18 Haziran 2018, Pazartesi

PETKİM’DE UYARI EYLEMLERİ SÜRÜYOR

15 Haziran 2017, Perşembe 06:28

     


Petrol-İş Sendikası ile Petkim ve Star Rafinerisi yetkilileri arasında uzunca bir süredir devam eden Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde bir ilerleme kaydedilememesi üzerine Petrol-İş Aliağa şubesi geçtiğimiz hafta sonu uyarı eylemlerine başladı.

Bu dönem Petrol-İş Sendikası’nın yaklaşık 40 iş yerinde TİS sürecini geride bıraktığını söyleyen Petrol-İş Aliağa Şube Başkanı Ahmet Oktay bu toplu sözleşme sürecinde yaygın olarak işverenlerden 2 yıl olan sözleşme sürelerini 3 yıla çıkarma talebini gördüklerini belirtti. Oktay “Bütün işverenlerden tamamına yakınının 3 yıllık sözleşmeyi dayatmalarına bizim yorumumuz ülkenin durumunu fırsata çevirme çabası olarak yorumluyoruz. İşverenlerin bu fırsatçılığına rağmen biten sözleşmelerin büyük çoğunluğunda sözleşme sürelerinde hak kaybına uğramadık. Burada da tıpkı TÜPRAŞ iş yerimizde olduğu gibi 2 yıllık süreyle bu sözleşmeyi bitirmek istiyoruz.” dedi.

‘Öncelikli talebimiz Skala sisteminin kaldırılması’

PETKİM’de iki gündür yapılan uyarı eylemlerinde değindikleri taleplerin başında toplu sözleşme süreleri, 2’li skala sisteminin ortadan kaldırılması ve ücret zammı olduğunu açıklayan Oktay “ Israrla mevcut haklarımızı korumak ve bunun üzerine yeni kazanımlar eklemek gibi bir direncimiz var. Biz de en önemli problemlerden biri 2’li ücret skalasının uygulanıyor olması. 11 yıldır bunun ortadan kaldırılmasını beklerken bir de Star Rafinerisinde çalışan arkadaşlarımızın PETKİM’e devriyle birlikte bu arkadaşlarımızın ücretlerinin mevcut skalanın % 90’ına tekabül etmesiyle sorun daha da derinleşti. Bir diğer problemimiz de önceki TiS dönemlerinde aldığımız genel ücret zammının emsal işyeri olarak gösterdiğimiz TÜPRAŞ’ın gerisinde kalmasıdır. Bu sözleşme döneminde son iki üç toplu sözleşmede kaybettiğimiz miktarı telafi etmek için mücadele edeceğiz.” dedi.

Başlattıkları uyarı eylemlerinin 16 Haziran’da gerçekleşecek görüşmeye yönelik olduğunu belirten Ahmet Oktay eğer işveren tarafından herhangi bir adım olmazsa Petrol-İş Sendikası’nda örgütlü işçilerle birlikte süreklilik arz eden eylemlilik sürecini başlatacaklarını, mutlaka kazanacaklarını söyledi.

(EREN SARAN)  
Son Eklenen Haberler