneği yok. Daha önce değil çağdaş müzik, belki enstrümantal müzik bile dinlememiş, müzisyen olan yada olmayan yetişkinler ve çocuklarla yaş, seviye yada müzikal tecrübe bariyerlerinin olmadığı orkestramız ile çağdaş müziğin en uç müzikal felsefelerini paylaştık. Projemizin amacı yüksek sanatı, kolektif bilinç, doğa ve insan sevgisi ile aynı platformda buluşturmak. Doğayı ve geleceği yok etmeden medeniyeti kurgulamanın mümkün olduğu gerçeğini kanıtlayan Bergama Belediyesi ve Bergama’nın bu güzel, yetenekli insanlarıyla bu anlamlı projeyi gerçekleştirmek benim için tarifsiz bir mutluluk oldu” dedi.

TÜM DÜNYAYI DEĞİŞTİREBİLECEK GÜCE SAHİPLER

Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç ise; “Bu projeyi yaşama geçiren Timuçin Şahin’e çok teşekkür ediyorum. Onun enerjisi, çocuklar için, gençler için bir şeyler yapma idealleri ortaya çok güzel bir iş çıkardı. Bugün sahnede izlediğimiz sadece müzik değil aslında. Çok önemli iki sözcük var bu proje içerisinde. Birisi ‘Kolektif’ diğeri ise ‘Hayalgücü’. Kolektif bir şekilde, ortak bir şekilde, birbirimizle, yanımızdakiyle, arkadaşımızla birlikte hayata karşı mücadele ettiğimizde yaşamı güzelleştirebiliyoruz. Hayalgücü olduğunda da yapamayacağımız hiçbir şey yok. Çocuklarımızın hayali, onların kolektif birlikteliği hepimiz için çok değerli. Onlar sadece Bergama’yı değil, dünyayı değiştirebilecek güce sahipler. Bugün onu bize gösterdiler. Bu projede binlerce kilometre uzaktan hiçbir maddi karşılık beklemeden, kendi işlerini ve belki de konserlerini bırakıp ta buraya gelen değerli müzik insanlarına ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi. Konuşmaların ardından BKHMM çalışmalarına katılanlara Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç tarafından sertifikaları dağıtıldı. 

(HABER MERKEZİ)  
Son Eklenen Haberler