26 Mayıs 2019, Pazar

KONUT FİYATLARI DÜŞÜŞE GEÇTİ

8 Haziran 2018, Cuma 06:54

     


Hürriyet Emlak Nisan 2018 Emlak Endeksi verilerine göre, Aliağa’da satılık konut fiyatları yüzde 3’lük bir düşüş gösterdi.

İzmir’de konut fiyatları bu yıl da yükselişine devam etti. Hürriyet Emlak Nisan 2018 Emlak Endeksi verilerine göre, İzmir’de satılık ve kiralık konut fiyatları son 6 ay içerisindeki çıkışını sürdürdü. Tüm ilçeleri dikkate alındığında, İzmir genelinde satılık konut fiyatlarındaki artış son 6 aylık dönemde ortalama yüzde 4 seviyesinde gerçekleşti ve 3,097 TL/metrekare fiyata ulaştı. Bu dönemde fiyatı en çok artan ilçeler yüzde 31 ile Karaburun ve yüzde 30 ile Foça oldu.

En dikkat çekici rakam ise Çeşme’den geldi. Çeşme’deki satılık konut fiyatlarının son 6 ay içerisinde yüzde 9 oranında gerileme yaşaması dikkat çekti. Bununla birlikte Çeşme’de kiralık fiyatları geçtiğimiz 6 aylık dönemde yüzde 51 artarak bir rekora imza attı. İzmir geneline bakıldığında ise kiralık konutlardaki artışın ortalama yüzde 3 seviyesinde olduğu görüldü. Yüzde 51’lik artış ile başı çeken Çeşme’nin yanı sıra kiralık fiyatlarının Seferihisar’da yüzde 46, Foça’da yüzde 25 ve Bergama’da yüzde 18 artış göstermesi dikkat çekti. Karaburun’daki kiralık fiyatları ise sürpriz olarak değerlendirilebilecek bir şekilde son 6 aylık dönemde yüzde 10 seviyesinde düşüş gösterdi. Son 6 ayda İzmir’de satılık konut fiyatları ele alındığında ise Aliağa’daki satılık konut fiyatları yüzde 3’lük bir düşüş gösterdi.

(VOLKAN GÜNDÜZ) 
Son Eklenen Haberler