131019098
28 Kasım 2021, Pazar

“SERKAN ACAR HUKUKU VE YASALARI YOK SAYDI”

4 Kasım 2021, Perşembe 06:23

     


Tüm Bel Sen 2 Nolu Şube yöneticileri, Aliağa Belediyesi’nde gerçekleştirildiği iddia edilen baskı ve sürgünlerin durdurulması için basın açıklaması düzenledi. Konuyla ilgili açıklamada bulunan Tüm Bel-Sen İzmir 2 Nolu Şube Başkanı Fatma Kılıç, “Serkan Acar keyfi uygulamalarla hukuku ve yasaları yok saymıştır” dedi.

Tüm Bel Sen İzmir 2 Nolu Şube yöneticileri, Aliağa Belediyesi’nde, Belediye Başkanı Serkan Acar döneminde gerçekleştirildiği iddia edilen baskı ve sürgünlerin durdurulması için basın açıklaması gerçekleştirdi. Demokrasi Meydanı’nda gerçekleştirilen açıklamaya Aliağa Emek ve Demokrasi Platformu Bileşenleri, Tüm Bel-Sen İzmir 2 Nolu Şube Başkanı Fatma Kılıç, Tüm Bel-Sen Genel Örgütlenme Sekreteri Bülent Türkmen ve Aliağa Belediyesi’nden sürgün edildiklerini iddia eden memurlar katılım gösterdi. İlk olarak Tüm Bel Sen Aliağa Belediyesi İşyeri Temsilcisi Barış Emiral konuşmasına başladı. Emiral baskı ve mobbingin işyerlerinde son bulmasını istediklerini dile getirdi. Daha sonra Tüm Bel-Sen Genel Örgütlenme Sekreteri Bülent Türkmen, sendika olarak Aliağa Belediye işçilerinin yanında olduklarını belirtti.

“Hukuksuzluğa ve yasa tanımazlığa son verin”

Ardından Tüm Bel-Sen İzmir 2 Nolu Şube Başkanı Fatma Kılıç açıklamasına başladı. Kılıç, “Belediye Başkanı Serkan Acar, 2019 yerel seçimlerinin ardından göreve başladıktan sonra mobbing ile emekliliğe zorlama, emekli olmak istemeyenlere ‘başka kuruma gidin’ baskısı, seçim sonrası müdür, başkan yardımcısı gibi kadrolarda çalışan üyelerimizi başka illerde görevlendirmeyle haksız ve hukuka aykırı biçimde davranmıştır. Bir üyemizin son iki yılda 5 kez görev yeri değiştirilmiş ve sürgüne zorlanmıştır. Hukuki olarak mücadelemiz verilmiş ve açtığımız davalarda üyemizin görev yerine iadesi sağlanmıştır. Ancak Belediye Başkanı Serkan Acar her seferinde keyfi uygulamalarla hukuku ve yasaları yok saymıştır. Buradan kendisine sesleniyoruz; bu hukuksuzluğa ve yasa tanımazlığa son verin. Aliağa Belediyesi’nde iş barışını sağlayın. Belediyedeki korku iklimine son verin. Ne yazık ki belediye başkanının yasa ve hukuk tanımazlığı saymakla bitmiyor. Üye arkadaşlarımız ısrarla atıl durumda bırakılarak görev yerleri değiştirilmekte, gerekli ortam ve ekipman sağlanmamakta ve görev verilmeyerek etkisiz hale getirilmektedirler. Haklarında herhangi bir cezalandırma bulunmamasına rağmen geçici görev adı altında sürgüne gönderilmektedirler. Bu süreç Serkan Acar’ın göreve gelmesinden beri devam etmektedir.” Dedi.

“Hukuksuz bu davranışlara karşı sonuna kadar direneceğiz”

Açıklamasına Belediye Başkanı Serkan Acar’ın uygulamalarını eleştirerek devam eden Kılıç, “Belediye Başkanının ‘Been istediğimi işten çıkarırım, bunun için yetkiyi halktan aldım’ anlayışını ve pervasız davranışlarını kınıyoruz. Aliağa halkını da bu davranış biçimine karşı sessiz kalmamaya davet ediyoruz. Kamu çalışanları yalnız değildir. Son olarak üyemiz Salih İşim’i 23.09.2021 tarihinde 496 sayılı Encümen Kararı ile kendi rızası olmadan ve yasalara uymaz şekilde emekliliğe sevk ederek bir hukuksuzluğa daha imza atmıştır. Bu arkadaşımız için sendikamız tarafından kararın iptali davası açılmıştır. Sadece kamu emekçileri için değil tüm belediye personeli için baskı, mobbing ve hukuksuz işlemler yapılmaktadır. Bilinmelidir ki; yasaya aykırı ve tamamen hukuksuz bu davranışlara karşı sonuna kadar direneceğiz ve biz kazanacağız. Serkan Acar ise bu uygulamalar ile tarihe kara bir leke olarak geçecektir. Bahsettiğimiz baskılar ulusal ve uluslararası hukuka aykırıdır. Mobbing, sendikal haklara müdahale, görev yeri değişikliği gibi uygulamalar Anayasamız başta olmak üzere, 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu’na, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesine, ILO Sözleşmelerine ve İnsan Haklarına ilişkin sözleşmelere aykırıdır. Aynı zamanda Türk Ceza Kanunu’na göre suçtur. Anayasa ve yasalar tarafından teminat altına alınan hakların ayaklar altına alınma, iş barışı ve huzurunun bozulması, üyelerimize ve çalışanlara yönelik bu tür tehdit, mobbing ve uygulamalara imkan verilmesi asla kabul edilemez. Başta belediye başkanı olmak üzere buna sebep olan ve göz yuman bütün aktörlere karşı yasal haklarımızı kullanacak ve sonuna kadar direneceğiz.” İfadelerini kullandı.

(ESİN ÇETİN)  
Son Eklenen Haberler